Објавување вести за октомври

Есента е целосно тука. Различни читања за да се ослободи.

Пристигнува октомври. Есента влегува целосно и веќе се рекреира за да земеш книга и да почнеш да читаш под капак. оди ова избор на 6 новини на многу разновидни читања за сите вкусови: историски, црни, мистериозни и романтични. Ние погледнеме.

Револуција - Артуро Перез-Реверте

Октомври 4

Ниту една година без роман на Перез-Реверте, кој во последно време ги врзува. Оваа вест од писателот и академик ја раскажува приказната за маж, три жени, револуција и богатство. Револуцијата е онаа на Мексико што тие ја спроведоа Емилијано Запата и Франциско Вила, попознат по Панчо Вила. Богатството се петнаесет илјади златници од дваесет пезоси кои беа украдени од банка во Сиудад Хуарез во мај 1911 година. Главниот лик и разбојник е Мартин Гарет Ортиз, млад шпански рударски инженер, чиј живот засекогаш се менува тој ден кога, додека бил во неговиот хотел, го слушнал првиот далечен истрел и излегол да види што се случува.

Без душа. Делото на Симон де Монфор - Себастијан Роа

Октомври 5

Себастијан Роа носи нов историски роман кој не води во 1206 век, во XNUMX година, кој глуми во кралска фигура на Симон де Монфор. По три години во зандана во сириската пустина, де Монфор се враќа во Нормандија. Но, тој плати многу скапа цена: одрекување од сопствената душа и ужасен чин чии последици ќе го прогонуваат надвор од животот. Вознемирен да стигне таму, Сајмон патува низ променлив свет додека не се соедини со својата сопруга, Алис де Монморенси, и со дом кој повеќе не изгледа како нивен и кој ќе влијае на нивниот брак, како и на лошата среќа, каење, паѓање од благодат и смрт. непосредна војна меѓу Франција и Англија.

Рикардино - Андреа Камилери

Октомври 6

На постхумен роман de Андреа Камилери, со што завршува серијата за комесарот Освен Монталбано. Ја раскажува приказната за еден млад директор на филијала на банка на Vigàta т.е убиен од возач. Комесарот Монталбано сака да го реши случајот во најкус можен рок. Но, она што на почетокот изгледаше како расчистување на сметките од почесни причини, излезе дека е а многу покомплексен случај да се разоткрие.

Камилери го претстави овој роман помеѓу 2004 и 2005 година и повторно беше обновен во 2016 година, но веќе беше објавен постхумно во 2020 година. Така ќе остане како литературен тестамент на почитуван автор во жанрот и еден од најпопуларните и следените.

Стан во Париз - Луси Фоли

Октомври 13
Најпродаваниот автор на Список на гости претставува роман со мистерија за заклучена соба, стил на Агата Кристи, поставена во а Париска станбена зграда во која секој жител има што да крие. Така имаме консиерж, отфрлен љубовник, бучен новинар, наивен студент или несакан гостин. И кога има убиство една вечер, има и мистерија што се крие зад вратата од станот број три. Но, кој го има клучот? таму доаѓа Jess, кој има потреба од а нов почеток откако ја напуштила работата и била скршена и сама. Неговиот очув Бен не изгледаше премногу воодушевен кога праша дали може да остане со него некое време, но тој не рече не. Само кога Џес ќе се појави, тој не е таму.

Сè гори - Хуан Гомез-Јурадо

Октомври 18

Хуан Гомез-Хурадо е еден од нашите најпродавани национални автори, да не речам најмногу. И по трилогијата на Црвената кралица сега е претставен овој нов роман за кој е приказната три жени кои изгубиле сè, вклучувајќи го и стравот. Затоа се опасни. Во позадина, невозможна одмазда, но тие се три жени кои се осмелуваат да го направат она што ние останатите се осмелуваме само да го замислиме и тие ќе го промена на правилата.

Еден за шеќер и еден за сол - Сузан Вигс

Октомври 26

По Книжарница на изгубени спомени Сузан Вигс, американска авторка најпродаваниот романтичен роман, врати се со еден Историја пријателство, тешкотии, откуп и љубов помеѓу пекар од Сан Франциско и специјалист за скара од Тексас. И ги обновува темите од минатото кои стојат зад сите и како она што навистина е важно е кој сте вие ​​сега.

Значи протагонисти се Џером Барнс, кој ја води пекарата на мајка му, на таа историска улица Пердита во Сан Франциско. Тој доставува производи до книжарницата спроти улицата. Кога закупецот со кој ја дели својата професионална кујна заминува, се вселува новодојденец: Маргот Салтон, експерт за скара. Маргот треба да започне одново и нејзиниот сон отсекогаш бил отвори ресторан некаде далеку од Тексас. Заедничката кујна со пекарата на Џером Шугар изгледа како совршено место и амбиент, а Маргот брзо се врзува за мајката на Џером. Значи, тоа е предвидливо привлечност дека ќе почнат да чувствуваат. Но, токму кога Маргот мисли дека ја нашла таа среќна нова иднина, нејзиното минато во Тексас се враќа да ја прогонува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.