Трговец на книги

Фраза Луис Зуеко

Фраза Луис Зуеко

Трговец на книги е историски трилер на шпанскиот писател Луис Зуеко. Делото е објавено во 2020 година и досега има 12 изданија и е преведено на португалски и полски. По успехот на неговото лансирање, во 2021 година едногласно ја доби XXII наградата за историски роман на Град Картагена.

Текстот го претставува извонредното патување на Томас Бабел, млад Германец кој бил принуден да остави се да се втурне во Европа потресена од два колосални настани: откривањето на американскиот континент и создавањето на печатницата. Патувањето е полно со историја, неизвесност и интриги, со навестувања на љубов и хумор, мешавина која, иако конвенционално се употребувала во современото книжевно поле, авторот многу добро ја спинува.

Резиме на Трговец на книги

Прва љубов

Томас живеел во Аугсбург - твојот натален град - со неговиот татко Маркус Бабел, кој бил задолжен за неговата грижа од неговата шеста година, оттогаш мајка му почина. Долго време, главата на семејството служеше како готвач во резиденцијата на богат банкар, Џејкобо Фугер.

За време на една важна прослава во домот Фугер, Маркус имал задача да подготви голем банкет за гостите. Како што започна состанокот, Томас Тој се подготви да сподели со останатите млади луѓе и по неколку моменти, Тој налета на убава млада дама која веднаш му го украде срцето: Урсула.

Бегај и остави се зад себе

Откако вечерата заврши, еден неочекуван настан радикално го промени мирот и другарството што владееше: угледен граѓанин паднал затруен. Веднаш и без никаков доказ, сите го обвинија Маркус за тоа што се случи. Како резултат на трагичната смрт и неправилното обвинение, Томас морал веднаш да го напушти градот за да си го спаси животот.

Без двоумење, Урсула му понуди помош на младиот човек. Така, сепак, планирале да побегнат заедно, биле жртви на стапица и мораа да се разделат. Како последица на тоа, Томас морал сам да го продолжи своето бегство, оставајќи ги зад себе својот татко и неговата новооткриена прва љубов.

патување и книги

Младиот Германец го започнал патувањето низ јужна Италија во придружба на трговец со книги, вина и други предмети. Неговото патување беше секогаш под сенка на предавството, па неговиот живот стана постојан лет. По долго време, патеката го одвела во Антверпен, каде што се вработил во печатница.

При вршењето на оваа професија - релативно неодамна во тоа време - научи се што можеше и во него растеше преголема приврзаност кон книгите, хартијата и мирисот на мастилото. Светот на зборовите толку многу го плени што го натера да го поминува времето читајќи многу текстови.

вашиот нов дом, покрај отворањето на вратите за нов универзум на знаење, му овозможи одблиску да ги согледа сите значајни промени што се случуваа низ целото време на Европа.

Трговецот и мистериозната комисија

Средновековни пејзажи на Севиља

Средновековни пејзажи на Севиља

По некое време, Томас Тој мораше да го продолжи своето патување се пресели во северна Шпанија. Таму го запозна Алонзотрговец со книги за што почнал да работи. Еден ден и двајцата добиваат задача: да најдат книга. За да го откријат местото на текстот, тие мораа да одат во Севиља во XNUMX век, огромен град и колевка на најважната библиотека на Запад: Ла Колумбина - создадена од синот на Кристофер Колумбо -.

Изненадувачки, од полиците на Ла Колумбина Ја украдоа книгата што ја бараа Томас и Алонсо. Атмосферата на местото е полна со мистерија и интриги: поради некоја причина, некој не сака да го најде во текст.

Основни податоци за работата

Трговец на книги тоа е роман историска фикција сместена во Севиља на почетокот на XNUMX век. Работата има 608 страници, поделени во 7 блока со 80 поглавја. Текстот го раскажува А сезнаен наратор на едноставен и пријатен начин.

Некои ликови од интерес

Томас Бабел

Тоа е протагониста на историјата Внимателен, културен, образован и сонлив млад човек. Неговиот живот се менува по убиството во кое е вмешан неговиот татко, па мора да избега од родниот град. На неговото бегство, тој ја учи уметноста на печатење, е воодушевен, е вклучен во низа мистерии и неговиот живот засекогаш се менува.

Маркус Бабел

Тоа е Таткото на Томас. Посветен готвач и самопожртвувана глава на семејството. Тој уште од мал го поучил својот син со идејата да ги бара новите земји за познатиот остров на суштините.

Фердинанд Колумбо

Син на Кристофер Колумбо. Тоа беше библиографско и космографско и тој имал среќа да го придружува својот татко на неговото четврто патување во Америка. Своето време и пари ги посветил на собирање на најголемата збирка книги во тоа време, создавајќи ја на тој начин Biblioteca La Colombina. Тој ја напиша приказната за откритијата на неговиот татко, со што се обезбедува бесмртноста на фактите.

За авторот Луис Зуеко

 

Луис Зуеко

Луис Зуеко

Луис Зуеко Хименез е роден во Сарагоса во 1979 година. Тој израснал во градот Борјас, каде што играл во старите замоци, што го направи обожавател на средновековните градби. Еден од неговите чичковци — кој беше бранител на наследството — го поддржуваше во ова хоби.

професионална подготовка

Неговите први повисоки студии беа извршени на Универзитетот во Сарагосакаде дипломирал индустриско инженерство. Благодарение на стекнатото знаење, тој успеал да обнови и обнови неколку антички градби и средновековни замоци. Потоа, се стекна со диплома по историја на Националниот универзитет за далечинско образование. Последователно, магистрирал по уметнички и историски истражувања на истиот факултет.

Работно искуство

Во моментов работи како директор на хотелот Кастиљо де Гризел и замокот – Палатата Булбуенте. и двете лоцирани во Таразона де Арагон. Арагонецот е исто така соработник во различни медиуми, како што се Арагон Радио, Копе, Радио Ебро и ЕсРадио. Покрај тоа, тој уредува како гостин уредник во Археологија, историја и патување списание за средновековниот свет.

Книжевна трка

Со романот ја започна својата кариера како писател Црвено изгрејсонце во Лепанто (2011). Една година подоцна, тој воведе Чекор 33 (2012), извонредно дело кое ги освои меѓународните награди за Историски роман Град Сарагоса 2012 и најдобар историски трилер 2012. Во 2015 година, тој објави замокот, работа со која започна Средновековна трилогија, серија која продолжи со Ла Сиудад (2016), а заврши со Манастирот (2018).

Во 2020 година лансираше Трговецот со книги. Овој наслов наиде на големо прифаќање и од јавноста и од книжевната критика. Севкупно, авторот има произведено 8 романи и една книга со наслов Замоци на Арагон: 133 правци (2011). Неговата последна публикација беше објавена во 2021 година: Хирургот на душите.

Дело на Луис Зуеко

Novelas

 • Црвено изгрејсонце во Лепанто (2011)
 • Чекор 33 (2012)
 • Земјиште без крал (2013)
 • Ел Кастиloо (2015)
 • Ла Сиудад (2016)
 • Манастирот (2018)
 • трговецот со книги (2020)
 • Хирургот на душите (2021)

Книги

 • Замоци на Арагон: 133 правци (2011)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.