Тиквата што стана Космос

Само затоа што мислам дека тие се работи што сме принудени да ги чуваме во сеќавање, ви ја давам оваа приказна, која е поголема отколку што изгледа.

Тиквата што стана Космос (Приказна за растот)
од Македонио Фернандез (1874-1952)

Посветен на деканот на агрономски факултет. Дали ќе те наречам „доктор“, или „истакнат колега“? Можеби е адвокат ...

Некогаш Запало растеше осамен во богатите земји на Чако. Фаворизиран од исклучителна област која му даваше сè, одгледувано слободно и без сончева светлина во оптимални услови, како вистинска надеж за животот. Неговата интимна историја ни кажува дека тој се хранел на сметка на најслабите растенија околу него, дарвиниски; Sorryал ми е што го кажувам тоа, правејќи го непријателски. Но, надворешната приказна е таа што нè интересира, онаа што можеа да ја раскажат само збунетите жители на Чако, кои ќе се најдат замотани во каша од тиква, апсорбирани од нејзините моќни корени.
Првата вест за неговото постоење беше онаа за силните крцкања на едноставниот природен раст. Првите доселеници што го виделе тоа требало да бидат шокирани, бидејќи дотогаш ќе тежи неколку тони и веднаш ќе се зголеми во обемот веднаш. Веќе со половина лига во дијаметар кога пристигнаа првите секири испратени од властите за да го прекинат трупот, веќе со димензија од двесте метри; работниците се откажаа повеќе отколку заради заморот во работата како резултат на заматените звуци на одредени движења на балансирање, наметнати од нестабилноста на нивниот волумен што растеше со скокови.
Стравот беснееше. Сега е невозможно да му се приближите бидејќи во неговата околина се прави вакуум, додека корените што не можат да се исечат продолжуваат да растат. Во очај да го види тоа како се вклучува, тој помислува да го одржи со кабли. Залудно. Почнува да се гледа од Монтевидео, од каде што наскоро можеме да ја видиме нашата неправилност, како што ние од тука ја набудуваме нестабилната Европа. Тој се подготвува да го проголта Рио де ла Плата.
Бидејќи нема време да се собере пан-американска конференција - се предупредуваат Geneенева и европските канцеларии - секој оди и предлага што е ефективно. Борба, помирување, возбудување на побожно чувство во Запало, молба, примирје? Се размислува за одгледување на друга тиква во Јапонија, разгалувајќи ја за да го забрза својот просперитет што е можно повеќе, сè додека не се сретнат и уништат едни со други, без, сепак, едната и другата да ја надминат. А војската?
Мислења на научници; она што децата го мислеа, сигурно воодушевено; дами емоции; негодување на адвокат; ентузијазам на геодет и мерач на кројач за мерење; облека за тиква; готвач кој стои пред него и го испитува, пензионирајќи лига на ден; рачна пила што ја чувствува својата ништожност; А Ајнштајн? пред медицинското училиште некој навестува: Да се ​​прочисти? Сите овие рани шеги престанаа. Дојде моментот премногу итен кога најдоброто нешто што требаше да се направи беше да се преселиш внатре. Наместо смешно и понижувачко влегување во тоа набрзина, дури и ако некаде го заборавите часовникот или капа и претходно ја изгаснете цигарата, бидејќи веќе не останува никаков свет надвор од Запало.

Како што расте, стапката на дилатација е побрза; Штом е едно, друго е: не стигна до фигурата на брод што веќе личи на остров. Неговите пори веќе се со дијаметар од пет метри, сега дваесет, сега педесет. Се чини дека има чувство дека Космосот сепак може да произведе катаклизма за да ја изгуби, плима или бран во Америка. Зар не би сакале да распрснете, ради ваша личност, пред да ве стават во тиква? За да видиме како расте, летаме со авион; тоа е планински венец што лебди на море. Мажите се цицаат како муви; Корејците, кај антиподот, се прекрстуваат и знаат дека нивната судбина е прашање на часови.
Космосот ја ослободува, во пароксизмот, последната борба. Очајни страшни бури, несомнено зрачење, земјотреси, можеби резервирани од или потекло во случај да мора да се бори со друг свет.
„Грижете се за секоја ќелија што е во ваша близина! Доволно е еден од нив да го најде својот комфор за живот! “ Зошто не нè предупредија? Душата на секоја ќелија полека вели: „Сакам да го преземам целиот„ залихи “, целото„ квадратно постоење “на материјата, да го пополнам просторот и, можеби, со странични простори; Јас можам да бидам индивидуа-универзум, бесмртна личност на светот, единствен ритам ”. Ние не го слушаме и ние сме во непосредна близина на Светот на тиква, со луѓе, градови и души внатре!
Што може да го повреди веќе? Станува збор за тоа што Запало ги служи своите последни апетити, за неговото последно смирување. Австралија и Полинезија само што недостасуваат.
Кучиња кои не живееја повеќе од петнаесет години, сквоши кои едвај одолеаа на една и мажи кои ретко достигнуваа сто ... Ова е изненадувањето! Рековме: тоа е чудовиште што не може да трае. И тука нè имате внатре. Родени и умрени за да се родат и да умрат? Тиквата сигурно е кажана: ох, веќе не! Скорпијата, која кога се боде и се уништува, веднаш го напушта резервоарот на животот на скорпијата за својата нова надеж за опстанок; затруен е само за да му се даде нов живот. Зошто да не ги конфигурирате Скорпијата, Борот, Дождовниот црв, Човекот, Штркот, Славејот, Бршленот, бесмртен? И пред сè Запало, Личност на Космосот; со играчите на покер смирено гледајќи и наизменично вубеници, сето тоа во дијафанскиот и унитарниот простор на Запало.
Искрено ја практикуваме метафизиката на Кукурбит. Се уверивме дека, со оглед на релативноста од сите размери, никој од нас никогаш нема да знае дали тој живее или не живее во тиква, па дури и во ковчег и дали нема да бидеме клетки на бесмртната плазма. Требаше да се случи: Тоталитет сите внатрешни. Ограничено, неподвижно (без превод), без врска, затоа без смрт.
Се чини дека во овие последни моменти, според совпаѓањето на знаците, Тиквата се подготвува да ја освои не сиромашната Земја, туку Создавањето. Очигледно, тој го подготвува својот предизвик против Млечниот пат. Повеќе денови, а тиквата ќе биде Битието, Реалноста и нејзината Школка.

(Запало ми дозволи дека за вас - драги браќа на Запалерија - слабо и слабо ја пишувам нејзината легенда и историја.
Liveивееме во оној свет што сите го знаевме, но сè сега во школка, само со внатрешни односи и, да, без смрт.
Ова е подобро отколку порано.)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Куп dijo

  Вуооооооооооооу !!! Гросисимоооооо !! Haveе имате ли повеќе приказни за овој Македонец? Знаете, пред години се обидов да ја добијам неговата книга: „Не е сè будност, онаа со отворени очи“, но не можам, заради тие совпаѓања на животот, нема да ја имате?
  Честитки!