Поправки на „Цветовите на злото“ се објавени во Франција

Шарл Бодлер

Шарл Бодлер се враќа во книжевната сегашност 148 години по неговата смрт. Иако би сакале да ја објавиме веста дека е пронајден изгубен ракопис на славниот француски поет, веста што ја донесуваме денес ни покажува каков бил писателот.

Причината што проклетиот поет се враќа на страниците на културата е што еден париски издавач ги објави за првпат доказите поправени од самиот Бодлер за неговата стихозбирка на Цвеќиња на злото.

Оригиналниот ракопис на Цветовите на злото Никогаш не беше пронајден, така што првиот доказ за коригираниот печат во ракописот на авторот е единствениот ракописен примерок што го имаме за ова ремек-дело на поезијата.

Пред да го даде неговото последно одобрување за објавување на делото, во 1857 година, Шарл Бодлер беше многу вклучен со неговиот уредник и пријател Огист Пуле-Маласис, забележувајќи ги и коригирајќи ги доказите на печатот.

Во овие прибелешки гледаме критички поет кој прецртува и поправа со пенкало сè што нему му се чини погрешно. Во неговите прибелешки гледаме детален, пребирлив, перфекционист Шарл Бодлер, кој коригира заменети запирки, бара да се смени фонтот, бара да се смени правописот на зборот ... Ултра баран писател, кој се чинеше дека никогаш не се согласува со резултат, граничи со опсесијата со која знаеше дека ќе биде негово животно дело.

Овие корегирани докази ги набави Националната библиотека на Франција во 1998 година на аукција за повеќе од три милиони франци, околу половина милион евра.

Оваа работа можеше да се консултира само досега во дигиталниот каталог на Националната библиотека на Франција, но благодарение на Изданија на Светите Перес тие се објавуваат за прв пат во нумерирано издание на факсимил, кое ќе има не повеќе од 1.000 примероци.

Наведен за продажба по цена од 189 евра, тоа е скапоцен камен што секој библиофил би сакал да го има во својата приватна библиотека.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)