Една студија ги открива 6-те наративни лакови на западната литература

100-те најдобри книги на сите времиња

Наративниот лак е за заплетот на скелетот на едно дело, повеќе се применува на жанрот драма отколку на стрипот. Пример би бил „човек со проблеми дава ветување-се појавуваат проблеми-го одржува ветувањето, но умира“, нишка што го надминува добро познатото разобличување на пристапот-јазол.

Аспект што, иако на почетокот не може да привлече внимание, неодамна го проучуваше лабораторијата за компјутерски приказни, од Универзитетот во Вермонт, од 1.700 книги на Проектот Гутенберг, со цел понатаму да се сегментираат моделите и моторите што бараат читатели на Интернет

Резултатот е потврдата на овие 6 наративни лакови на западната литература.

Привлечноста на предвидливото

Колку книги препознавате според нивните завршетоци

Според францускиот писател Georgeорџ Полти, на Запад има повеќе од 36 видови драмски приказни, иако други тврдат дека се движат од 7 наративни лакови до вкупно 20.

Сепак, неодамнешното истражување спроведено од Универзитетот во Вермонт и во кое се изучувани 1.700 книги - патем, покласично отколку современо, потврди дека, навистина, западната литература е поделена на шест наративни лакови кои се повторуваат. Овие следни скелети или парцели би биле следниве:

 • Од партали до богатство (приказната се движи кон среќен крај). Пример: Алиса во земјата на чудата, од Луис Керол.
 • Човек во дупка (со среќа истекува, но главниот јунак повторно се раѓа од пепелта). Пример: Волшебникот од Оз, од Л. Франк Баум.
 • Пепелашка (започнува со среќна ситуација, проследена со неуспех, но со среќен крај). Пример: Божиќна песна, од Чарлс Дикенс.
 • Трагедија или од богатство до партали (работите само се влошуваат). Пример: Ромео и Јулија, од Вилијам Шекспир.
 • Едип (лоша среќа, проследено со ветување, завршувајќи со конечен пад). На пример: Римскиот експрес, од Артур Грифитс.
 • Икар (Започнува со среќна или ветувачка ситуација, но на крајот сè се влошува). На пример: Библијата.

За подобро да ја проверите графиката овде Можете да ги видите различните наративни примери претворени во дијаграмско месо.

Меѓу некои од книгите што произведоа многу помалку предвидливи шеми за време на студијата, би ја имале сагата „Песна за мразот и огнот“ од Rорџ Р.Р. Мартин, бидејќи опфаќа сегментирани приказни што произлегуваат од истиот заговор. Друг пример би бил Хари Потер и Духовите на смртта, што е едно од оние дела чијашто заговор нуди поголеми подеми и падови во споредба со другите наслови во сагата.

Според истражувањето, целта би била да се вклучат идните статистички податоци со книги од други култури, како што се хинду, кинески или африкански.

Дали се осмелувате да копирате и залепите и објавите дело за секој од овие 6 наративни лакови?

Дали сте повеќе Пепелашка или Икар?

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)