„Сто години самотија“ од Г.Г. Маркез меѓу најчитаните книги

Ако без контраст кажеме дека Габриел Гарсија Маркез Тој е најчитаниот латиноамерикански автор на сите времиња, ние не се „плашиме“ дека не сме во право. Напишал безброј книги и која е подобра, но неговата најчитана книга е несомнено „Сто години осаменост“, објавено во 1967 година.

„Сто години осаменост“ е амблематски роман на бум и ремек-дело на магичен реализам. Раскажува приказна за вкупно седум генерации на семејство прогонувано од фатална судбина, што симболично ја сумира социо-политичката еволуција на континентот.

Содржина на книгата

„Сто години осаменост“ тоа ја симболизира изолацијата и фрустрацијата на човечкото суштество во сагата Буендија и американската реалност во митскиот простор на Макондо. Со преполн наративен капацитет, Г.Г. Маркез се наоѓа во циклично време во кое се мешаат секојдневното и прекрасното.

Основата на Макондо

Хозе Аркадио Буендија и Орсула Игуаран се венчаат и покрај тоа што се братучеди. Заминуваат од Риохача и го пронајдоа градот познат како Макондо.

Трансформациите

Градот претрпува разни војни, промени во власта во неговата внатрешна политика и трансформации што влијаат на животот на семејството. Макондо, значи, престанува да биде митски простор за да стане индустријализиран простор.

Уништувањето

Последната двојка во сагата Буендија, Аурелиано Бабилонија и неговата тетка Амаранта Орсула, се татко на дете со свинска опашка. Крајот на линијата се приближува, бидејќи мајката ќе умре по породувањето и детето ќе го изедат мравки. Аурелиано Бабилонија потоа ги чита свитоците каде што Циганот Мелкијадес, лик што се појавува на почетокот на романот, ја напишал историјата на своето семејство сто години однапред.

Неколку митски фрази од „Сто години самотија“

 • „Суштинската работа е да не се изгуби ориентацијата.
 • „Не разбирав како да одам во крајност на водење војна за работи што не може да се допрат со рацете.
 • „Јас, од своја страна, дури сега сфатив дека се борам за гордост.
 • Колку се ретки мажите. Тие ги поминуваат своите животи борејќи се против свештеници и подаруваат книги за молитви.
 • „Тајната на добрата старост не е ништо повеќе од искрен пакт со осаменост.
 • „Најстариот крик во историјата на човекот е крик на убовта.
 • „Не умираш кога треба, но кога можеш.
 • „Обидувајќи се да ја натера да го сака, тој на крај ја сакаше.
 • „Алармираната старост може да биде поточна од пребарувањето на палубата“.
 • „Изгубен во осаменоста на неговата огромна моќ, тој почна да го губи патот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)