Поранешен геј свештеник ја објавува својата книга против Црквата

Кшиштоф Харамса

Полјакот Кшиштоф Чарамса, а. свештеник кој беше протеран од Ватикан откако се прогласи за геј и објавувајќи дека има дечко од Каталонија, таа штотуку ја објави својата прва книга „La prima pietra“ (на шпански „Првиот камен“). Во оваа книга Кшиштоф ја осудува патолошката хомофобија и мизогинијата што постојат во рамките на Католичката црква.

Протеруваниот свештеник веќе девет месеци живее во Барселона со своето момче и веќе го смета својот нов град за татковина.

„Во мојата земја, Полска, постои пропаганда на Црквата, светот на политиката и медиумите против мене, но во Барселона живеев токму спротивното “

„Мајка ми и моето семејство страдаа многу од ова: еден од моите внуци Тој бил одбиен на училиште затоа што неговиот вујко е перверзен но тука луѓето ми честитаат кога ќе ме видат на улица “

Поранешниот свештеник прогласен за хомосексуалец се чувствува многу благодарен на Барселона, која тој ја дефинира како „модерно, отворено општество што ги почитува другите и каде што доживеав вистински дочек што човечки ми требаше.

„Тука чувствувам дека не сум сам“

За вашата книга: публикација и теми со кои се занимава

Во врска со неговата прва книга, која штотуку ја објави во Италија издавачот Рицоли, објавено е дека сакате да преведувате на шпански и каталонски јазик а авторот наведува дека тоа не е геј литература.

Книгата раскажува приказна за лик кој е поврзан со институција, Црквата, во која индивидуата верува затоа што е длабоко верен, но во исто време открива дека тој замолчува и убива дел од себе.

Кшиштоф Чарамса зборуваше и за визијата што му беше покажана во Црквата за хомосексуалноста, третирајќи ја како патолошка болест.

„Црквата ме принуди да мислам дека хомосексуалноста е нешто патолошко, дека е така нешто лошо од што треба да се срамам. Јас, верен на сите правила што ми беа наметнати, се заклучив зад идеолошкиот wallид за голем дел од мојот живот »

„Сето ова ме натера да живеам во континуиран стрес: да знаеш дека имаш нешто што е спротивно на Бога, неприродно, е како шизофренија: не можете да најдете смиреност затоа што вашата природа е во спротивност со вашите верувања«

Хомосексуалност: разлика помеѓу зборот Божји и Црквата

Од своја страна, во својата книга авторот сака да покаже друга визија за хомосексуалноста како што треба да ја види Црквата, потврдувајќи дека Бог не ја осудува хомосексуалноста.

«Зборот на Бог не ја осудува хомосексуалноста, но е подготвен да го разбере. Во иднина, Црквата исто така ќе ја прифати и разбере, како што тоа го правеа веќе во нивното време со теориите за Дарвин, Коперник и Галилео ».

Исто така, тој зборува и за поранешни колеги на свештенството кои се исто така хомосексуалци и кои страдаат исто како и тој.

«Во свештенството има многу хомосексуалци кои страдаат по сопствена состојба. Тие се обидуваат да ја убијат, да ја заборават, но не можат и чувствуваат омраза, особено кон луѓето кои живеат слободно за што страдаат. Тоа е огромна институционализирана параноја »

Повеќе од хомосексуалноста: други поплаки

Книгата не само што ја осудува хомосексуалноста внатре и надвор од Црквата, туку и ја осудува опструкцијата на Црквата пред признавањето на паровите кои не можат да имаат деца и кои бараат помош од науката за да ги имаат. Тој исто така го осудува третманот на Црквата во однос на нападнати жени, кои велат дека мораат да молат и да трпат насилство кои страдаат без да се бранат затоа што бракот не може да се раскине.

Од друга страна, Кшиштоф Чарамса не сакаше да остави ниту еден предмет нелекуван и затоа во својата книга го вклучува и проблем со педофилија, што се квалификува како „срамно злосторство што свештенството прифаќа повеќе од хомосексуалноста".

„Мојата книга е многу феминистичка, жените се секогаш присутни во неа. Тие се соочуваат со ситуација што јас ја дефинирам како вистинска мизогинија, вистинска фобија кон жените, но секое феминистичко движење отсекогаш било модел како да се предложи социјална и менталитетна револуција »

„Сакам да мислам дека мојата книга е првиот камен на слободниот живот, на животот во согласност со самата природа по ослободувањето“

 

Од моја страна, ми беше интересно да ја споделам оваа вест, како и фактот дека овој поранешен свештеник одлучи да ја напише оваа книга покажувајќи им на останатите луѓе каква е Црквата, колку е затворена за многу прашања и како изговор за некои злосторства на кои не треба да им се простува, како злоупотреба. Мислам дека ова ќе ги отвори очите на многумина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алма dijo

  Ако знаеше дека е хомосексуалец, зошто продолжи како свештеник, ако имаше момче и беше под стрес од неговата ситуација, дека ќе ги стори своите работи како што сакаше без да се крие, но како човек не како свештеник, што и да е тие сакаат, но не да ги повредуваат Луѓето кои веруваат во црквата, зошто има многу луѓе кои, иако прифаќаат омосексуалност, не се согласуваат на многу работи во врска со тоа, сè додека еден свештеник сега не зборува за фактот дека живеел вака и така и дека неговиот стрес поради неговата ситуација, добро да Колку е тажно, но потажно што веруваат во нешто што не се, тие исто така мора да го почитуваат верувањето на другите, а не зошто некои луѓе прифаќаат или сакаат дека дури и во црквата е нормално или прифатено не значи дека затоа сите луѓе се согласуваат за некои луѓе дека не гледаат ништо лошо, други да и други дури и ако не се согласуваат едноставно прифаќаат, но исто така треба да се почитуваат од луѓе кои немаат истата идеја за ова, важно е почитувањето ето за секоја идеја, онаа што прифаќа и онаа што не ја прифаќа, толку многу работи што се наоѓаат на светот се полоши отколку што треба да бидат објавени или направени во врска со тоа, како што се трговија со луѓе, глад за деца, сите оние луѓе кои страдаат од сиромаштија, а свештеникот што ја пишува својата книга поради неговите причини да биде хомосексуалец е неговиот живот, но исто така ги повредува луѓето кои немаат можност да разберат или прифатат дека кога е важно почитувањето, на пример, јас го почитувам и прифаќам, но јас сум разочаран дека ако некој има свои верувања и не само она што црквата го всадува, туку и семејството дома, може да расте со она што ни го научија дома и ако рекоа дека хомосексуалноста е лоша и постојано да се всадува дека да се биде хомосексуалец е лошо и ако тоа повреди некого во семејството, но ако тоа не те повреди како твоето семејство, тогаш нема да има проблем, секоја глава е свет и очигледно ништо никогаш нема да смени ничиј менталитет и единствено што ни останува е почит кон оние што се согласуваат со хомоксиалност и со луѓе кои не се согласуваат дека станува збор за тоа да не боли и помалку верувањата на секоја личност.

 2.   Алма dijo

  Никој не смее да се раководи од она што го вели општеството, секој што е слободен да верува во тоа што сака ако свештеникот не бил хомосексуалец не само што го изневерувал или се повредил себеси, тој исто така повредил луѓе кои не размислуваат исто за овој случај, тоа исто така треба да биде почитувани, но застанете како да сакале да го сменат менталитетот на луѓето кои не прифаќаат хомосексуалност насекаде, се бара почит кон хомосексуалноста !! Но, во исто време тие престануваат да го почитуваат она што другите луѓе кои не се согласуваат со хомосексуалноста и дека има луѓе кои ја прифаќаат, но тоа не престанува да боли и повеќе кога тоа ќе се види во црквата како на секое место, така и на секое семејство како и во секоја земја има обичаи во семејствата има ограничувања има почит во семејство не сите мислат исто и ако не се почитуваше секоја идеја за секој член на семејство тоа би било катастрофа, а потоа за ова има граници со почит за да не им наштети на луѓето кои не се согласуваат.

бул (точно)