Стаклената градина: Татјана Țîbuleac

Стаклената градина

Стаклената градина

Стаклената градина (2018) - Grădina de sticlă, по оригиналниот наслов на романски - е дело напишано од молдавската новинарка Татјана Țîbuleac. Авторката е позната по тоа што ја доби наградата Каламо во 2019 година благодарение на нејзиниот прв роман: Летото мајка ми имаше зелени очи. Неговата втора средба со жанрот доаѓа од раката на книгата што ја носи Наградата за литература на Европската унија (2019).

Стаклената градина покренува некои груби идеи за љубовта, несаканото мајчинство, болката, загубата и мрачното чувство што паѓа на најлошите моменти на комунистичка Молдавија. Сите овие трагични основи се зачинети со поетска и деликатна проза која е во контраст со страшните приказни што ги раскажува.

Содржина на Стаклената градина   

Напуштена ќерка, напуштена земја

Заплетот на Стаклената градина е концентрирана во Ласточка, сирак дека Тој не знае каде се неговите родители. Таа, преку мислите, размислувањата и сеќавањата раскажува мрачна приказна полна со еден трагичен настан по друг.

Еден ден, главниот лик се збогува со сиропиталиште откако бил „посвоен“ од Тамара Павловна, мрачна старица и малку посветена на наклонетоста. Сепак, зад добрите постапки на старицата се крие макабрна намера: трудовата експлоатација на девојчето.

додека расте, Тамара ја тренира Ласточка да го научи занаетот за собирање и продавање шишиња и стакло. На тој начин тие опстојуваат во земја која исто така остана сираче.

И покрај стравот и омразата што протагонистот понекогаш ги чувствува кон Павловна, авторот се грижи читателот да сфати дека постои двојност во секоја личност. Тибулеак истакнува дека луѓето не се зли по избор, и дека секој мора да се соочи со празнина и пустош во одреден момент, а тоа нè менува.

За структурата на делото

Стаклената градина Тоа не е роман раскажан хронолошки. Всушност, неговите мали поглавја се организирани како размислувања и приказни кои прикажуваат дел од животот на Ласточка. Овие анегдоти можат без проблем да прескокнат од детството до зрелоста на главниот лик на неколку страници. И покрај тоа, начинот на кој Татјана Тибулеак ја спојува приказната ја прави разбирлива.

Во многу прилики, кога читателот мисли дека конечно дошле до заедничка нишка која опкружува сè, поглавјето завршува. Во тоа време, приказната започнува во момент во минатото или сегашноста што, очигледно, нема никаква врска со оригиналната приказна. Сепак, сите овие потези на времето имаат директно или индиректно врска со дел од животот на главниот лик. Може да се каже дека Стаклената градина е тешка и нељубезна загатка.

За поставката

Преку фрагментите од релато можно е да се состави емотивна структура на Ласточка и на другите ликови присутни во романот, но и на местото каде што се принудени да живеат. Дејството е сместено во поранешната Советска Социјалистичка Република Молдавија..

Во овој контекст, каде што преовладува постојана вознемиреност, протагонистката се прашува дали треба да посетува училиште во молдаба и да го научи нивниот јазик, притоа заборавајќи дека сè убаво во нејзините сеќавања е на руски. Овој молдавско/руски конфликт е сценарио што ја обележува Ласточка на повеќе начини., а тоа ги открива неговите најмрачни чувства за неговата сегашност, за неговото минато и за неговата иднина.

На пример: кога протагонистот открива дека Тамара не ја посвоила, туку ја купила, таа чувствува уште поголема омраза и одбивност кон своите биолошки родители. Во исто време, има мал дел од неа што се плаши да ги сака тие непознати татковски фигури.

Најсилните врски никогаш не бледнеат

Еден од најважните концепти што Стаклената градина Се работи за лојалност меѓу жените.. Солидарноста е суштинска за да се изгради главниот лик и другите жени во заплетот. На пример, искрената наклонетост што протагонистката ја чувствува кон нејзините пријатели Маричица и Олија ја тера да размислува за својата иднина — онаа каде што, поради древните обичаи и традиции, мора да биде врзана за волјата на мажот.

На ист начин, овој лак служи за врамување на самата Тамара, кој однадвор изгледа без чувства. Сепак, со навлегување во историјата е можно да се најде добрина во неа. Ова може да се означи кога тој и дозволува на Ласточка да земе две бонбони наместо една, бидејќи смета дека таа, од сите деца, мора да ја заслади она што изгледа како горчлива иднина.

За авторот, Татјана Țîbuleac

Татјана Тибулеак

Татјана Тибулеак

Татјана Țîbuleac е родена во 1978 година во Кишињев, Молдавија. Таа е преведувачка, писателка и новинарка од Молдаба која постигна големо признание за нејзиното суптилно перо. Преку своите текстови тој открива страшни и груби приказни за ликови кои се надминуваат себеси, кои простуваат и се помируваат со болката. Țîbuleac дипломирал на Државниот универзитет во Молдавија, во областа на убави писма и новинарство.

Писателката била инспирирана да започне кариера како литературен автор благодарение на нејзините родители, кои биле уредници и новинари. Татјана Țîbuleac порасна опкружена со весници и книги. Со текот на годините, Țîbuleac стана репортер. Подоцна, таа беше телевизиска водителка. Авторот отсекогаш чувствувал интерес за неславните, за вистинските луѓе: сиромашните, повредените, сираците итн.

Прекувремено, Татјана Țîbuleac допрела теми во нејзините книги кои обично не се вообичаени во литературата: суровоста на миграцијата, личните последици од војните и мајчинството без љубов. Голем дел од ова ги опустоши и ги инспирираше нејзините читатели, кои не прават ништо друго освен да ја пофалат прозата на писателката од Молдаба.

Други книги од Татјана Țîbuleac

 • модерни басни (2014).

Добитник е на наградите

 • Награда на Унијата на писатели на Молдавија (2018);
 • Награда за културен набљудувач (2018);
 • Финалист: Книга на годината во Мадридските книжарници (2019);
 • Лицеумска награда (2019);
 • Книжарниците препорачуваат награда (2020);
 • XV Казино де Сантијаго Европска награда за роман (2022).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.