Срцето со кое живеам

Срцето со кое живеам

Срцето со кое живеам

Срцето со кое живеам е историски роман напишан од Шпанецот Хозе Марија Перез, попознат како Перидис. Објавено е во 2020 година и се наоѓа во проблематичната Шпанија од 1936 година. Од самиот почеток, книгата ужива одлично прифаќање од читателите и литературните критичари. Во истата година од нејзиното објавување, таа беше наградена со наградата Примавера де Новела.

Авторот во предговорот на книгата изразува дека бил инспириран од разговорот што го водел во возот со странец, кој бил потомок на стар лекар од популацијата Паредес Рубиас. Тој told кажа неколку анегдоти од неговите роднини, како и од некои соседи. Секоја линија на овој наратив е поддржана од говорен говор, со приказни и вистински ликови надополнети со некоја фикција.

Срцето со кое живеам (2020)

Тоа е историски роман поставена во заедницата на Паредес Рубиас, веднаш на почетокот на Шпанската граѓанска војна. Книгата е организирано en педесет кратки поглавја, што тие започнуваат en Јуни на 1936 y завршуваат во Октомври од 1941. Заплетот вклучува различни карактери, кои минуваат низ различни неволји, надвор од вооружениот конфликт.

Книгата покажува како живеат тешки години додека трае војната и откако ова кулминира, но без да се изгуби надежта дека сè ќе се подобри. Сè се случува во навистина повредена Шпанија, но со силни луѓе, кои ќе се борат да ја спасат, засновано на loveубов, семејство и желба за подобра иднина.

Семејство Бито

Хонорио Беато е вдовец и живее со своите три ќерки: Каридад, Есперанца и Фелисидад. Тој е реномиран лекар кој раководи со клиника во Куби delас дел Монте и пред војната служеше како шеф на Шпанскиот фаланж. Еднаш започна конфликт, тие тие одлучуваат да побегнат од градот со цел да се избегнат можните репресалии.

Есперанца е еден од главните ликови во приказната. Таа е политичка активистка која припаѓа на inенствениот оддел на рамнотежата и грижлива жена. Покрај тоа што ги брани своите идеали, тој им помага на своите републикански пријатели, од кои повеќето се осудени на смрт. И покрај пресвртот што given го даде животот, таа претпочита да ја стави благосостојбата на другите пред да размисли за своето.

Семејството Миранда

Аркадио Миранда е доктор и републиканец, вдовец со два сина Габриел и Лукас и ќерка по име Јовита, која работи како учител во градот. Вашето семејство ќе биде под големо влијание на вооружените конфронтации, загрозени дури и од сопствени пациенти и познаници. Сите ќе бидат отстранети од своите работни места за да ги искусат последиците од тој хаос.

Gabriel тој е млад лекар со беспрекорна кариера и исто така советник на Градскиот совет. Тој ќе мора да се скрие затоа што припаѓа на спротивната страна, иако и тој ќе заврши заклучен. Од своја страна, Лукас, кој е среде страшната реалност на неговиот брат, е повикан, ситуација што тој ја гледа како алтернатива за спасување на неговиот живот, бидејќи има привилегии за својата професија.

Синопсис

Приказната вклучува две семејства, онаа на д-р Хонорио Бито - Христијанин и Фалангист - и оној на републиканецот д-р Аркадио Миранда. И двајцата се познаваа од студиите на медицинската академија, иако секогаш имаа различни политички склоности. Тие и нивните семејства тие живееја среќни денови во пресрет на аџилакот, се одржува годишно за денот на Вирген дел Кармен.

Среде оваа свеченост, сите луѓе делеа оброци и танци, без да разликуваат на која политичка страна беа. Таму е таму каде -По многу години- Се среќаваат Есперанца Беато и Лукас Миранда, Откривам дека тоа ќе донесе со себе повеќе од пријателство. Ова без да замислувам дека за неколку дена ќе започне страшна војна, што би променило сè.

Противниците на владата од одметнати станаа во првите редови и имаа глас. Со преземањето на власта, тие започнаа да ги прогонуваат членовите на владата во заминување. La новата реалност донесе како последица на тоа страшен политички и воен хаос, кој збриша сè што се најде на својот пат.

Сета оваа комплексна состојба предизвика да се појават вредности кај луѓето; храброста, понизност, солидарност и хуманост тие процветаа енормно; надвор од политичките поделби.

Собрани е авторот

Хозе Марија Перез - архитект и писател познат како Перидис - дојде во светот во неделата на 28 септември 1941 година во општината Кабезон де Лиебана (Кантабриа). Кога имав 3 години, неговото семејство се преселило во Паленсија, поточно во градот Агилар де Кампу, место каде што останал до завршувањето на средното училиште.

Години подоцна, се преселил во Мадрид за да ги заврши универзитетските студии и во 1969 година дипломирал како архитект. Оваа професија ја избра мотивиран од неговиот интерес за зачувување, заштита и спасување на шпанското уметничко наследство.

Настап како архитект

Од дипломирањето, тој работел во реконструкција на некои храмови, театри, згради, замоци, библиотеки и културни куќи. За 40 години (1977 - 2017) Тој режираше во Паленсија фондацијата за историско наследство Санта Марија ла реа, што му овозможи да биде присутен во неколку значајни рехабилитации, како што се:

  • Палатата Франциско де лос Кобос во Ебеда
  • Манастир Санта Марија ла Реал во Агилар де Кампу
  • Сала за престој „Васко де Квирога“ на Универзитетот Комплутенсе во Мадрид

Други професионални работни места

Перидис е широко признат по неговата работа како смешен карикатурист, работа што започна во седумдесеттите години. Своите први цртани филмови ги направи врз основа на тогашните политичари, кои ги објави во списанието Сијарио СП

Од 1976 г. до денес, Перез објавува стрип-ленти во весникот Земјата. Од ова плодно дело, авторот има направено повеќе компилации, и како резултат на тоа, објавени се 6 книги со неговите најдобри илустрации, нагласувајќи: Перидис 1.2.3. 6 години до промена (1977) y Доверба и никаква врска (1996). Тој има произведено и две цртани филмови цртан филм за ТВЕ.

Од 2002 до 2007 ја претстави ТВ серијата Клучевите на романескната en ТВЕ. Овој документарец имаше три сезони каде беше направена половиначасовна обиколка на различни историски споменици. По ова дело, Перидис исто така возеше две други програми на истиот телевизиски канал, како што се: Поместете ги планините y Светлината и мистеријата на катедралите.

Книжевна трка

Своите публикации во литературната област ги започна во 1977 година, иако беше во 2014 година кога го претстави својот прв роман: Чекајќи го кралот. Две години подоцна, тој се врати со: Проклетството на кралицата Еленора, наратив што ја продолжува претходната приказна. Оттогаш тој има напишано уште 3 други книги: Дури и пропаст може да биде надеж (2017), Кралицата без кралство (2018) y Срцето со кое живеам (2020).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)