Среќно на Роза Монтеро

Со среќа

Со среќа

Со среќа е најновиот роман на истакнатата шпанска писателка Роза Монтеро. Го објави издавачката куќа Алфагуара, на 27 август 2020 година. Авторот изрази во интервју за списанието Зенда дека приказната зборува за: „fear стравот од живеење и како да научите да го губите тој страв за да имате поцелосен и поинтензивен живот“.

Нарацијата раскажува како во едно мало гратче во јужна Шпанија се пресекуваат животите на протагонистите, Пабло и Ралука. И двајцата поминале низ сложени ситуации и нивната реалност е тотално различна, но некако ќе се надополнуваат, бидејќи се темнина и светлина. Со оваа книга, писателот се осврнува на животот, среќата и последиците од минатите болки.

Резиме на Со среќа (2020)

Пабло Хернандо е архитект quien тој оди со воз на конференција во јужно од Шпанија. Длабоко во мислата, тој реагира на забележете знак „На продажба“ во далечината, прикажан во прозорецот на стариот стан свртен кон шините. Одеднаш, одлучи да слезе со намера да купи рече стан. Во тоа време не се познати причините за таа непредвидена и разочарувачка одлука.

Овој стан се наоѓа во Позонегро, иселен град со малку повеќе од илјада жители. Претходно, овој град уживаше во просперитет благодарение на рударската индустрија, иако од тие убави времиња не остана ни трага. Иако областа не одговара на начинот на живот на кој е навикнат Пабло, таму тој решава да се засолни, потопен во длабока депресија.

Малку по малку, главниот јунак ќе се сретне со интересни ликови во неговата околина. Првично до станарите на запоставената зграда, меѓу кои се истакнува неговиот сосед, Ралука. Оваа енигматична жена ќе донесе неверојатни промени во животот на тој човек, кој ќе почне да ги цени оние аспекти што претходно не му биле важни. Таа ќе биде светлината што ми требаше пред таквиот мрак.

Анализа на Со среќа

структура

Со среќа е роман што авторот го опиша како: „… а егзистенцијален трилер без убиства и полни со енигми и мистерии “. Сместено е во измислен град наречен Позонегро, а неговиот заговор е опишан со a сезнаен наратор, на нешто повеќе од 300 страници. Книгата е организирана во кратки поглавја, во која приказната тече едноставно и јасно.

Водечка двојка

Пабло Хернандо

Тој е 54-годишен архитект, донекаде вознемирен, кој се карактеризира со својата формалност и тајностПоради овој необичен темперамент, неговите пријателства се малку. Пабло достигна фаза каде што ги доведува во прашање вашите минати верувања, постапки и одлуки; што можеби го поттикнало да направи таков радикален пресврт во своето постоење.

Ралука Гарсија Гонзалес

Тоа е уметник од Позонегро, специјализиран за сликање слики на коњи; таа е жена со голема енергија, со свежа, весела личност и полн со хуманост. И покрај тоа што води тивок живот, таа е обвиткана од мистеријата за нејзиното матно минато, што многу добро го криеше; можеби затоа што многумина во градот се во слична ситуација.

Други ликови

Неколку споредни ликови комуницираат во заплетот, кои, како и протагонистите, се многу добро изградени. Помеѓу овие Неколку колеги на Пабло се издвојуваат, како Реџина, Лурдс и Лола, тие први се грижат по неговото исчезнување. Покрај тоа, неговите придружници Герман и Матијас, кој ја известил полицијата откако тој бил отсутен на конференцијата во Малага.

Од друга страна, дали е така новите соседи на протагонистот, кои живеат во град што се чини дека е запрен со време и во кој преовладува лицемерие. Овој народ кријат многу енигми, некои безначајни и можеби смешни, но други многу посериозни и мрачни. Сите опкружени со комплексни проблеми, кои не се разликуваат од сегашната реалност.

Одраз

Писателот создаде роман во кој се дискутираат теми како што се добрите и лошите постапки на човечките суштества. Што повеќе, поканува да направи силен одраз на ознаките што можат да предизвикаат трауми во детството и страшните последици што можат да ги генерираат.

Сето ова од позитивна гледна точка, секогаш обложувајќи се на успехот на доброто над злото. Променете ја својата перспектива и видете го животот со различни очи, свртете ја страницата и верувајте во добра среќа.

Мислења на романот

Со среќа успеа да плени илјадници читатели; во мрежата, 88% од нив позитивно го оценуваат романот. Се истакнуваат нејзините повеќе од 2.400 проценки на платформата Амазон, со просек од 4,1 / 5. 45% од овие корисници и дадоа на книгата пет starsвезди и ги оставија своите впечатоци по читањето. Само 13% ја оцениле работата со 3 starsвезди или помалку.

Писателот доби повеќе признанија со оваа најнова рата, како на национално така и на меѓународно ниво. Иако овој пат тој исфрли малку од неговиот необичен стил, неговата интересна и иновативна мистерија, заедно со неговите смели ликови и теми, ги воодушевија неговите обожаватели.

Биографски податоци на авторот

Роза Монтеро

Фотографија © Патриша А. Лланеза

Новинарот и писател Роза Монтеро Таа е родена во Мадрид, родена е во среда на 3 јануари 1951 година, нејзините родители се Амалија Гајо и Пасквал Монтеро. И покрај тоа што живееше детство во скромна околина, се истакна благодарение на неговата интелигенција и имагинација. Од многу мала таа беше aубител на читање, доказ за тоа е тоа со само 5 години ги напиша своите први наративни редови.

Стручни студии

En 1969, Влегол на Универзитетот во Мадрид во Комплутенсе за да студира психологија. Една година подоцна, тој започна да работи за неколку шпански весници, вклучително и: Рамка y Pueblo. Ова работно искуство ја натера да се откаже од кариерата како психолог, па таа го смени своето поле и четири години подоцна дипломирал како новинар на Мадридската школа за новинарство.

Новинарска кариера

Почна како колумнист во шпанскиот весник Земјата, кратко по основањето, во 1976. Таму тој направи бројни написи, што му дозволија држи две години (1980 и 1981 година) на функцијата главен уредник на неделниот додаток на весникот.

Низ целата траекторија е специјализирана за интервјуа, област во која се издвојува по својата оригиналност и свој стил. На негова чест се бројат повеќе од 2.000 разговори со истакнати фигури, како што се: Хулио Кортазар, Индира Ганди, Ричард Никсон, меѓу другите. Постојат многу шпански и латински универзитети кои ја прифатиле неговата техника за интервју како пример.

Книжевна трка

Писателот дебитираше со романот Летописи на кршење на срцето (1979). Ова дело ги шокираше и општеството и литературната критика од тоа време, поради неговата тема за автономијата на жените. Моментално има заслуга за 17 наративи, 4 книги за деца и 2 приказни. Се издвојува меѓу неговите текстови: Ќерка канибал (1997), со која ја доби наградата Примавера за шпански романи.

Романи на Роза Монтеро

 • Хроника на кршење на срцето (1979)
 • Функцијата Делта (1981)
 • Youе се однесувам кон тебе како кон кралица (1983)
 • Возубен господар (1988)
 • Тресење (1990)
 • Убава и темна (1993)
 • Ќерка канибал (1997)
 • Срцето на Татар (2001)
 • Лудата жена од куќата (2003)
 • Историја на Транспарентен крал (2005)
 • Инструкции за спас на светот (2008)
 • Солзи на дожд (2011)
 • Смешна идеја да не се видиме повеќе (2013)
 • Тежината на срцето (2015)
 • Месото (2016)
 • Во време на омраза (2018)
 • Со среќа (2020)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)