Средновековен II септември. Протоереј на Хита и неговата Книга за добра убов.

Во оваа втора статија посветена на Шпанска средновековна литература Не можете да пропуштите едно од неговите најпознати имиња: Хуан Руиз, протоереј на Хита. Затоа, денес е време да се потсетиме на неговата фигура и на неговото најбемртно дело, Добра Loveубовна книга, со неколку фрагменти избрани.

Хуан Руиз, протоереј од Хита

Не се знаеше многу за идентитетот на Хуан Руиз повеќе од сопственото признавање на името и статусот. Но, во последниве години има повеќе истражувања и неговото вистинско постоење се датира околу 1330 година, датум што го документира во Толедо како сведок во арбитражна казна.

Оттука излегува дека е така Протоереј на епархијата во Толедо, со широка обука по теологија и музичко и литературно знаење. И подоцна, исто така, ќе играше црковни канцеларии што ќе го однесе, пред сè, од Хита, Гвадалахара и Алкала де Хенарес. И иако не било можно да се прецизираат годината на раѓање или годината на неговата смрт или местата, многу историчари го лоцирале неговото раѓање во тие два града.

Добра Loveубовна книга

Така го нарекол самиот протоереј во рамките на текстот и на ракописи што се зачувани имаат датуми на 1330 и 1343. Напишано во дисконтинуирани фрагменти и прво лице, ви овозможува да проширите или да додадете повеќе епизоди, како на пр приказни, басни, приказни, песни или изреки.

Не може да се вклопи во кој било познат жанр на средновековна литература, но се чини како резиме на постојното, со а компилација на теми и жанрови што ги инспирираше другите. И секако дека е тоа пикареска книга што ги собира сите ликови и ситуации, околу loveубовта особено, на тогашното општество.

Два избрани фрагменти

Зборувај loveубов ...

Ако сакате да сакате сопственици или која било жена
прво ќе имате многу работи да научите
така што таа сака да ве пречека во loveубов.
Прво, погледнете која жена да избере.

Тој бара убава, привлечна и здрава жена,
тоа не е многу високо, но не и џуџе;
ако можеш, не сакај да сакаш злобна жена,
затоа што тој не знае ништо за loveубовта, селанец и леплив.

Тој бара витка жена со мала глава,
жолта коса, не обоена со Хена;
веѓите разделени, долги, високи, во карпа;
широки колкови, ова е големината на сопственикот.

Големи, убави, експресивни, светли очи
и со долги трепки, многу чисти и смеа;
ушите мали, тенки; зашто лажеш
ако има висок врат, така им се допаѓа на луѓето.

Остриот нос, забните заби,
еднакво и многу бело, малку одвоено,
црвени непца, остри заби,
усните на устата црвени, тесни

Неговата мала уста, добро, на добар начин,
лицето е бело, без влакна, чисто и мазно;
прво треба да ја видиш без кошула
за обликот на телото ќе ти кажам: оваа агиса!

***

Рече Аристотел, и тоа е вистина ...

Рече Аристотел, и тоа е вистина,
тој човек работи за две работи: првата,
за издршка, а втората беше
по што следи соединување со пријатна жена.

Ако го кажам, може да се прецрта,
но филозоф го вели тоа, јас не сум виновен.
Не смееме да се сомневаме во она што го вели мудриот човек,
зашто неговото мудро расудување се докажува со факти.

Дека мудриот човек ја кажува вистината е јасно докажано;
луѓе, птици и beверови, сите пештерски животни
сака, по природа, секогаш нова компанија
и многу повеќе човек отколку друго суштество што се движи.

Јас велам дека повеќе човек, затоа што други суштества
само едно време тие се здружуваат, по природа;
човекот, во секое време, без смисла и без мерка,
кога и да посака и може да ја направи таа луда работа.

Огнот претпочита да се чува во пепел,
затоа што колку побрзо се потроши толку повеќе се меша;
човек, кога греши, добро гледа дека лизга,
но по природа, тоа оди длабоко во злото.

Јас, како што сум човек и, затоа, грешник,
Понекогаш чувствував голема loveубов кон жените.
Дека ги пробуваме работите не е секогаш најлошото;
познајте го доброто и злото и одберете го најдоброто.
[...]


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.