Франциско де Кеведо. Годишнина од неговата смрт. Сонети

Секој ден е добар ден за запомнување и читање на Дон Франциско де Квеведо и Вилегас, еден од најпознатите писатели на златни години и на сите времиња. Но, денес постои поголема причина зошто а Нова годишнина од неговата смрт во 1645 годинаНа Тоа беше во Вилануева де лос Доенчиња, прекрасен град Ла Манча близу до мојот, каде што е погребан. Така оди ова сизбор од 7 од неговите сонети.

Сонети

ДЕФИНИРАЕ УБОВ

Гори мраз, замрзнат оган
тоа е рана што боли и не може да се почувствува,
тоа е сонувано добро, лоша подарок,
тоа е многу заморна кратка пауза.

Тоа е надзор што ни дава грижа,
кукавица со храбро име,
осамена прошетка меѓу луѓето,
loveубов само да се сака.

Тоа е затворена слобода
што трае до последниот паразизам,
болест што расте ако се излечи.

Ова е Loveубовно дете, ова е вашата бездна:
погледнете какво пријателство ќе има со ништо
оној кој е спротивен на самиот себе во сè.

ВЕЧЕР БЕШЕ СОН, УТРЕ BEЕ БИДЕ ЗЕМЈА ...

Вчера беше сон, утре ќе биде земја.
Кратко пред ништо, и кратко после чад!
И судбински амбиции, и претпоставувам
само покажи ја оградата што ме затвора!

Кратка борба против непожелната војна,
во моја одбрана, јас сум голема опасност,
и додека се конзумирам со моето оружје,
толку помалку ме сместува телото што ме закопа.

Не е веќе вчера, утрото не пристигна;
денес се случува и е и беше, со движење
што ме води до смрт.

Мотиките се време и момент
дека на плаќање на мојата болка и мојата грижа
ми копаат во мојот животен споменик.

ДЕФИНИЦИЈА ЗА OУБОВ

Ја молиме? Ме презираш? Ја сака
Следи ја? Фенд? Фати го? Се лути?
Сака, а не сака? Допуштајќи си допир
веќе илјада убедувања стојат цврсто?

Дали е добро? Обидете се да се одвоите?
Тепајте се во неговите раце и лутете се?
Бакнувај ја и покрај себе и се навредува?
Обиди се, а не можеш, да ме отпуштиш?

Кажи ми поплаки? Замеркај ми го вкусот?
И, конечно, за aterубителите на мојата брзање,
престанете да се намуртите? Не покажувај гадење?

Дозволете ми да ја тргнам кошулата?
Најдете чист и наместете го точно?
Ова е loveубов, а останатото е смеа.

ВО INАЛО БАРА ANУБОВ НА СТРАНОСТ

Ги прегрнувам сенките во бегство,
во соништата мојата душа се заморува;
Се борам сам дење и ноќе
со гоблин што го носам во раце.

Кога сакам повеќе да го врзувам со вратоврски,
и гледајќи ја мојата пот, ме оттргнува,
Се враќам со нова сила во мојот инает,
и темите со loveубов ме распарчуваат.

I'mе се одмаздам ​​за залудна слика
што не ги напушта моите очи;
Исмеј се, а од исмејување, трчај гордо.

Почнувам да ја следам, ми недостасува енергија,
и како да го достигнам тоа,
Ги терам солзите да течат по неа во реките.

СО ПРИМЕРИ ПОКАУВА ФЛОРА КРАТКАТА
НА УБАВИОТ, ДА НЕ СЕ ОШТЕТУВА

Младост на годината, амбициозни
срам за градината, воплотеното
миризлив рубин, скратен удар,
исто така и на прекрасната година на претпоставка:

бујното прикажување на розата,
божество на полето, starвезда на живата ограда,
бадемовото дрво во својот снежен цвет,
што може да се предвиди при горештините:

опомените се, оф Флора! неми
на убавина и човечка гордост,
што подлежи на законите на цветот.

Вашата возраст ќе помине додека се сомневате,
од вчера ќе треба да жалиш утре,
и доцна, и со болка, ќе бидете дискретни.

СПОРЕДЕТЕ ГО ГОВОРОТ НА НЕГОВАТА LУБОВ СО
НА ПРИКОТ

Криво, нерамномерно, меко и гласно,
тајно се лизгаш меѓу цвеќињата,
крадење на потокот од топлина,
бела во пена, и руса како златна.

Во кристали го делите вашето богатство,
Течен изборник за рустикални lovesубови,
и подесување со јажиња славејчиња,
се смееш да пораснеш, со што плачам.

Стакло во смешно ласкање,
радосен одите на планина и наплив
пенливо сивкаво со стенкање.

Инаку, внимателното срце,
до затворот, дојде плачот,
весели, ненамерни и самоуверени.

LУБОВ НА ЛАМЕНТАЦИЈА И ПОСТЕРИОР
FУБОВНО ЧУВСТВО

Не ми е жал што умрев, не сум одбила
заврши живот, ниту сум се преправал
продолжете ја оваа смрт, која е родена
истовремено со животот и грижата.

Sorryал ми е што заминав ненаселена
тело кое го опкружува lovingубовниот дух,
напушти срце секогаш
каде што владееше сета loveубов.

Знаците ми го даваат мојот вечен оган што гори,
и од толку долга срцепарателна историја
мојот нежен плач ќе биде само писател.

Лиси, меморијата ми кажува,
затоа што страдам од пеколот твојата слава,
што ја нарекува слава кога страдаат маки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.