«Сенката на орелот», заборавена класика на Перез-Реверте

преземете-3

Вињета е извлечена од стрип-адаптацијата на книгата „Сенката на орелот“ создадена од Рубен дел Ринкон.

Артуро Перез Реверте е еден од оние писатели кои со своето размножувачко дело будат низа спротивставени чувства кај читателската јавност. Во оваа Шпанија на ендемски дуализам во однос на овој писател, постои и дихотомија на оние кои се прогласуваат за верни почитувачи на неговиот стил и дело и на оние кои, напротив, сè уште не му наоѓаат вкус за него.  на еден од најпознатите писатели на шпански јазик во нашето време.

Како што укажува на описот што ќе го најдете за мене на крајот од статијата, јас сум еден од оние „ултраси“ - дозволете ми го овој израз - кои следат и читаат сè што прави Артуро. Логично, не можам да обвинувам никого што не го гледа овој писател како што гледа серверот. Во секој случај, сакам да истакнам мал впечаток што го чувствувам кон оние кои не мислат што правам јас.

Затоа чувствувам дека овие Тие биле под влијание, можеби и со голема почит го велам тоа, од личноста на Артуро Перез-Реверте како личност намалување на неговата личност како писател. Нешто што иако може да биде оправдано, Верувам дека не може да замагли маестрална и многу богата библиографија. Има многумина од нас кои, како мене, живеат потполно под влијание на капетанот Алатристе и неговиот верен придружник Ижиго Балбоа или, на пример, сонуваат да научат мечување од раката на Хаиме Астарлоа или, без да одиме понатаму, со неговата неодамнешна книга што ја играме бидете шпиони во најчистиот стил на Фалко.

После овој личен впечаток за Артуро Перез Реверте Би сакал да препорачам една од оние книги што останаа малку во сенка на одличните дела што го одбележаа литературниот живот на Картагена. Па добро, книгата е насловена „Сенката на орелот“ и беше објавено во 1993 година како една од првите 5 книги напишани во неговата кариера.

Со неверојатни од 27 објавени делаНе сметајќи ги неговите компилации на статии, нормално е дека некои од нив поминуваат малку незабележани во изненадувачки долгата напишана кариера. „Сенката на орелот“ Тоа е, на овој начин, една од оние книги што изненадуваат кога ќе бидат откриени и повеќе ако, како што е мојот случај, кога беше објавено, нашето постоење се состоеше од моделирање на глина и учење на првите самогласки.

Како и обично во Артуро, Оваа книга ни претставува едно заборавено или малку третирано поглавје од нашата историја. Во рамките на овој контекст, тој создава заговор и го закачува читателот со пресврти на истиот, додека го носи на брз пат низ историјата. Во овој случај, нас е претставен навистина неверојатен настан што се случи за време на напредувањето на Наполеон и последователниот пораз во Русија.

Овој период на таканаречените Наполеонски војни, кој очигледно нема никаква врска со Шпанија директно надвор од последователните последици од поразот на француската империја, има анегдотска врска со историјата што произлегува од книгата и се базира на тоа, , во вистински настан што се случил во овој воен контекст.

Така, протагонисти се припадниците на 326. пешадиски баталјон на француската армија формирана од Шпанци, сите затвореници, дека во замена за слобода им било понудено да служат во силите на Наполеон за и за неговата кауза.

Артуро Перез-Реверте Со необичен, близок и директен стил тој ни ја раскажува приказната за овие мажи кои среде битката кај Сбодонобо решија да преминат на руската страна со брза трка низ средината на бојното поле до воодушевување на таканаречените пријатели и непријатели. Навистина неверојатна и интересна приказна која заедно со другите ја карактеризираа до полкот Хозе Бонапарта, како што беше наречен, во текот на целото свое постоење во конфликтот.

Течноста на приказната и како се рефлектира карактерот на Шпанците од ова време, му овозможува на читателот да добие идеја, на многу пријатен начин, за големината на претпријатието што овие луѓе решија да го преземат во војна на други и во земја вонземјанин. Се чини дека Артуро Перез-Реверте ни ја објаснува оваа приказна како да е разговор меѓу пријатели секогаш користејќи популарен вокабулар, но брзајќи.

На кратко, авантура која да не беше овој писател што толку многу го ценам, сигурно ниту јас, ниту многу други не знаевме и ќе беше предодредено да се заборави. Страшна глупост да се игнорира жртвата на луѓето кои, во епицентарот на најважните историски настани од своето време, решија да го збркаат во најчист шпански стил.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мариола Дијаз-Кано Аревало dijo

  Ја видов статијата и знаев дека е твое, Алекс, хех, хех. Јас се претплатите на вашето мислење и зборови. Го читам Реверте, го слушам и му се восхитувам, иако повеќе го сакам неговиот аспект како колумнист отколку како писател. Јас веќе го коментирав во прегледот на Фалко (што секако препорачувам да го прочитате дури и ако не ми заврши). Но, како тебе, јас бев фасциниран од Диего Алатристе и, пред сè, што ми се допаѓа прозата толку богата и иронијата толку жестока, колку што е елегантна што Реверт знае како да ја изрази.
  А што се однесува до овој роман, тој е еден од моите омилени. Колку што е малку познато, толку е добро. Мило ми е што го вративте.
  О, и ќе ти кажам нешто друго освен на друго место ;-).

 2.   RICARDO dijo

  Алекс
  Тој, исто така, ја заборави книгата наречена Команче Територија, имам издание објавено пред години во ОЛЕРО РАМОС, инаку, величествено издание
  поздрав