Методот на Икигаи: резиме

Методот Икигаи

Методот Икигаи, објавено од Penguin Random House во 2017 година, е практичен водич кој ќе ви помогне да го постигнете вашето икигаи или вашата животна цел. Има и издание на каталонски.

Оваа филозофија, мисла или знаење на предците ја наоѓаме во Јапонија. И благодарение на работата на авторите како што се Хектор Гарсија или Франсеск Миралес (меѓу другите), она што беше тајна пред неколку години станува се повеќе реалност во западната култура. Затоа што сите сакаме да живееме правејќи го она што не прави среќни. Y Ако сакате да дознаете повеќе за концептот икигаи и, особено, донесете го во вашиот живот, препорачуваме да го прочитате ова од суштинско значење.

Методот Икигаи

Икигаи

Икигаи тоа е јапонски збор кои можеме да ги поделиме на два дела: две, „жив“ или „да се биде жив“ и гаи, „она што вреди и има вредност“. На едноставен начин може да се дефинира како ваша „причина за живеење“.

Сите ние имаме икигаи или животна цел. Нашето постоење оди подалеку од спиење, јадење, размножување и безбедност. Откако нашите основни потреби ќе бидат задоволени и покриени, како луѓе ни требаат направи, имајте живот кој не комплетира. Пополнувањето на времето е само показател за тоа колку е празен нашиот живот. Икигаи е токму спротивното. Тоа значи да се биде зафатен.

графички икигаи

Фотографија преземена од методот Икигаи (Деболсило, 2020 година).

Оваа графика ги прикажува елементите што го сочинуваат концептот на икигаи. Што сакаш и во што си добар се вика СТРАСТ. Она што го сакате и што му треба на светот сте вие МИСИЈА. Она што му треба на светот и за што можат да ви платат е ВОКАЦИЈА. А за што можат да ти платат и за што си добар е ПРОФЕСИЈА.

Дека не знаеш што е твоето икигаи? Не грижете се, тоа што го барате може да биде самиот икигаи. Ниту, пак, е неопходно да го имате истиот икигаи до крајот на животот. Всушност, хоризонтот е огромен, можностите бескрајни.

Покрај тоа што ќе го пронајдете вашето икигаи и ќе го спроведете во пракса, од тука ви предлагаме да ја набавите првата книга за овој начин на живот што Хектор Гарсија и Франсеск Миралес го напишаа претходно и заедно: Икигаи: Јапонските тајни за долг и среќен живот

Икигаи е совршено дефиниран во оваа прва книга. Вака опишуваат неговите автори тајната за долг и среќен живот:

Можеби најголемата тајна на долговечноста е да бидеме секогаш зафатени со посветување на нашето време на активности што ги сакаме.

Вметнете ги вашите икигаи во вашиот живот и шинкансен ефект

Идеално, нашата професија или нашата секојдневна посветеност е насочена кон нашите икигаи. Но, се разбира, ова е насочено многу високо. Книгата е метод кој ви дава 35 принципи или клучеви за да го вметнете вашето икигаи во вашиот живот и дека зазема главно место, надвор од вашата работа ако ова не е вашиот икигаи (што се случува со огромното мнозинство од населението на планетата).

Но, и тоа не повикува на дефетистички однос. Книгата е и метод за да ја пронајдете својата животна цел за да ја живеете, како хоби или како работа. Можеби ќе можете да го ориентирате вашиот живот така што вашето икигаи зазема добар дел од вашиот ден, или дури и дека вашата работа завршува да стане ваш икигаи.

Методот Икигаи тоа е еминентно практично. Книгата е поделена на 35 станици со вежби; како турнеја што ве води да го живеете вашиот икигаи. Како да е воз. Бидејќи методот се базира на т.н шинкансен ефект: револуционерен систем применлив на различни области што претпоставува го поставуваат невозможното и го носат преку радикални промени. Така е постигната инженерската работа што му била потребна на возот со куршуми во Токио за да достигне 200 km/h.

Токио

Патување низ нашата иднина, нашето минато и нашата сегашност

Преку главните концепти како што се „потрудете се да постигнете цел“ и „никогаш не се откажувајте“ патуваме низ нашата иднина, минатото и сегашноста низ 35 различни сезони. Сите тие даваат практични вежби кои секако ќе ни помогнат подобро да се запознаеме себеси. Ова е клучно ако сакаме да го развиеме нашето икигаи.

Преку нашата проекција на иднината, дизајнираме мали и големи лични планови со кои ќе го развиеме нашето икигаи во сегашноста. Тоа е најдолгиот дел од книгата и можеби најважниот затоа што исто така дава насоки како да бидеме силни во нашата цел и совети да бидеме дисциплинирани и во хармонија со нашиот живот и нашата страст. Го нагласува самоспознанието за да го постигнеме нашето икигаи. Книгата го зема градот Токио како пример.

Искреноста на детството не носи во минатото. Пребарувајќи во нашето внатрешно дете, можеме да ги најдеме најавтентичните делови од тоа кои сме и кои возрасниот живот успеал да ги скрие на одреден начин. Исто така, носталгија значи враќање во минатото во потрага по потеклото на нашата среќа. Минатото ни дава перспектива за тоа кои сме денес. Авторите не носат во Кјото, симбол на јапонската традиција и поранешен главен град на земјата.

Што се однесува до нашата сегашност, таа е ориентирана кон синтезата на она што го проектираме, од една страна, и што сме и што сме живееле, за други. Има неколку интересни совети кои ќе ни помогнат да го расплетуваме нашето икигаи и да го живееме спокојно во целосна среќа. Во овој дел ќе го запознаеме светилиштето Исе Шинто, кое се уништува и гради на секои дваесет години; Има вкупно 62 реконструкции. Така го минимизираме минатото, живеејќи во сегашноста, гледајќи напред кон иднината.

храмот ise

Неколку практични совети од книгата

  • За да го знаете вашиот икигаи, треба да знаете што сакате. Понекогаш е тешко да се стигне до таму и можеби треба да идентификуваме што воопшто не ни се допаѓа. Почнувајќи од она што не ни се допаѓа, можеме да знаеме за што сме страсни. Обратна смисла.
  • Работете на концептот на имитација на луѓето на кои им се восхитуваме. Доколку постои некоја уметност и/или задача што сакате да ја усовршите, побарајте го најдоброто на тоа поле и дека тие се причина за вашата мотивација. Ја испитува вашата работа, ги открива нејзините слабости и нуди подобрувања. Имитирајте ги и надминете ги.
  • Напиши. Хартијата има магична сила. Одвојте неколку минути наутро за да бидете благодарни и неколку минути навечер за да препознаете што се случиле големи работи или што сте можеле да направите за да го подобрите денот.
  • Други врвни совети како поставете цели, вежбајте 10000 часа за да постигнете извонредност, креирајте добри рутинипребарување повратна информација, размислувајќи за соништата од детството, да бидете љубезни, да останете присутни, да вежбате концентрација или да ризикувате од време на време, исто така ќе биде корисно да работите на вашиот икигаи.

Медитација

Заклучоци

Пребарувајте, откријте и моќете. Најдете го вашиот икигаи, истражете го и вежбајте го. Вежбајте, вежбајте и вежбајте. Без разлика дали е тоа хоби или работа, за време на вашето икигаи ќе живеете во совршена хармонија со себе. Ќе го посветите вашето време на активност која ќе ве поврзе со вашата животна цел и, според тоа, со вашата суштина. Ќе живеете мирно, во хармонија и кохерентност.

Методот Икигаи Постојат 35 начини да се доближите до вашата страст. Но, не заборавајте го тоа икигаи тоа е спротивно на целта. Патот е важен. Тоа е патување, па не смееме да заборавиме да погледнеме низ прозорецот. Продолжуваме со возот. Не очекувате да пристигнете на дестинацијата, туку да уживате во пејзажот.

За авторите

Хектор Гарсија (1981), со прекар Кираи, живее во Јапонија од 2004 година. Тој е страстен за јапонската култура, за минатото и сегашната Јапонија. Се разбира, тој зборува јапонски, иако повеќе сака да каже дека сè уште учи. Инженер по професија, работи за мултинационална компанија каде што заработува за леб додека во слободното време продолжува да ја открива Јапонија. Ја пишува својата шеста книга. Хектор Гарсија има напишано различни книги поврзани со Јапонија и нејзината животна филозофија.

Франсеск Миралес е роден во Барселона во 1968 година. Тој е новинар специјализиран за личен развој и духовност. Y денес е посветен на ширење на филозофијата на икигаи низ целиот свет: Одржува предавања и придружува низ курсеви и работилници. Активности кои ги комбинира со својата новинарска работа во медиуми како на пр Земјата, Cadena Ser o Национално радио на Шпанија, и со лични проекти. Твојата книга мала љубов е преведено на 23 јазици.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.