Рејмонд Чендлер има роденден. Избор на фрази и фрагменти

Дискутирај Рејмонд Чендлер (1888-1959) треба да се зборува голема господар на криминалистичкиот роман во Северна Америка и е роден на ден како денес во Чикаго. Неговата креација, приватниот детектив Филип Марлоу, е олицетворение на најкласичниот лик на жанрот, со дозвола од Сем Спејд на Дашиел Хамет, Секако. Значи, да го одбележам вашиот раѓање денес, избирам некои фрагменти и фрази на романи како Вечниот сон, Чао кукла, Долгото збогум o Дамата на езерото, неопходен во најтемните библиотеки.

Рејмонд Торнтон Чендлер

Помина неговиот детството и младоста во Англија каде работел и како новинар. Служеше во Прва светска војна и на крајот од конфликтот се врати во САД и се насели во Калифорнија. Почна да пишува приказни за познатите ефтини списанија црн пол (т.н. пулпи) кога имал 45 години.

Вечниот сон (1939) беше негова прв роман каде што тој претстави киселина, импулсивна, но исто така и сентиментална Филип Марлоу, кој глумеше во 7 од нив и во 2 приказни. И оттаму оковаше подеднакво успешни титули, неколку од нив однесено во кино, за кој исто така бил сценарист во 40-тите години на минатиот век.

Фрази и фрагменти

Дамата на езерото

„Не ми се допаѓаат твоите манири, господине Марлоу“, рече Кингсли со глас кој, сам по себе, можеше да испукне орев од Бразил.
-Не грижи се за тоа, јас не ги продавам.

Вечниот сон

 1. Беше околу единаесет наутро, во средината на октомври. Сонцето не сјаеше и во јасноста на подножјето беше јасно дека врнеше дожд. Го носев моето темно сино одело со темно сина кошула, вратоврска и шарено шамиче од џеб, црни чевли и волнени чорапи со иста боја исечени со темносини украси. Тој беше уреден, чист, избричен и собран, и не ми беше грижа дали ќе покаже. Тој беше сè што треба да биде приватен детектив. Одев да посетам четири милиони долари.
 2. Имам триесет и три години, отидов на факултет една сезона и сè уште знам да зборувам англиски ако некој ме побара тоа, што не се случува многу често во мојата професија. Јас еднаш работев како истражувач кај г-дин Вајлд, окружен правобранител. Вашиот главен истражител, колега по име Берни Олс, ме повика и ми рече дека сакате да ме видите. Сè уште сум сингл затоа што не сакам полицајки.

Долгото збогум

 1. Ја гледав лентата од бледа кожа што се појавуваше меѓу изгорената кожа на нејзините бутови и мрежата. Јас ја гледав телесно. Тогаш тоа исчезна од мојот поглед, скриено од наклонот на покривот. Миг подоцна ја видов како се спушта како стрела како прави една и пол. Прскањето се крена доволно високо за да стигне до сонцето и да направи неколку виножита убави како и самата девојка. Потоа се врати на скалите и го соблече белото капа и ја затресе косата. Тој се заниша со задникот кон белата маса и седна покрај дрвосечач во бели памучни панталони и пушеше очила и толку изгоре што не можеше да биде ништо друго освен чувар на базенот. Тој се наведна и ја потчукна бутот. Таа отвори уста со големина на противпожарен хидрант и се смееше. Со тоа заврши мојот интерес за неа. Не можев да ја слушнам како се смее, но бездната во лицето кога го отвори патентот над забите ми беше доволна.
 2. Има места каде полицијата не е омразена, комесар. Но, на тие места не би бил полицаец.

Чао кукла

 • Во таква облека, темата помина незабележано, слично на тарантула на крем пита.

репродукција

-Ти си Марлоу, нели?

-Да, претпоставувам дека е така. „Го проверив рачниот часовник. Беше шест и триесет часот наутро, што не е баш мојот најдобар момент.

-Не биди безобразен со мене, момче.

„Извинете, господине Умни, но не сум млад; Јас сум стара, уморна сум и сè уште немам испиено капка кафе. Што можам да помогнам?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.