Пулпа, последниот роман што ни го даде Буковски

Чарлс Буковски

Добредојдовте читатели! Денес ја донесуваме прегледот на последната книга објавена од покојниот Чарлс Буковски. Овој автор беше еден од најголемите, или барем никогаш не остави никого рамнодушен. Или го сакавте или го мразевте.

Во овој случај, за оние што го сакаа, тој не можеше да ни остави подобра работа пред да замине. Со својот необичен стил, валкан, груб и непочитен, тој ни го подари овој заплеткан роман со допири на научна фантастика.

Овој пат, Буковски го остава настрана своето алтер его Кинаски. Pвездите на „Пулп“ се Ник Белајн, кој се нарекува „најдобриот детектив во Лос Анџелес и источен Холивуд“.

Овој самоуништувачки лик, алкохоличар, зависен од коцкање и секако на работ на банкрот, ќе биде вклучен во заплет на случаи што треба да се решат.

Едно утро Белане добива повик од госпоѓа Смрт, која ја прашува да открие дали автентичната француска писателка Селин е сè уште жива. Секако, детективот е повеќе од изненаден, бидејќи Селин почина заедно со Хемингвеј, но сумата понудена од клиентот и нејзините финансиски проблеми ќе го натераат да ја прифати задачата.

Како со магија, и по неговата работа суша, клиентелата почнува да се зголемува. На неговиот зачудувачки и чуден клиент му се придружува и г-дин Бартон, кој ја става целата своја доверба да го лоцира Црвениот врабец.

Неговиот список на случаи продолжува да расте. По овие две задачи, го следи Jackек Бас, кој сака да открие дали неговата сопруга го изневерува и ексцентричниот г-дин Гроувс, убеден дека неговата девојка е вонземјанин.

Но, вие не само што ќе треба да се справувате со овие најбизарни случаи. Неговите проблеми со сопственикот, со соседот поштар, со насилниците и со светот воопшто, ќе му го комплицираат животот сè додека не ги реши случаите.

Овој роман нуди некои од најживописните ликови, и со заговор толку надреален што е невозможно да се откаже од. Снимете го читателот од првата страница.

Како што веќе коментиравме, Буковски, се за inубува или е мразен. Ако сте од првата група или ако сè уште не сте уживале да го прочитате, не можете да го пропуштите.

Имајте среќно читање!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Маричела dijo

  Здраво Дијана, мислам дека ако сакам да читам Pulp, не го познавав Буковски, но го прочитав Поштарот пред неколку дена и ми се допадна неговиот лежерен и маргинален стил.
  Поздрав од Мексико!