„Просас профанас“ иновацијата на Рубен Дарио

Споменик на Рубен Дарио

Една од главните доблести на Рубен Дарио Тоа беше метричката и вербална обнова на која тој и поднесе поезија благодарение на неговите иновации во оваа област, кои се чувствуваат пред сè во едно од неговите дела, а тоа не е ништо друго освен „Профаната проза“. Оваа книга, изменета и објавена за прв пат во Буенос Аирес во 1896 година, претставува триумф на модернизмот во естетиката на Рубендарија, како и нејзиниот момент на пленност.

Иновацијата ни доаѓа од самиот наслов бидејќи со зборот проза се однесува на одредени хинови што се пеат на некои миси по читањето на Евангелието и со зборот профан намерно го негира првиот поим, со што се признава одредена привлечност и при истовремено одредено отфрлање кон религија традиционален соборник.

Содржината на книгата продолжува да ни покажува силни контрасти бидејќи ако од една страна има аристократски начин да избега од социјалната реалност што не му се допаѓа, од друга страна тоа покажува длабок социјална грижа, во најчист стил на неговите рани дела. Низ страниците што го сочинуваат „Просас профанас“ Дарио става под прашање сè што го опкружува, како што се животот и смртта, самата религија, поезија, уметност ...

Во прилог на шпанското присуство на одредени теми како што се неговото „Елогио а ла Сегуидила“ или неговите референци на Цид, еротско задоволство е една од најголемите теми на дело во кое жените се идентификуваат со различни елементи на природата: чистотата на гулабот, дивината на тигарот, опасноста на морето ...

Без сомнение, се соочуваме со една од пресвртните точки на шпанската поезија, која целосно се промени по објавувањето на ова ремек-дело.

Кое е значењето на Профан Просас?

Профана проза на Рубен Дарио тоа е всушност збир на песни што самиот поет ги напишал и се поврзани со мистериозен и фантастичен свет. Во него, можеш најдете принцези, кралеви, витези, самовили и многу други митолошки ликови.

Оригиналната книга Просас профанас е објавена во Буенос Аирес во 1896 година, но не со наслов според кој сега е позната, туку како „лиминални зборови“. Покрај тоа, тој се состоеше од само 33 песни распоредени низ седум дела (секоја од нив со неколку песни што му даваа поголема длабочина на вториот дел).

Сепак, авторот не бил целосно задоволен и во Париз, во 1901 година, Рубен Дарио го направил второто издание на својата книга, додавајќи уште 3 песни и исто така го сменил името. Историјата на некои од овие песни е позната, како што е онаа на „Бласон“, кој всушност ја напиша во Мадрид кога се славеше стогодишнината од Колумбо; или „Колоквиум на кентаурите“, каде што го заврши на масата во Ла Насион каде што новинарот, Роберто Пајро, пишуваше статија.

Имајте на ум дека за Рубен Дарио оваа книга е една од најдобрите што тој ги пишува, Особено затоа што во тоа време тој беше на врвот на својата кариера како поет и сè што излезе од неговиот ум беше многу успешно. Така, се смета дека е напишано во цветното време на авторот. Тој самиот го дефинира како „Неговата целосна пролет“.

И просас профанас и Азул, две од најпознатите книги на авторот, водат кон суштината на модернизмот на поетот, и може да видите како има многу голема еволуција во смисла на перфекционизам и зрелост, па оттука е една од најважните.

Кое е значењето на Профан Просас? Па, според авторот, секоја од песните, и неколку меѓу себе, биле песна, глас кон темите со кои се занимаваше во своето дело. Без разлика дали станува збор за loveубов, креативност, жени ... Самиот израз „Просас“ веќе се користел во средниот век и тие секогаш се повикувале на поема на латински јазик што претставуваше почит кон „Светците“. Поради оваа причина, тој го употреби тој збор додавајќи го зборот „вулгарен“ за да се однесува на светски теми, односно на секојдневниот живот за нормалните луѓе.

Вокабуларот што го користи Рубен Дарио

Рубен Дарио е еден од најважните модернистички поети во своето време. И, начинот на кој се изрази го привлече вниманието на фактот дека тој беше многу културен со зборови. Всушност, и покрај тоа што понекогаш можеби не го разбираат, огромна сензација дека неговите зборови успеале дека неговите песни го ставаат читателот или слушателот на тоа место што тој го сака, евоцирање сензации, чувства итн. За да го стори тоа, тој спаси и неупотребени зборови, кои и денес повеќе не се користат, иако се познати. Зборуваме, на пример, за „алгазара“, како весел глас; или „бутам“, сфаќајќи го како притисок кон нешто или некого.

Со кои теми се занимава Просас Профанас?

Рубен Дарио е класичен писател

Целото дело на Рубен Дарио е всушност книга која се фокусира на неколку чести теми во неговото пенкало, како на пр жени, loveубов, еротика, уметност, грижа, митологија ...

Кога ја допира темата за жените, сите стихови и мисли на Рубен Дарио се фокусираат на обожување на таа личност, на чувството поблиску до неа и исповедање на нејзината нежна, мека, слатка loveубов. Меѓутоа, во делот на еротиката, поетот се менува, тој станува попримитивен и фокусиран на телесно чувство, потреба, телесна желба.

Се разбира, не сите песни се фокусираат на тие теми, Исто така, постои грижа за човечкото суштество, за смртта, што се случува кога ќе се приближи, па дури и за тајните на природата.

Во однос на митологијата во своето дело, тој ги користи овие митолошки ликови како да се израз на она што самиот автор го чувствува, било да е тоа „loveубов“ или едноставно поетска визија за светот каков што тој го гледа. Не е навистина дека книгата се базира на митологија или дека раскажува само бајки во форма на песни. Во реалноста, она што го прави авторот е да ги користи тие митолошки фигури, толку наполнети со чувства и толку репрезентативни за некои, во сопствените песни, со што се постигнува сензуална, повнимателна и пред се ’поинтерпретативна форма на неговите дела.

Конечно, во однос на темата на светот, како луѓето се однесуваат едни со други, како живеат, авторот ја поврзува, за него, со неговата сопствена поезија, бидејќи тоа беше најважната работа. Всушност, оттогаш се случи голема промена во Рубен Дарио Тој оди од поет кој не се грижи дали неговите песни имаат грешки или не се толкуваат правилно; да барате многу од себе и да бараме во тие дела да траат цела вечност.

Кои се сите песни што го сочинуваат?

Како што беше кажано претходно, првото издание на Просас профанас и второто се разликуваат во основа во вклучувањето, во последното, на 3 нови песни. Така, оние што ја сочинуваат книгата се следниве:

 • Лиминални зборови
 • Профана проза (како дел, кој ги содржи следниве песни):
 • Беше мек воздух ...
 • Дигресија
 • Сонатана
 • Блазон
 • Од поле
 • Фалете ги црните очи на Julулија
 • Карневалска песна
 • За кубанец
 • За истото
 • Букет
 • Фазан
 • Гарсониер
 • Земјата на сонцето
 • Маргарита
 • Мој
 • Вели Миа
 • Хералди
 • Ите, миса ест
 • Колоквиум на кентаурите (како дел само по себе). Ја содржи поемата Колоквиум на кентаурите од 212 стихови.
 • Варира (како дел). Со следниве песни:
 • Поетот ја бара Стела
 • Портик
 • Во пофалба на трчањето
 • Цисне
 • Белата страница
 • Нова година
 • Симфонија во сива глава (најстарата поема од сите што се собрани).
 • Ла Деа
 • Варварски епиталамиум
 • Верлен (како дел). Со песните:
 • Респонсо
 • Песна на крв
 • Археолошки рекреации (како дел). Со песните:
 • I. фриз
 • II. Палимпсест
 • Внатрешното кралство (како дел и песна).
 • Работи на Сид (како дел и песна).
 • Дезири, леи и песни (како дел). Со песните:
 • Дезир
 • Друг дезир
 • Леј
 • Песна, Таа loveубов не прифаќа рефлексии на жиците
 • Пофалби
 • Распрснат двојник
 • Амфорите на Епикур (како дел). Со песните:
 • Спајкот
 • Фонтаната
 • Зборови на сатира
 • Старата жена
 • Сакајте го вашиот ритам ...
 • На поетите што се смеат
 • Златен лист
 • Марина
 • Сиринкс / Дафне
 • Малиот циган
 • На мајсторот Гонзало де Берчео
 • Мојата душа
 • Бркам начин ...

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ана quаклин dijo

  Ми се чини со многу лош вкус да ги ставам информациите кога дури не ги има само на Фејсбук, не ги објавувај ако ги нема

 2.   Sergio dijo

  Вистинска Ана, овие копилиња. тие се бескорисни ...