Примери за еклог

еклог напишана со пенкало

Со текот на годините, многу автори ни оставија примери на еклоги кои беа проучувани, анализирани и интерпретирани. Сепак, иако денес овој збор се чини дека е во неупотреба и дека е дел од литературата што нема иднина, вистината е дека можеби не е така.

Ако сакате да знаете што е еклог и, пред сè, пример за тоа, подолу најдовме некои кои можеби ќе бидат интересни да ги знаете (ако сè уште не сте ги прочитале).

Што е еклог

еклог напишана на хартија

Еклогот се дефинира како состав во кој мора да се пренесат чувства, расположенија, размислувања… Понекогаш, авторите за ова користат дијалог во кој учествуваат два или повеќе ликови; но може да се направи и како монолог.

Една од главните карактеристики на еклогот е централната тема која секогаш ќе биде поврзана со чувстватаобично љубов.

Се знае дека првиот еклог што постои го напишал Теокрит, поточно во четвртиот век пред Христа. Неговиот наслов бил „Идили“, што на старогрчки значи „мали песни“. Секако, следеа и други автори, како Бион од Ермирна, Вирџилио, Џовани Бокачо...

Во римско време бил многу популарен и истото се случувало и во ренесансата. Затоа, нема да биде чудно доколку се врати во мода.

Карактеристики на еклог

И покрај фактот што претходно споменавме некои од карактеристиките на еклогот, вистината е дека тој има многу повеќе. Еве ги сумираме:

неговата музикалност

Можеме да кажеме дека е еклог тоа е слично на песна и овие обично имаат музикалност. Така и во случајот со еклогот би се случило истото.

Причината е затоа што сите стихови од кои е составен имаат консонантска рима на тој начин што гласовите се совпаѓаат и создаваат ритам и музикалност.

Всушност, кога тие претставуваат вообичаено е да се придружуваат кога се рецитираат со музика.

Loveубовна тема

Оваа е една од главните карактеристики и онаа која секогаш треба да постои. Тоа може да биде затоа што е поврзана љубовна епизода, затоа што тој тргнува од својот пат за својата љубов или затоа што тоа е невозвратена љубов.

Но, секогаш, љубовта секогаш ќе биде главна тема.

Карактерите

Во овој случај еклогите се карактеризираат со тоа што имаат ликови кои се овчари или селани, иако вистината е дека, како што еволуираше, ова се промени.

Неговата структура

еклог мора да има 30 строфи, секоја со 14 реда кои можат да бидат хедекасислови (единаесет слогови) или хептаслогови (седум слогови).

Покрај тоа, римата на сите мора да биде согласка, односно дека последните зборови од стиховите, не е важно дали се два или повеќе, имаат ист звук.

Како општо правило, еклоги започнете со воведување на ликовите, било од наратор или од самите нив. Речиси секогаш е вообичаено да се открие дека авторот го става името на тој лик на прво место, така што сè што доаѓа потоа е дел од него, како тој да го кажува.

По презентацијата доаѓа изразување на тие чувства по ликот или ликовите, секогаш во форма на поезија.

И, конечно, крајот на еклогот се фокусира на тоа како авторот ги отфрла ликовите а потоа прави заклучок за темата што ја создал.

Познати автори и еклогисти

Писателот спие додека пишува

Несомнено е дека еклогите постојат долго време и поради оваа причина има некои автори кои се сметаат за примери на традиционални, класични и важни еклоги.

Како прво име треба да се спомене Теокрит, бидејќи тој е татко на овие. Сепак, по него се појавија и други подеднакво важни имиња.

На пример, случајот со Моско, Бион од Смирна или Вирџилио, кога тие навистина станаа познати и станаа уште попопуларни.

Попознати автори се, без сомнение, Немесијано, Аусонио и Калпурнио Сикуло, како и Џовани Бокачо, Јакопо Саназаро.

Што се однесува до Шпанците, Мора да ја истакнеме Лопе де Вега, која направи револуција во формулите на театарот а од кои останаа дела како „Вистинскиот љубовник“ или „Ла Аркадија“; Хуан Боскан, со еклоги на пастирска тема; Гарсиласо де ла Вега, со „Слатката жалост на двајца овчари“ или „Во средината на зимата е топлата“; Хуан дел Енцина; Педро Сото де Рохас и уште некои.

Примери за еклог

хартија напишана со пенкало

За крај, сакаме да ви оставиме неколку примери на еклоги кои ги најдовме на Интернет за да видите каков е резултатот од примената на сето она што претходно го споменавме.

„Слатката жалост на двајца овчари“ од Гарсиласо де ла Вега

Салис:

О, потешко од мермер за моите поплаки,

и запалениот оган во кој горам

поладно од снег, Галатеа!

[...]

Неморозен:

О, добро истечен, суетно и избрзано!

Се сеќавам, спиев овде еден час,

дека будејќи се, ја видов Елиса покрај мене.

„Идила IV. Пастирите“ на Теокрит

лилјак.

Коридон, кажи ми, чии се кравите?

Дали се од Филондас?

Коридон.

Не, од Егон, сега

Ми ги даде на пасење.

лилјак.

А каде во криење ги молзите?

Сите попладне?

Коридон.

телиња

Старецот ги става, а мене добро ме чува.

лилјак.

А отсутниот сточар отиде?

Коридон.

Не сте слушнале? го зеде со себе

Милтон до Алфеј. (…)

„Еклог на Плацида и Виториано“ од Хуан дел Енцина

(...) Смирено.

повредено срце,

камилица имам од тебе.

О големо зло, суров притисок!

Немав сочувство

Викторија од мене

Ако оди.

Тажно, што ќе биде со мене?

О, за мое лошо го видов!

Не го имав за лошо,

Немам, ако сакаш

да не биде толку недофатлив и таков.

Ова е мојата смртоносна рана

Ќе оздравев ако го видам.

Види или што?

Па, тој не веруваше во мене,

би било подобро да замине.

Што оди? Јас сум луд,

што велам ваква ерес!

Штета што допира толку многу,

како ми излезе од уста?

О, каква луда фантазија!

Надвор, надвор!

Господ никогаш не сака такво нешто,

тоа во твојот живот е мој.

Мојот живот, моето тело и душа

во нивна моќ тие се транспортираат,

таа ме има сите во нејзината дланка;

во моето лошо никогаш нема смиреност

а силите се скратуваат;

и тие се издолжуваат

таги кои ми одземаат толку долго

кои со смртта се споени. (…)

„Еклог III“ од Висен Андрес Естелес

Неморозен. (…)

Се плашам попладнево - во канцеларија

на тие наши попладниња, на тие денови.

Белиса, светот оди кон катастрофа.

Ќе почнам да бирам од телефонот

кој било број: "Дојди, Белиса!"

Плачам, Белиса, меѓу кредити и задолжувања.

Плачам на таванот што го знаеш.

Белиса, светот оди кон катастрофа!

Еклогот Антонија де Лопе де Вега

Антонија:

Престани ме чувствувам овде блиски воздишки

и мислам дека тоа не беше залудно сомневање

зашто полека доаѓа низ сините сафири,

темјанушки од кандида наутро,

мојот пријател пасторот Фелисијана.

Фелисијана:

Не залудно зелената ливада е емајлирана со цвеќиња.

Мојата Антонија, каде?

„Еклогот на Клаудио“ од Гарсиласо де ла Вега

Значи, после толку одложувања

со мирна скромност претрпена,

принудени и поттикнати

од толку многу глупости,

тие излегуваат меѓу врвни понизности

вистини од рудникот на душата.

[...]

Јас сум на пат да умрам појасно

и од сета надеж се повлекувам;

дека само присуствувам и гледам

каде сè застанува;

затоа што никогаш не сум го видел тоа откако живеев

кој не гледаше прв да умре.

Дали знаете повеќе примери за еклогирање?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.