Емилија Пардо Базан. 100 години по неговата смрт. Фрагменти од приказната

Портрет на Емилија Пардо Базан. Од Хоакин Сорола.

Емилија Пардо Базан почина на ден како денес пред 100 години. Неговата фигура е еден од најголемите експоненти, не само литературен, туку и културен воопшто, меѓу XNUMX и XNUMX век. Можеби неговото најголемо признание и слава потекнува од неговата работа Пазос де Улоа, но ги допре сите стапчиња, од натурализам до реализам, минувајќи низ краток роман, расказ, написи во весници и раскази. Токму од некои од нив правам а избор на фрагмент како читање за паметење.

Loveубовни приказни

Изгубеното срце 

Одејќи едно попладне на прошетка низ улиците на градот, видов црвен предмет на земјата; Се симнав: тоа беше крваво и живо срце што внимателно го собрав. „Некоја жена сигурно е изгубена“, си помислив, забележувајќи ја белината и деликатноста на нежните висцери, кои со допир на прстите ми пулсираа како да се наоѓаат во градите на сопственикот. Внимателно го завиткав во бело платно, го засолнив, го скрив под облеката и започнав да дознаам која е жената што го изгуби срцето на улица. За да испитам подобро, се здобив со прекрасни очила што ми дозволија да видам преку елече, долна облека, месо и ребра - како преку оние реликеријали што се биста на некој светец и имаат мал стаклен прозорец на градите - местото на срцето.

Сирена

Не е можно да се наслика грижата и претпазливоста со кои мајчиниот глушец се грижел за нејзиниот легло глувци. Дебела и штука ги подигна, весела и жива, и со пепел крзно толку сјајно што даваше радост; И не сакајќи да го остави божественото за човечкото, тој им расипеше на своите потомци морални, мудри и исправени предупредувања и ги чуваше на страв од замките и опасностите од непријателскиот свет. „Beе бидат глувци со мозок и добра проценка“, рече глувчето во себе, гледајќи колку внимателно ја слушаа и како пријатно ги збрчкаа своите муцки во знак на среќно одобрување.

Но, овде, многу тајно, ќе ви кажам дека глувците беа толку формални, бидејќи сè уште не ги избија главите од дупката каде ги забавуваше нивната мајка. Јамата вежбаше во трупот на едно дрво, ги заштитуваше прекрасно и беше топло во зима и ладно лето, секогаш меки и толку скриено што училишните деца не се ни сомневаа дека таму живее мушичко семејство.

Внатрешни приказни

Од гнездо

Мора да одам во Мадрид за да управувам со важна работа, Еден од оние во кои се вклучени значителни интереси и кој го принудува да помине месеци чистејќи го прашината на клупите за предворјето со седиштето на панталоните, дознав за ефтина пансион и во неа се сместив во „пристојна“ просторија , со поглед на улицата Прецијадос.

Придружниците на тркалезната маса се обидоа да воспостават меѓу нас таа блискост со лош вкус, тоа снимање шеги и спорови што обично дегенерираат во вистински увоз или целосна грубост. Влегов во школка. Единствениот гостин кој покажа резерва беше момче од околу дваесет и четири, многу тивко, по име Деметрио Ласо. Тој секогаш пристигнуваше доцна на масата, се пензионираше рано, јадеше малку, преку таблата; Пиеше вода, одговори politубезно, но никогаш не озборуваше, никогаш не беше испитувачки или наметлив и овие квалитети ме натераа да сочувствувам.

Сакропрофан приказни

Валута на светот

Некогаш имало еден цар (не мора секогаш да велиме крал) и тој имал само еден син, добар леб, искрен како моминско (од оние што се наивни) и со душа исполнета со ласкави надежи и многу нежни и слатки верувања. Ниту сенка на сомнеж, ниту најмала трага од скептицизам не го извалка младешкиот и чист дух на принцот, кој со раширени раце кон Човештвото, насмевка на усните и верба во срцето, газеше по патека на цвеќето.

Сепак, Неговото Царско височество, кое беше, се разбира, постаро од Неговото височество, и имаше, како што велат, поизвртена ресичка, беше изнервиран што неговиот единствен син веруваше толку тупаница во добрина, лојалност и приврзаност кон сите луѓе што ги дозна таму. Со цел да го предупреди од опасностите од таквата слепа доверба, тој се консултирал со двајца или тројца најпознати мудреци на неговата империја, кои обиколувале низ книги, кревале фигури, цртале хороскопи и плетеле предвидувања; Откако го стори тоа, тој го повика принцот и го предупреди во разумно и многу договорено обраќање да ја умери склоноста да суди добро за сите и да разбере дека светот не е ништо друго освен огромно бојно поле каде интересите се борат против интересите и страстите против страстите, и дека, според мислењето на многу познати антички филозофи, човекот е волк за човекот.

Извор: Albalearning


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.