Презентација на книгата «Благодатта на кралевите» од Кен Лиу

14485014_10154185404509051_728042762265654508_n

Книги преведени на шпански од Кен Лиу.

Последен 4 октомври се појави во книжарницата Гигамеш на Барселона, изданието на шпански јазик на книгата „Благодатта на кралевите”, Прв роман на трилогијата на «Лав династија”Напишано од еден од најдобрите писатели на фантастика во тој момент, Кен Лиу. Акт во кој самиот писател и ги објасни на публиката своите впечатоци околу развојот на дело од овие размери.

Луксузна можност да се запознаат со Кен Лиу и неговото последно дело. За среќа, Тековна литература беше поканет на овој настан. Можност што не можевме да ја пропуштиме и која ни дозволи да ги анализираме, од прва рака, деталите што се присутни во оваа „фараонска“ креација и нејзиниот творец.

Како и да е, пред да започнеме да работиме со романот и неговиот творец, би сакале малку да опишеме каде е направена презентацијата и причината за изборот на овој простор. На овој начин Настанот се одржа во книжарницата за најдобри жанрови научна фантастика и фантазија во Барселона.

Гигамеш es, затоа, совршено место за запознавање автор и роман од ваква природа. Затоа, ќе го разберете потребното споменување на тоа и дозволете ни лиценца да ви го препорачаме овој фантастичен објект без разлика дали сте fansубители на жанрот или не. Опстанокот на установите специјализирани за нашата страст, литература, зависи од нас, читателите.

По ова, важно е да се зборува малку за писателот бидејќи е можно многу наши читатели, не толку запознаени со светот на фантазијата или научната фантастика, да не го познаваат или никогаш да не прочитале некое од неговите дела.

Добро, Кен Лиу е роден во Кина и имигрирал во САД на само 11 години. Студирал компјутерско програмирање и право, нешто што, како што ќе видиме подоцна, се рефлектира и во „Благодатта на кралевите“.

Неговото источно потекло и неговиот живот на Запад несомнено ја обележаа неговата литературна личност, со што станаа поинаков и егзотичен писател.. Неговата слава како автор, сè што може да се каже, престојува во неговите раскази. Приказни што го наведоа да направи име во комплицираниот свет на литературата. Примање, според тоа, неколку меѓународни награди меѓу кои се истакнуваат Уго, Маглината и Светската фантазија.

6668c48a-f622-11e5-91e4-cb0759506578_1280x720

Фотографија на Кен Лиу.

Со повеќе од 100 објавени раскази, Кен Лиу одлучи да преземе нов проект со посложени карактеристики. Роман во форма на голема сага. Затоа, многу далеку од кратките и индивидуалните приказни со кои тој беше познат и што го направија толку успешен.

Ова, според писателот, бил голем напор бидејќи тој морал да ги задржи напнатоста и интересот на читателите за долг и долг наратив. Нешто што, како што со право наведува, тој се заблагодари, токму на овие мали приказни. Сагата за Д.Лав со оваа прва книга Благодатта на кралевите, на овој начин ни се појавува како фракционо роман во кој многу аспекти, поглавја и ситуации го држат читателот буден. Влијание секако од претходниот стил на раскажување на Кен Лиу.

Од друга страна, во презентацијата беше именуван клучен поим за дефинирање на романот. Се зборуваше за „хибридизација“. «Хибридизација» како феномен на спој на различни аспекти во иста работа. Кен Лиу ни носи фантастичен свет во кој неспорно се докажува соединувањето на кинеските и класичните митологии во единствен униформен ентитет.

 

Во исто време, фактот дека романот е на коњот на научната фантастика и фантазијата, го прави тоа, во исто време, модерноста и класицизмот да се соединат. Затоа, нова и освежувачка реалност на која не сме навикнати и што сигурно ќе му овозможи на читателот да се вклучи на многу посебен начин со заплетот. на романот.

dara_map_final-1024x773

Карта на Дара, архипелагот создаден од Кен Лиу.

Кен Лиу сакаше да ја покаже својата страст кон технологијата и затоа создаде фантастичен свет во кој, како што се случи во античка Кина, инженерите се волшебници способни да прават или создаваат неверојатни контракции. Физички и технолошки веродостојни авиони и воени машини се појавуваат во овој универзум измислен од него самиот. Машини внимателно дизајнирани од него и тоа имплицитно ни ја покажува соучесништвото на авторот во однос на неговата работа.

Таква е големината на заговорот што самиот Кен Лиу го потврди вчера дека разви, додека го пишуваше романот, еден вид "Википедија„Да може да води сметка за сè што создава и на тој начин да ги олеснува работите кога продолжувате со сагата. Изјава што ја изненади публиката, зголемувајќи ја, дури и повеќе ако е можно, фасцинацијата на сите за писателот со азиско потекло.

Во ова дело, писателот потврдува дека сакал да зборува за политика, закон и борба за моќ. Фантастична епопеја каде се рефлектираат концептите на револуција и класна борба. Голема шаховска табла каде што фигурите се движат независно, но со здрав разум.

Прекрасен одраз на историјата на човештвото и неговиот дуализам помеѓу владејачката класа и водената класа. Вашата намера, на овој начин,  било во секое време да се направи заплетот да тече во постојани промени, пресврти и пресврти. Да се ​​бориме вака, против статичното и неподвижно. Аспект дека Кен Лиу смета дека е од суштинско значење за да се постигне фасцинацијата на читателот во неговата работа.

По сето ова, можеме само да укажеме на тоа, од Литературни вести, Ние сме многу горди што успеавме директно да ги знаеме впечатоците на еден од референците на овој жанр. Во исто време, препорачуваме сите наши читатели да се потопат во делото на Кен Лиу и да се восхитуваат, како што сторивме, на капиталниот ум способен да создаде, како да е волшебник, универзум целосно од нула.

Доколку сакате, можете да ја видите снимката од презентацијата на YouTube на библиотеката Гигамеш. 

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)