Презентации: Ана Лена Ривера и Давид Лопез Сандовал

Го отпуштив февруари присуствувајќи на двајца презентации на многу различни книги и автори. На 27ми беше Што мртвите молчат, од мојот колега писател и колега писател на овој блог, Ана Лена Ривера. И на 28-ми бев во Одбројување, од поетот Кордован Давид Лопез Сандовал, кој не прочитал и кој навистина сакал. Овие беа моите впечатоци во однос на неговите околини и тонови.

Детенте

Што мртвите молчат - Ана Лена Ривера

27 февруари. Библиотека на Умбрал Франциско, Мајадахонда.

Сакав лично да ја запознам Ана. Да му посакам најдобро на неговото одлично литературно деби со овој роман победник во Торенте Балестер 2017 и затоа што редовно ни го нуди својот талент на овој блог. И, исто така, да ти кажам и охрабри ја да ужива во настаните, потписите и контактот со читателите, оние што те познаваат и оние кои не те познаваат.

Го споделувам вашето искуство, иако не во ваш размер. Но, ако е само еднаш, сите што пишуваме треба да бидеме на тоа место, пред пријатели или странци кои ве читаат или откриваат и потпишувате приказна што излегла од вашата фантазија. Во случајот на Ана, веќе има неколку моменти и потписи, и оние што остануваат. И нека бидат сите како оној од последниот 27-ми во тоа библиотека на неговиот град, што беше преполн со пријатели, познаници и анонимни читатели, од кои многумина веќе го прочитаа неговиот роман.

Чинот (терминот „настан“ обично ми дава коприва), што го вршеа луѓето одговорни за книжарницата Русокосите исто така читаат на Мајадахонда, се одржа во А. многу релаксиран и забавен тон. Разговор помеѓу двајца пријатели отколку меѓу писател, книжар или бета читател, како што се случи со водителката на Ана.

Така, познатиот преглед на книгата, нејзиниот заговор, ликовите и опкружувањата се менуваа со одговорите на прашањата што се појави. Ана зборуваше за сè, од нејзините желби од раното детство да и пишува успешна професионална кариера како возрасен како менаџер надвор од светот на компјутерите, сè до нејзината обука за писател Заврши толку брилијантно. Еве тој ми даде ова интервју неодамна.

Тој исто така зборуваше за креативниот процес на овој роман и во секое време комуницираше со присутните на презентацијата. Тој нè покани да поставиме прашања или да разговараме за романот од оние кои веќе го прочитале, очигледно избегнувајќи го пленот. На кратко, тоа беше близок, отворен и партиципативен чин, што заврши со вообичаениот потпис. Не можев да останам до крајот, но тој потпис и мојата поза ги зедов со авторот, природно. И веќе започнав да го читам тоа Што мртвите молчат со добри впечатоци.

1. Посветеност на Ана Лена Ривера. Ви благодариме… 2. Давид Лопез Сандовал и Луис Алберто де Куенка.

Интимност

Одбројување - Давид Лопез Сандовал

28-ми февруари. Книжарница Накама, улица Пелајо, Мадрид.

Следниот ден беше презентацијата на ова кратки песни на поет кој не го познавав, но кој многу ми се допаѓаше. Y колку се разликуваше моментот, атмосферата, ликовите и тонот.

Лопез Сандовал е доктор по шпанска филологија и професор по јазик и веќе објави роман, Патување до Парнас, и книгите со песни Залутани o Херојското патување. Со ова Одбројување го освои ХХХИВ награда за поезија Хаеен и тој го претстави во оваа затскриена книжарница во населбата Чуека во Мадрид од страна на исто така филолог, поет, колумнист и уредник Луис Алберто од Куенка.

И како во секоја вечер на поезијата во вредност од нејзината сол атмосферата не можеше повеќе да се собере со не повеќе од 2-ри асистенти, доколку пристигнат, со различно крзно професори по филозофија, јазик, литература, музичари и од други дисциплини. И некој друг инфилтриран прозаист како мене.

Де Куенка беше воздржан, пеејќи пофалби за бардот и повикувајќи се на класиците и современици на националната поезија, како и поврзување со музика и филозофија. Разгледал една песна и дал некои чувства на хумор или иронија, а потоа го претставил поетот.

Збирката песни на Сандовал опфаќа разни теми каде што на Muerte Во сите свои значења или реалности, но токму стравот и загриженоста пред тоа исто така значат дека сме живи и дека исто така сакаме да живееме како што е. Тоа е, тТоа е исто така молба за живот на кои поетот им дава повеќе форми како во хаикус и сонети. И можете да видите одгласи на Чернуда до Gilил де Бидема па дури и грчки класици како Хераклит.

Ова е една од песните:

Срцето на човекот

Иако вечерва искрите бегаат од огнот
и ветрот ги тресе гранките на дрвјата,
иако вечерва каменот се тркала по удолницата
како и секоја вечер од твојот живот до сега,
иако чекаат премногу желби
да продолжат да веруваат дека постои бесконечен план,
без правила или надеж, без страв од она што се случува,
пред се обидете се да бидете среќни.
Среќна затоа што борбата за достигнување на врвот
доволно за да го исполни машкото срце.

Исто така, се разбира, рецитираше авторот некои и одговорија на (неколку, да) прашања од присутните. Тоа беше скоро повеќе а колоквиум што вклучуваше од упатувања на оние класици како Хераклит (Тоа е она што го имате ако има пријатели филозофи кои ве поттикнуваат или ве водат во јамка) дури и зошто беше награден со Нобеловата награда од литературата до Боб Дилан кога е многу подобро Леонард Коен. И таму мислиме дека Брус Спрингстин ги јаде Дилан и Коен со компири и кечап моравме да ја гризнеме тупаницата за да избегнеме скокање со него Славни денови.

Со чинот заврши потпис на копии y одење на пијалок секој, вклучително и авторот, на џоинтот пред книжарницата.

Во краток преглед

Дека мора да се обидете да одите во сите можни литературни сараоси и со умови (не со глави) ширум отворени. Затоа што сите се интересни. Според темата, авторот, околината и тоновите. Нема врска. Може да се најдат многу изненадувања и да се сретнат со луѓе од сите видови и услови, но со страста кон литературата во неговите жили и во сите нејзини форми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.