Поетско дело на Цезар Валехо

Споменик на Цезар Валехо

Слика - Викимедија / Енфо

Валехо Тој беше еден од најважните писатели на XNUMX век, не само во неговата земја, Перу, туку и во остатокот од шпанскиот јазик. Играше разни книжевни жанрови, од кои најзабележителна беше поезијата. Всушност, тој ни остави три книги од поезија кои одбележаа ера, која ќе ја анализираме во овој напис.

Ако сакате да дознаете повеќе за поетското творештво на овој голем писател, тогаш ќе ви раскажеме за неговото поетско творештво.

Црните предвесници

Книгата Црните предвесници тоа беше првото што го напиша поетот. Тој тоа го правел во текот на годините 1915 и 1918 година, иако не бил објавен дури во 1919 година, бидејќи авторот очекувал предговор од Абрахам Валделомар, нешто што никогаш не се остварило.

Збирката песни е составена од 69 песни поделени во шест блока покрај првата поема со наслов „Црните хералди“ што е исто така оној што и го дава името на книгата. Останатите се организирани на следниов начин:

 • Агилни панели, со вкупно 11 песни.

 • Нуркачи, со 4 песни.

 • Од земјата, со 10 песни.

 • Царска носталгија, составена од 13 песни.

 • Гром, каде има 25 песни (тоа е најголемиот блок).

 • Песни од дома, што ја завршува работата со 5 песни.

Оваа прва стихозбирка на Цезар Валехо нуди а еволуција на самиот автор бидејќи некои од тие песни одговараат на модернизмот и класичните метрички и строфични форми, односно ја следат линијата на утврденото. Сепак, има и други кои се повеќе слични на начинот на поетот да се изрази, како и да имаат поголема слобода при нивно разработување.

Опфатени се многу различни теми, вклучително и смртта, религијата, човекот, луѓето, земјата ... сето тоа од мислењето на поетот.

Од сите песни во оваа книга, најпозната и најанализирана е онаа што му го дава името на делото, „Црните предвесници“.

Трилце

Книгата Трилце тоа беше второто напишано од Сезар Валехо и пред и потоа во однос на првиот. Времето во кое беше напишано, по смртта на неговата мајка, failureубовен неуспех и скандал, смрт на неговиот пријател, губење на работата, како и периодот што го помина во затвор направен песните што се дел од книгата беа понегативни, со чувства на исклучување и насилство кон сè што живееше поетот.

Оваа стихозбирка е составена од вкупно 77 песни, ниту една не носи наслов, туку само римски број, тотално поразличен од неговата претходна книга, во која секоја имаше наслов и беа групирани во групи. Наместо тоа, со Трилце секој е независен едни од други.

Што се однесува до неговата поетска техника, постои прекин на она што се знаеше за поетот. Во овој случај, се одвои од каква било имитација или влијание што го имаше, тој се ослободува од метриката и римата и користи многу културни зборови, понекогаш стари, што го отежнува разбирањето. Покрај тоа, тој измислува зборови, користи научни зборови, па дури и популарни изрази.

Песните се херметички, тие ја раскажуваат приказната, но без да дозволат некој да види под нив, како да прави граница помеѓу тоа што е општеството и што е авторот. Сите негови искуства во времето кога го напишал ова дело предизвикуваат да бидат исполнети со болка, болка и чувство на непријателство кон луѓето и животот.

Човечки песни

Посмртно, книгата Човечки песни беше објавено во 1939 година, опфаќајќи различни списи на поетот од 1923 и 1929 година (песни во проза), како и збирка песни «Шпанија, однесете ми го овој пехар».

Специфични, делото има вкупно 76 песни, Од кои 19 се дел од „Песни во проза“, друг дел, поточно 15, од стихозбирката Шпанија, ми го одземаа овој чаша; а остатокот би бил соодветен на книгата.

Оваа последна книга е една од најдобрите на Цезар Валехо каде многу подобро се гледа „универзалноста“ што авторот ја стекна со текот на времето и со која ги надмина претходните објавени книги.

Иако темите со кои се занимава Ваleехо во неговите песни се познати по неговите претходни креации, вистината е дека има разлика во неговиот начин на изразување, полесно за читателот да ги разбере, за разлика од она што се случи со Трилце, неговиот претходен пост.

Иако во текстовите сè уште постои конотација за незадоволството од животот од страна на авторот, Не е толку „песимистички“ како во другите дела, туку остава нишка надеж, како да сака да влијае на сите луѓе, така што промената во светот ќе биде колективна, а не индивидуална. Така, тоа покажува илузија за светот создаден на обединет начин и заснован на убов.

Да се ​​биде повеќе збир на три различни дела, Песни во проза; Шпанија, однесете ми го овој чаша; и оние што одговараат на Човечки песни, вистината е дека постои мала разлика меѓу нив, истакнувајќи неколку одделно според блоковите на кои тие се однесуваат.

Куриозитети на Цезар Валехо

Цезар Валехо

Околу фигурата на Цезар Ваleехо има многу curубопитства што може да се раскажат за него. Една од нив е тоа овој поет имал верски склоности затоа што, и неговиот татко и татко по мајка биле во врска со религијата. Првиот како свештеник Мерцедаријан од Шпанија, а вториот како шпански религиозен кој заминал во Перу. Затоа неговото семејство беше многу религиозно, па затоа некои од првите песни на авторот имаа изразено религиозно чувство.

Всушност, од авторот се очекуваше да ги следи стапките на неговите баби и дедовци, но на крајот тој се сврте кон поезијата.

Познато е дека Ваleехо и Пикасо се сретнале во неколку наврати. Причината поради која шпанскиот сликар и вајар нацрта три скици на Сезар Валехо не е позната со сигурност, иако е интуирано, според зборовите на Брис Еченик, дека и двете се совпаднале во кафеаната Монпарнас, во Париз и, иако не знаеле секоја од нив друго Кога Пикасо дознал за смртта на Ваleехо, тој решил да направи портрет.

Постои и друга теорија, од Хуан Лареа, каде што по смртта на поетот, на состанокот што го имаше со Пикасо, тој му ја соопшти веста покрај тоа што ќе му прочита неколку негови песни, на кои сликарот извика „На овој да, тој го правам портретот ».

Поетите ретко можат да бидат извор на инспирација за филмовите. Сепак, истото не се случува со Цезар Валехо кој беше горд што инспирираше, преку неговата песна „Се сопнав помеѓу две starsвезди“, на шведски филм Песни од вториот кат (од 2000 година), каде што се користат цитати и фрази од таа песна.

Покрај тоа, филмот ја освои и Специјалната награда на жирито на Канскиот филмски фестивал.

Иако Ваleехо е најпознат по својата поезија, вистината е дека тој ги играл скоро сите жанрови на литературата и доказ за тоа е дека се зачувани приказни, романи, есеи, претстави, приказни ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хулио Галегос dijo

  Ваleехо е без сомнение најважниот поет на своето време. Неговиот репертоар на дела е примерок од нашето сегашно време, може да се користи како ориентација за справување со нашето ужасно економско сегашно време.