Поезијата на Антонио Мачадо

Портрет на Антонио Мачадо.

Портрет на Антонио Мачадо.

Антонио Мачадо Руис беше Севилјанец со неопислив талент, неговата поезија беше дел од генерацијата од 1898 година во Шпанија. Овој поет е роден на 26 јули 1875 година, брат на Мануел Мачадо, исто така поет кој бил со него сè до денот на неговата смрт во Колиур, Франција, на 22 февруари 1939 година.

Универзитетскиот живот на Антонио беше обележан со влијание на некои од неговите наставници, кон кои тој чуваше голема наклонетост и убов. Сепак, авторот никогаш не се чувствувал пријатно на колеџ или училиште; Во својата автобиографија тој призна: „Немам никаква трага освен голема аверзија кон сè што е академско.

Неговото детство и поезијата на Мачадо

Антонио во своите дела ги рефлектираше сеќавањата од неговото детство, неговите патувања, lovesубови и авантури, една од нив беше „Детска меморија“, од една од неговите поетски книги. Во текот на првите години од неговиот живот младиот Мачадо живеел посебни моменти кои ги овековечил преку пишувањетоМеѓу нив се и фигурата на неговиот татко кој порано бил во неговата канцеларија и местата каде што посетувал во неговите невини денови.

Неговите рани дела

Поетскиот тренд на модернизмот беше она што го карактеризираше творештвото на писателот. Во нејзините почетоци Ентони Мачадо пишуваше на двосмислен и рафиниран начин. Осаменост, збирка песни објавена во 1903 година, го објави талентот што го имал Антонио.

Кастилови полиња е книга со песни објавена во 1912 година, каде се изразува природата на тие земји, опишувајќи трагична реалност. Очигледно е Мачадо ги рефлектираше неговите чувства кон Шпанија, болката за смртта на неговата сопруга и желбите што требаше да ги има пред себе, како што предизвика надеж во многу од списите.

Еден писател, три движења

Карактеристиките на модернизмот беа очигледни: креативноста, меланхолијата и аристократскиот и истакнат јазик, на кој беа посветени најмалите детали, беа клучни за авторот. На почетокот на животот на Антонио Мачадо како писател имало песни поврзани со ова движење, како на пр Самотии, галерии и други песни (1919).

Тој се справи со романтизмот и неговата длабока мисла, со добро изведени стихови го овековечи шармот на околината и нејзината мрачност.. Носталгијата, оригиналноста и утопијата се карактеристики на овој литературен тренд и исто така беа основа за раѓање на некои од продукциите на Мачадо; инспириран од Шпанија и theубовта кон неговата сопруга Леонор.

Доминираше и симболиката и нејзините прашања во врска со постојното. Со помош на ресурси како што е синестезијата, тој се обиде да одржи музикалност во неговите стихови. Мачадо бил многу близок до овој стил, па многу од неговите списи ја покажале неговата интимност и може да се читаат мелодично.

Theубовта на неговиот живот

Тој беше учител некое време во Сорија, и таму, во 1907 година, ја запозна theубовта на својот живот, Ова беше Леонор Искиердо, млад студент деветнаесет години помлад. Две години откако се в loveубија, Мачадо и Изкиердо се венчаа; сепак, во 1912 година, младата жена починала од туберкулоза.

Ентони и посвети неколку поетски продукции, за време на периодот на болест, за време на смртта и после тоа. „До суво брест“ беше песна во која тој копнееше за Леонор да го подобри нејзиното здравје и во „А Хозе Марија Паласио“ се сети на неа покрај местото каде што се одмараше и побара еден од нејзините пријатели да ја почести со тоа што ја донесе цвеќиња

Црквата, според Мачадо

Антонио Мачадо беше длабоко размислувач, неговата сентименталност и разбирање порано ги надминуваа оние на авторите во тие денови. Тој беше човек кој се распрашуваше, се чувствуваше пред своето време, не се согласувал со врските или доктрините, што предизвика неговата работа да има единствена вредност.

Со векови црквата има правила што верниците мора да ги следат за да и припаѓаат, а Мачадо не ги одобруваше нив, иако неговата вера беше во Бога. Според писателот, постот, покајанијата и други обврските што духовникот мора да ги следи не биле ништо повеќе од начини на индоктринација на населението; сепак, во „Професија на верата“ ја демонстрираше големата loveубов што ја чувствуваше кон Создателот.

Песни од Антонио Мачадо

Еве примерок од најрепрезентативните песни на Антонио Мачадо:

До суво брест

До стариот брест, разделен од молња

и во нејзината скапана половина,

со априлските дождови и мајското сонце

излегоа неколку зелени лисја.

Стогодишниот брест на ридот

што го лиже Duero! Мов

жолтеникаво

дамки на белузлавата кора

до скапаното и прашливо стебло ...

Фрагмент од една од песните на Антонио Мачадо, „Caminante no hay camino“.

Фрагмент од една од песните на Антонио Мачадо.

Кога е мојот живот ...

Кога тоа е мојот живот

сите јасни и лесни

како добра река

радосно трчање

до морето,

до непознатото море

тоа чека

полн со сонце и песна.

И кога ќе никне во мене

срцева пролет

тоа ќе бидеш ти, мојот живот,

инспирацијата

на мојата нова песна ...

Поетска уметност

И во целата душа има само една забава

ќе знаеш само, eryубов со цветни сенки,

арома сон, а потоа ... ништо; крцкави,

огорченост, филозофија.

Скршена во твоето огледало твојата најдобра идила,

И му сврте грб на животот,

Таа мора да биде вашата утринска молитва:

О, да се обеси, убав ден!

Сонував дека ме зеде

Сонував дека ме зеде

по бела патека,

среде зелено поле,

кон плавото на планините,

кон сините планини,

спокоен утро ...

Тие беа твојот глас и твојата рака,

во соништата, толку вистинито! ...

Hopeива надеж кој знае

што голта земјата!

Шпанија на Мачадо

Севилјанецот имал голема loveубов кон својата земја, затоа посветил неколку песни од Кастилови полиња. Сепак, Антонио го изрази своето незадоволство од малиот развој на руралните области. Писателот зборуваше за недостаток на стратегии од страна на владите за да се развијат руралните области и нивниот напредок да биде на исто ниво со оној на урбаните области.

Во тоа време, шпанското население кое живееше на село се придржуваше до своите корени. Повеќето од овие граѓани не размислуваа за идејата за промена на нивниот секојдневен живот, што е да се каже дека покрај тоа што политичарите не помагаат, доселениците не беа заинтересирани да се развиваат. Мачадо потврди дека овој недостаток на храброст и желба да се напредува се главните проблеми во општеството од неговото време.

Антонио Мачадо во старост.

Антонио Мачадо во старост.

Неговото наследство

Институциите ширум светот, како што е Хиспанскиот институт во САД, му дадоа должно признание на Мачадо. Што повеќе, неговите дела се претворени во музички продукции од Мануел Серат, кантавтор кој продуцираше албум насловен Посветено на Антонио Мачадо, каде оживува пишувањето на Севилјанскиот. Не за џабе е поетот меѓу големи поети на литературата.

Антонио Мачадо беше човек кој беше јасен за причината за неговата поезија, знаеја како да ги доловат своите верувања, несообразности и животни искуства на уникатен и искрен начин. Иако живеел во време кога имало многу предрасуди, тој не се плашел да ја изрази својата вистина и чувствителност кон светот, што резултирало со песни како што се: „Кога е мојот живот“, „Можеби“, „Поетска уметност“ и „Јас сонував дека ме носиш “.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.