Повик на Ктулуху

Повик на Ктулуху

Повик на Ктулуху

Повик на Ктулуху -Повикот на Ктулуху, на англиски јазик - е ремек-дело на американскиот автор HP Lovecraft. Оваа приказна објавена во 1928 година го започна таканаречениот „литературен циклус на митовите Ктулуху“, серија приказни и романи за космички ужас. Тоа е збир на приказни поврзани со антички вонземски суштества кои се враќаат или се будат за повторно да ја освојат планетата.

Подоцнежната важност на фигурата на Ктулуху во рамките на современата американска култура е непобитна.: книги, игри на табла, стрипови, аудиовизуелни кратки филмови, играни филмови, видео игри ... Сега, најголемиот број спомнувања на застрашувачкиот ентитет се случи во музиката, (во песни од светски познати бендови како Металика или Ајрон Меиден, на пример).

Резиме на Повик на Ктулуху

поведување

Зима 1926 - 1927 година. Франсис Вејленд Петта, истакнат граѓанин на Бостон, е информиран за смртта на неговиот пра-чичко, G.орџ Г. Анџел. Вториот беше еминентен професор по јазици Семитски од Универзитетот Браун. Во врска со смртта постојат две верзии: официјалната, поради срцев удар што се случил додека воспитувачот се качувал на рампа во близина на доковите.

Наместо тоа, втората верзија (од некои сведоци) тврди дека црнец го турнал професорот по падината. Да биде неговиот единствен наследник, Петката ги прима сите истражни документи и лични работи од Анџел. Меѓу текстовите и мебелот, има една чудна кутија која содржи правоаголна скулптура со натписи слични на хиероглифи.

Енигма при слаб олеснување

Франсис ја толкува скулптурата како да претставува монструозно суштество крунисано со пипала и опкружено со малку вознемирувачка монолитна архитектура. Исто така, во кутијата има исечоци од весници; еден од оние зборува за „култот на Ктулу“. Две имиња се појавуваат постојано заедно со пишаните вести: Хенри Ентони Вилкокс и он Рејмонд Леграсе.

Вилкокс беше ексцентричен студент на Факултетот за ликовни уметности на Островот Рода, кој му ја покажа (сè уште свежата) правоаголна скулптура на професорот Анжел во март 1925 година. Чиракот тврдеше дека гравурите произлегоа од визиите што ги имаше за мрачен град на злобни џиновски монолити покриени со мов. Исто така, Анри тврдеше дека ја слушнал пораката „Cthulhu Fhtagn“.

Прв ракопис

Ангел водеше пишана евиденција за сите негови средби со Вилкокс. Во меѓу време, ученикот страдал од чуден трескав делириум неколку дена со последователна привремена амнезија. Во секој случај, професорот продолжил да истражува; преку истражување откри дека транс на Хенри се совпаѓа со слични визии на други поети и уметници.

Дополнително, исечоците од печатот покажаа епизоди на масовна паника и самоубиства во различни делови на светот што се случи истовремено со халуцинаторниот период на Вилкокс. Слично на тоа, во санаториумите повеќето пациенти доживеале „халуцинации“ со огромно чудовиште исполнето со пипала и енигматичен град.

Култот

Друг ракопис на Анџел датира 17 години и разговор за Леграсе. Ова бил полициски инспектор вклучен во истрагата за мистериозното исчезнување на жени и деца во градот Луизијана. Исто така, детективот се чини дека бил очевидец на култовите во Ктулуху (тест имаше статуетка собрани во еден од овие обреди).

На археолошката конференција во Сент Луис во 1908 година, детективот прибегнал кон разни специјалисти со цел да ја идентификува фигурината. Само истражувачот и антрополог Вилијам Веб тврди дека видел нешто слично на западниот брег на Гренланд. Овие настани се случија во 1860 година, кога Веб наиде на племе кафеави Ескими со одвратно однесување.

Затвореникот

„Стариот Кастро“ бил испрашуван од одредот на Леграс во 1907 година откако бил заробен во Newу Орлеанс за време на обред што вклучувал и човечки жртви. Кастро и другите затвореници ја идентификувале статуетката како „првосвештеник Ктулу“ меѓуelвезден ентитет кој чека да се разбуди „кога starsвездите беа поволни“.

Потоа, заробениците ја преведоа својата песна - Идентичен со оној на Ескимите - со фразата: „Во неговиот дом во Р'леј, мртвиот Ктулу чека да сонува“. Откако го прочитал вториот ракопис, Честон разбира дека смртта на неговиот пра-чичко не била случајна. Од оваа причина, тој почнува да се плаши за сопствениот живот, бидејќи „тој веќе знае премногу“.

Кошмарен град

Се плаши, Франсис се откажа од истрагата за култ во Ктулуху (Претходно ги запозна Вилкокс и Леграсе). Но, новинарско досие кај пријател на куќа со слика на статуетка (слична на инспекторот) обнови ја нивната интрига. Предметните вести се однесуваат на случајот на брод - Ема - спасен на море со трауматизиран преживеан Густаф Јохансен.

И покрај разочараниот морнар кој одби да даде детали за настаните, Франсис открива што се случило преку личниот дневник на Јохансен. Очигледно Ема била нападната од друг брод, Алер. Theртвите потоа се насукаа на површината на „pse лешот-град Р’лие“. Таму, Густаф и неговите придружници беа сведоци на повторното раѓање на Ктулу.

Будењето

Густаф успеа да го погоди огромното чудовиште во главата кога го налета со брод. Оттогаш, никој друг не го видел суштеството. Набргу по спасувањето, морнарот беше пронајден сомнително мртов. Следствено, Петсон верува дека следбениците на Ктулху ќе се обидат да го убијат поради сè што знае.

Конечно, Франсис во оставка прифаќа постоење на субјекти од други светови и на прашања што го надминуваат човечкото разбирање. Пред да се збогува, Петти изјави дека градот и монструмот Ктулу треба да потонат, инаку, „Светот ќе врескаше од ужас“. Конечниот одраз на главниот јунак го чита следново:

Кој го знае крајот? Она што се појави сега може да потоне и што потона да се појави. Одвратноста чека и сонува во длабочините на морето и над сомнителните човечки градови уништува уништувањето. Comeе дојде денот, но не смеам и не можам да размислувам за тоа. Ако не го преживеам овој ракопис, ги молам моите извршители дека нивната претпазливост е поголема од нивната дрскост и спречува истиот да падне под други очи “.

Собрани е авторот

Хауард Филипс Лавкрафт е роден на 20 август 1890 година во Провиденс, Рода Ајленд, САД. Тој израснал во буржоаско семејство со класни склоности (многу изразена предрасуда главно кај неговата презаштитена мајка). Во согласност, писателот разви елитистичка идеологија и во неколку наврати дојде да го демонстрира својот расизам (очигледно во неговите списи).

Иако Ловкрафт го поминал поголемиот дел од својот живот во родниот град, тој престојувал во Newујорк помеѓу 1924 и 1927 година.. Во Големото јаболко се оженил со трговецот и аматерска писателка Соња Грин. Но, парот се раздели две години подоцна и авторот се врати во Провиденсот. Таму почина на 15 март 1937 година, поради рак на тенкото црево.

Обрас

Помеѓу 1898 и 1935 г. Лавкрафт заврши повеќе од 60 публикации помеѓу раскази, приказни и романи. Сепак, тој не постигна слава во животот. Всушност, тоа беше од 1960 година кога американскиот писател започна да се здобива со озлогласеност како творец на застрашувачки приказни.

Некои од неговите најпознати дела

 • Повик на Ктулуху
 • Сенката на друго време
 • Во планините на лудилото
 • Случај со Чарлс Декстер Вард
 • Мачки на Ултхар
 • Од другата страна на бариерата од соништата
 • Потрагата во соништата на непознатиот Кадат
 • Сенката над Инсмут.

Влијание на Ктулуху врз подоцнежната литература и уметност

До денес, делото на Ловкрафт е преведено на повеќе од дваесет и пет јазици и неговото име е неоспорна референца во космичката хорор фантастика. Што повеќе, митовите во Ктулу влијаеле на голем број следбеници, кои беа задолжени за „спасување“ на наследството на Лавкрафт. Меѓу нив се Август Дерлет, Кларк Ештон Смит, Роберт Е. Хауард, Фриц Лајбер и Роберт Блох.

Некои автори кои алудираа на Ктулуху

 • Реј Бредбери
 • Стивен Кинг
 • Клајв Баркер
 • Роберт Ши
 • Роберт Антон Вилсон
 • Oyојс Керол Оутс
 • Gilил Делез
 • Феликс Гатари.

Стрипови и стрипови

 • Филип Друиле, Хосеп Марија Беа и Алан Мур (сите тројца направија оригинални адаптации базирани на чудовиштето од Лавкрафт)
 • Денис О'Нил, карикатурист на Бетмен (Градот Аркам, на пример, го измисли Лавкрафт).

Седма уметност

 • Прогонатата палата (1963), од Роџер Корман
 • The Thing од друг свет (1951), од Хауард Хоукс
 • Вонземјанин: осмиот патник (1979), од Ридли Скот
 • The Thing (1982), од он Карпентер
 • Повторно Аниматор (1985), од Стјуарт Гордон
 • Армијата на темнината (1992), од Сем Раими
 • Боја надвор од просторот (2019), од Ричард Стенли.

Музика

Метал бендови

 • Морбиден ангел
 • Милостивата судбина
 • Металика
 • Лулка на нечистотија
 • Внатрешно страдање
 • Iron Maiden

Психоделични уметници од рок и блуз

 • Клаудио Габис
 • Лавкрафт (групирање).

Композитори на оркестарска музика

 • Чајд фифер
 • Циро комора
 • Греам Плоуман.

Видео игри

 • Сам во темнината, Затвореник на мразот y Сенка на кометатаод Infogames.
 • Повик на Ктулуху: Темни агли на Земјатаод Bethesda Softworks
 • Call of Cthulhu: The Official Video Game (интерактивна онлајн игра за улоги) од Цианид Студио.

Критики за „формулата за loveубовта“

Митовите од Ктулуху се сметаат за скоро книжевно движење само по себе од многу научници ширум светот. Како и да е, Лавкрафт исто така беше мета на критики за употреба на композициски стил - Според писателите како што се Хорхе Луис Борхес или Julулио Колтазар, на пример - едноставна и предвидлива.

И покрај ова, сметаат некои академици Книга за песок (1975) од Борхес како почит кон Лавкрафт. Но, други гласови веруваат дека вистинската намера на аргентинскиот интелектуалец била да ја покаже просечноста на формулата Лавкрафтјан. Од своја страна, во неговиот есеј Белешки за готската во Рио де ла Плата (1975), Колтазар се осврна на авторот Американец како што следи:

„Методот на Лавкрафт е примарен. Пред да ослободите натприродни или фантастични настани, продолжува полека да ја крева завесата на повторена и монотона серија од застрашувачки пејзажи, метафизички магли, озлогласени мочуришта, пештерски митологии и суштества со многу нозе од ѓаволски свет “...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.