Пјер Реверди. Годишнина од неговата смрт. Песни

Пјер Реверди бил француски поет роден во Нарбон. Тој беше еден од инспираторите на надреалистичко движење и Тој имаше врска со важни уметници и писатели како Пикасо или Аполинер. Почина на ден како денес во Солесмес во 1960 година. Ова е А. избор на песни да го прочитате, запомнете го или да го знаете.

Пјер Реверди - Избор на песни

Ветрот и духот

Тоа е извонредна химера. Главата, повисока од тој кат, се наоѓа помеѓу двата жици и се распрснува и останува, ништо не се движи.
Непознатата глава зборува и јас не разбирам ниту еден збор, не слушам звук - долу до земјата. Јас сум секогаш на тротоарот пред мене и гледам; Ги гледам зборовите што ќе ги фрли понатаму. Главата зборува и не слушам ништо, ветерот распрснува сè.
О, голем ветер, потсмев или мрачен, ја посакав твојата смрт. И ја губам шеширот што и ти си го зел. Веќе немам ништо; но мојата омраза трае, тешко повеќе од себе!

***

Цврстина на срцето

Никогаш повеќе не би сакал да го видам твоето тажно лице
Вашите потонати образи и косата на ветер
Отидов преку земја
Под тие влажни шуми
Ноќ и ден
На сонце и на дожд
Под моите нозе мртвите лисја стуткани
Понекогаш Месечината светеше

Повторно се сретнавме лице в лице
Гледајќи во нас без да кажеме ништо
И немав доволно простор да одам повторно

Долго време бев врзан покрај дрво
Со твојата страшна loveубов пред мене
Повеќе вознемирен од кошмар

Некој поголем од вас конечно ме ослободи
Сите насолзени погледи ме прогонуваат
И оваа слабост со која не можете да се борите
Бегам брзо кон злото
Кон силата што ги крева тупаниците како оружје

За чудовиштето кое со своите канџи ме откина од твојата сладост
Далеку од меката и мека затегнатост на рацете
Дишам на врвот на белите дробови
Крос-кантри да премине шума
Кон чудесниот град каде што срцето ми чука

***

Лице в лице

Чекори напред и вкочанетоста на неговото срамежливо одење ја издава неговата подготвеност.
Изгледот не ги напушта вашите нозе. Сè што сјае во тие очи
од каде извираат лошите мисли, се осветлува неговото колебливо одење.
Isе падне.
Во задниот дел на собата, познатата слика стои висока. Вашата подадена рака
оди кај твоите. Тој го гледа само тоа; но одеднаш се сопнува
против себе.

***

Завист

Слаба шарена визија во главата, бегате од мојата. Поседувајте ги вездите
и животните на земјата, селаните и жените да ги користат.
Океанот го потресе, морето ме потресе и тој беше тој што ги прими сите марки.
Лесно исчеткајте ги остатоците што ги наоѓа, сè е наредено и чувствувам
мојата тешка глава што ги крши кревките стебла.
Ако веруваше, судбина, дека можам да заминам, ќе ми дадеше крилја.

***

Ноќ

Улицата е целосно темна и станицата не остави свој белег.
Би сакал да излезам и тие ми ја држат вратата. Сепак таму горе
некој гледа и ламбата е изгасната.
Додека одеците се само сенки, најавите
продолжуваат по палисадите. Слушајте, не можете да го слушнете чекорот на кој било
коњ Сепак, гигантски витез брза над а
танчерка и сè е изгубено свртено, зад едно слободно парче. Само ноќта
знаат каде се среќаваат. Кога ќе дојде утрото тие ќе се облечат
нејзините сјајни бои. Сега сè молчи. Небото трепери и месечината
се крие меѓу оџаците. Немиот и не гледајќи ништо полицајци
тие одржуваат ред.

***

Хоризонтот

Прстот ми крвари
Со
Ти пишувам
Владеењето на старите кралеви заврши
Сонот е шунка
Тежок
Тоа виси од таванот
И пепелта од твојата пура
Ја содржи целата светлина

На свиокот на патот
Дрвјата крварат
Сонцето убиец
Крвави борови
И оние кои поминуваат низ влажната ливада

Попладнето првиот був заспа
Бев пијан
Моите лабави екстремитети висат таму
И небото ме држи
Небото во кое секое утро ги мијам очите

Извор: Веб де До половина глас


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.