Конча Зардоја. Годишнина од неговото раѓање. Песни

Конча Зардоја бил чилеански поет роден во Валпараисо и се населил во Шпанија, а денес нов годишнина од неговото раѓање. Ова е а избор на песни на неговата работа да го запомни или знае.

Конча Зардоја

Од шпански родители со корени во Cantabria y Навара, Школка се пресели со нив во Шпанија кога имав седумнаесет години. Од Сарагоса отидоа во Барселона и на крајот се населиле во Мадрид, од каде и почнало Филозофија и писма. Но, курсот за библиотечни науки ја однесе во Валенсија. Во тоа време тој се приклучи на ентитет наречен Популарна култура Преку кои организирал културни активности и библиотека. Тоа беше и кога започна неговата поетска кариера.

Прекувремено, Зардоја пишувал и раскази и филмски сценарија, како и предавал и преведувал. Подоцна студирал Модерна филологија и докторирал во сезони Универзитет во Илиноис.

Некои од неговите дела се: Домен за плачење, Под светлината или Срцето и сенката (со што победи на Награда за женска поезија. Други дела беа Дарот на семето, Алтаморили Менхетен и други географски широчини.

Песни

Последен сон

Кој сон е твојот?
(Златната топола?)

Што сонуваш, спиеш?
(Водите без дно?)

Кој оди за вашата ноќ?
(Птиците сами?)

Дали земјата те тежи?
(Брановите? Радоста?)

Или спиеш без сон,
без плачење, во прашина?

Само тогаш

Само кога тишината те бара
дека зборуваш интимно,
со сите, со себе внатре,
напишете што диктира.

Итно, зборовите, еден по еден,
ќе никне во реченицата
како цвеќиња или сакана музика
тоа молчење не е можно.

Дијалог ќе биде или признанија,
само тогаш,
што ќе ги исполни духовите со блаженство
или болка без име.

Обновеното задоволство од нè познавањето
човечки суштества
може да го истури русокосото масло
неопходен говор.

Алабастерска пустина

Алабастерска пустина,

бели дини,

синоќа беа поспани.

Тоа беше поларно патување

бескрајно…

Пливаа големи блокови

како бесцелни бродови,

оддалечуваат, yertos.

Галеби, боби - птици

тие постојано им викаа.

Не знам дали одев

поради белиот снег.

Но, сам, лизгајќи се,

Дојдов во еден центар:

тоа беше оската на светот,

замрзната мистерија

Зборот е мојата единствена татковина

Зборот е мојата единствена татковина.
Овој жив збор што го истурам
сина и црвена, сива или црно-бела,

вчера и денес, утре, толку години.

Зборот е мојата единствена татковина.
Тоа е единствениот леб што го јадам секој ден.
џвакам тврда кора, мека трошка,
златна свеќа која бакнува усна!

Го истурам низ очите, преку лицето.
Плачењето се раѓа од длабоко срце.
Слоговите ја истекуваат целата душа,
талогот на клиновите тишини.

Речиси гола

Речиси гола
Гледајќи што пишувам
пред твоите очи?
Таа далечна точка
кој те гледаше,
прозрачна зеница
дека тогаш те видов
од неговата темна одаја
па можев
денес размислувам за тебе
со интимна нежност
на обновено детство?
Без разлика што се сомневам:
ми се насмевнуваш Доволно.

Документи за идентификација

Идентификувајте ги вашите книги, документи!

Кој сум јас, ај, декларираат како cédulas
потпишан од судијата, од градоначалникот.
За вас тие одговараат на прашања
праша некој љубопитен.
Тие одговараат за вашите постапки и вашите соништа.

На плоштад чекаат во тишина.
Во тивко ќоше и во возовите.
На тивката маса што ве служи,
каде го јадеш лебот и читаш.
Неговите необјавени страници зборуваат за вас.

И тие не се награда или милостина
дека со заборавот оставаш за некого,
за осамено суштество кое бара
жолти хартии, неизбришливи
списи, многу стари исповеди.

Дали ќе беше подобро да ги запалиме
а потоа фрлете им ја пепелта
и не оставај сеќавање на твоето име,
од што бевте во стихот и животот?
Да ги испорачаш на ветрот и да ги растераш?

Вака ништо не се случило... Вашите натписи,
врежано со мастило во линии,
нема да траат можеби или ќе бидат прашина
на незаситните дрвени црви и Времето.
Вашиот идентитет е фрлен во отпад или злоупотребен.

Знаците на вашата душа се испишани
во секој твој стих ... секоја страница
вашиот непогрешлив потпис веќе е потпишан...
Иднината на роднините ги чека денес
тој глас што уште не го слушаат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.