Свети Јован Крст. Годишнина од неговото раѓање. Песни

Сан Хуан де ла Круз е роден на ден како денес од 1542 en Фонтиерос, мало гратче во провинцијата Кастилја и Леон. Тоа е максимална фигура на национална поетска мистика веднаш до Санта Тереза ​​де úесус, со кого одржуваше длабоко пријателство. Јас спасувам некои песни твое во спомен на твојата годишнина.

Сан Хуан де ла Круз

Кога имав 17 години влезе во Језуити и, четири години подоцна, ги прифати навиките од редот на Кармелити. Тој го усвои името на Фреј Хуан де Сан Матијас, но подоцна, кога бил ракоположен за свештеник, го зеде своето дефинитивно име, Хуан де ла Круз.

Тој чуваше А. големо пријателство со Тереза ​​де Авила и со неа го основаше првиот манастир на разоткриени кармелити, ред на монаси посветен на божественото размислување и практикување на строгост. Што сакаше да ги реформира монашките основи на наредбите осветена, тој беше обвинет за отпадник. Тие го осудија на 9 месеци затвор во Толедо и таму се посвети на пишување поезија.

La главна карактеристика на неговото дело е огромно религиозно чувство, полно со мистицизам. Но, исто така, содржи читање меѓу редови со многу од сензуалност и еротизам прекриен зад тој длабок религиозен повик. Овие се некои од неговите

Повеќето репрезентативни стихови

Душевни песни

Темна ноќ

I

Во мрачна ноќ
со нетрпение за inубена
О среќна среќа!
Заминав без да ме забележат
мојата куќа е мирна,

темно и безбедно
со тајната скала маскирана,
О среќна среќа!
во темница и во стапица
биде мирна куќа.

Во блажената ноќ
во тајност дека никој не ме видел
ниту пак погледнав нешто
без друга светлина и водич
но оној што гореше во срцето.

Акусте ме водеше
вистинито од пладневната светлина
каде ме чекаше
кого добро го познавав
на место каде никој не се појавил.

О ноќ, ти водеше!
О ноќ, поубава од зората!
О ноќ, што се заедно
сакан со сакана,
сакана во сакана трансформирана!

Во моите цветни гради
каква целина само чуваше за него
таму заспа
и му дадов
и ветерот од кедри даваше воздух.

Воздухот на борбената борба
кога и ја расфрлав косата
со својата спокојна рака
а на вратот ме болеше
и сите мои сетила суспендирани.

Остани и заборави ме
Го потпрев лицето на саканата;
сè престана, и јас заминав
оставајќи ја мојата грижа
меѓу заборавените лилјани.

II

О пламен на жива loveубов,
колку нежно ве повреди
на мојата душа во најдлабокиот центар!
Па, веќе не сте неостварливи
заврши сега ако сакаш;
скрши ја ткаенината на оваа слатка средба.

О нежно каутери!
О надарен болен!
О мека рака! О деликатен допир,
тој вечен живот има вкус
и целиот долг се плаќа!
Убиство, смрт во животот се сменивте.

О огнени ламби
во чиј сјај
длабоките пештери на смисла
дека е темно и слепо
со чудни убавини
подарете топлина и светлина на вашата сакана!

Колку нежно и lovingубовно
се сеќаваш ли во моите пазуви
каде живееш само тајно
и во твојот вкусен здив
на добра и целосна слава
колку деликатно ме тераш да се за loveубам!

Пастирот

Пастир само се казнува,
несвесен за задоволство и задоволство,
и во неговата пастирка стави ја мислата,
и градите на loveубовта многу повредени.

Тој не плаче дека го повредил,
дека не му е жал што се гледа себеси толку измачен,
иако во срцето е рането;
но тој плаче мислејќи дека е заборавен.

Отколку само да мислиш дека е заборавен
на неговата прекрасна пастирка, со голема тага
тој дозволува да биде малтретиран во туѓа земја,
градите на loveубовта многу повредени.

И малиот пастир вели: О, несреќен
на оној што ја нема мојата убов
и не сака да ужива во моето присуство,
и градите за неговата убов многу повредени!

И по долго време тој стана
на дрво, ги отвори ли прекрасните раце,
и мртов се држел до нив,
градите на loveубовта многу повредени


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.