Леополдо Панеро. Годишнина од неговото раѓање. Некои песни

Леополдо Панеро Роден е во Асторга, Леон, на 27 август 1909 година. Учеше во Ваladадолид и таму блескаше за талентот на неговата поезија, каде што експериментираше со бесплатни стихови, Дадаизмот, И надреализам.
Наслови како што се Празната соба, стихови на Гвадарама, напишана во секој момент o Лична песнаНа И најпаметен е КандидаНа Меѓу другите, тој ја освои Националната награда за литература во 1949 година. Ова е избор на некои од неговите песни. За да го запомните или откриете.

Леополдо Панеро - песни

Во твојата насмевка

Твојата насмевка започнува,
како звукот на дождот на прозорците.
Попладнето вибрира на дното на свежината,
и сладок мирис се крева од земјата,
мирис сличен на твојата насмевка,
веќе помести ја твојата насмевка како врба
со аурата на април; четките за дожд
нејасно пејзажот,
и твојата насмевка се губи внатре,
и внатре се брише и враќа,
и кон душата ме носи,
од душата ми носи,
зашеметен, покрај тебе.
Твојата насмевка веќе гори меѓу моите усни,
и мирисам во него јас сум од чиста земја,
веќе светло, веќе свежина попладне
каде што сонцето сјае повторно, и ирисот,
малку поместен од воздухот,
тоа е како твојата насмевка да заврши
оставајќи ја својата убавина меѓу дрвјата ...

Тек од Шпанија

Јас пијам на светлина, и одвнатре
на мојата жешка loveубов, земјата сама
што ми се предава на нозе како бран
со жива убавина. Влегувам во мојата душа;

Ги потопувам очите во центарот за живеење
на милосрдието што без граници се самозапалува
исто како и мајка. И трепет
сенката на планетата нашата средба.

Зад чистото море, степата расте,
и кафеавата карпа, и мирниот поток
на дното на ненадејната клисура

што го запира срцето и го затемнува,
како капка време веќе завршено
дека кон Бога се појавува на неговиот пат.

Мојот син

Од мојот стар брег, од верата што ја чувствувам,
кон првата светлина што ја зема чистата душа,
Одам со тебе, синко, по бавниот пат
на оваа loveубов што расте во мене како кротко лудило.

Одам со тебе, синко, сонливо лудило
од моето тело, збор за мојата тивка длабочина,
музика што некој ја чука не знам каде, на ветер,
Не знам каде, синко, од мојот темен брег.

Одам, ме носиш, мојот поглед станува неверојатен,
малку ме туркаш (речиси го чувствувам студот);
Ме покануваш во сенката што тоне во моите чекори,

Ме влечеш за рака ... И во твојата незнаење верувам,
Јас веќе ја напуштив твојата loveубов без да оставам ништо,
ужасно осамен, не знам каде, синко.

Слепи раце

Игнорирање на мојот живот
погодена од lightвездена светлина,
како слеп човек кој се протега,
при одење, раце во сенка,
сите јас, Христе мој,
целото мое срце, без намалување, цело,
девица и натаму, почива
во идниот живот, како дрвото
се потпира на сокот, кој го храни,
и го прави да цвета и да зазелени.
Целото мое срце, жар на човек,
бескорисно без Твојата loveубов, без Тебе празна,
во ноќта те бара,
Го чувствувам како те бара, како слеп човек,
што се протега при одење со полни раце
широко и радосно.

Транспарентна материја

Повторно како во соништата, моето срце е замаглено
на живеењето ... О, кул про transparentирна материја!
Повторно како и тогаш го чувствувам Бог во стомакот.
Но, во моите гради сега жедта беше извор.

Утрото планинската светлина се расчистува
потопете ги сините доли на попуштање ...
Повторно овој агол на Шпанија е како во соништата,
овој мирис на снег што го чувствува мојата меморија!

О, чиста и транспарентна материја, каде што се затвореници,
исто како и цвеќињата во мраз, ние остануваме
еден ден, таму во сенката на густите шуми

каде што се раѓаат стеблата што ги откорнуваме кога живееме!
О, мила пролет што ми тече низ коските
пак како во соништата ...! И повторно се разбудивме.

Сонет

Господи, стариот лог паѓа,
силната loveубов родена малку по малку,
паузи. Срцето, сиромашната будала,
плаче сам со низок глас,

на старото стебло што прави лоша кутија
смртник. Господи, го допирам дабот во коски
вратен меѓу моите раце, и те повикувам
во светата старост што пука

неговата благородна сила. Секоја гранка, во јазол,
Тоа беше братство сок и сите заедно
дадоа среќна сенка, добри брегови.

Господи, секирата го нарекува немиот дневник,
удар по удар, и е исполнет со прашања
срцето на човекот каде што звучиш.

Во овој крилест мир на срцето ...

Во овој крилен мир на срцето
почива хоризонтот на Кастилја,
и летот на облакот без брег
обичната сина кротко.

Остануваат само светлината и погледот
стапување во брак со заедничко чудо
од жешко жолтата земја
и зеленилото на мирниот даб.

Кажете со јазикот среќа
од нашето двојно детство, брате,
и слушај ја тишината што те именува!

Молитвата да се слушне од чиста вода,
миризливиот шепот на летото
и крилото на тополите во сенка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.