Владимир Мајаковски. Годишнина од неговото раѓање. Песни

Владимир Мајаковски беше еден од највонредните, контроверзните, најиновативните и посебните поети на руската поезија од рускиот 1893 век. И тој е роден на ден како денес во грузиското село Багдади во XNUMX година. Ова е избор на некои од неговите песни за да го откријат или запаметат.

Владимир Мајаковски

Кога неговиот татко починал на почетокот на XNUMX век, Мајаковски се преселил со своето семејство во Москва, каде ги напушти студиите за да и се посвети на политиката.

Во прилог на поет, исто така беше одлично сликар и актер кино. Исто така, блескаше како есеист и во своите текстови тој секогаш го означуваше и бранеше својот револуционерен идеал. Голема убов, и исто така невозможно, од неговиот живот, беше Лили брик, на кого му го посвети своето најпознато дело. Тој патувал и во Франција и САД, што многу влијаело на неговата поезија. Но, жртва на чувството на пораз и напуштање, изврши самоубиство во 1930 година.

Избор на песни

Како дете

Бев грациозен во loveубовта, без граници.

Но, како дете,

луѓето беа загрижени, работеа.

И јас

избега до бреговите на реката Рион,

и талкаше не правејќи ништо.

Мајка ми се налути:

„Проклето дете!

Татко ми ми се закани со каишот.

Но јас

Заработив три лажни рубли

и играше со војниците под theидовите.

Без тежината на кошулата,

без тежина на чизми,

предење

и изгорев под сонцето на Кутаис,

Додека не ми го зашија срцето

Сонцето беше зачудено:

«Тешко може да се види

а има и срце

момчето инсистира.

Како се вклопува во ова парче од а

метро,

реката,

срцето,

јас,

и километарските врвови? »

Тинејџер

Младите имаат илјада занимања.

Ние учиме граматика се додека не запрепастиме.

За мене

ме избркаа од петта година

и отидов во московски изедени затворите во Москва.

Во нашиот мал домашен свет

за креветите се појавуваат поети со кадрава коса.

Што знаат овие анемични стихови?

Така за мене

ме научија да сакам во затвор.

Што вреди да се спореди со ова

тагата на шумата во Булоњ?

Што вреди да се спореди со ова

воздишките пред морскиот пејзаж?

Затоа,

Се за inубив во прозорецот на камерата 103,

од „канцеларијата на гробари“.

Постојат луѓе кои гледаат на сонцето секој ден

и е горд.

„Нивните зраци не вредат многу“, велат тие.

Но јас,

тогаш,

за малку жолто сонце,

рефлектиран на мојот wallид,

Haveе даев сè на светот.

Најчесто е вака

Loveубовта е дадена на секого

но

помеѓу вработувањето,

пари и така натаму,

ден по ден,

го стврднува подземниот дел на срцето.

На срцето го носиме телото,

на телото кошулата,

но ова е малку.

Само идиот,

ракуваат тупаници

а градите го покриваат со скроб.

Кога ќе остарат, жалат за тоа.

Theената се шминка.

Човекот вежба со системот Милер,

но веќе е доцна

Кожата ги множи брчките.

Loveубовта цвета

цвета,

а потоа се олупи.

Верлејн и Сезан

Паѓам, секој пат,
со работ на масата или полицата,
мерење со моите чекори, секој ден,
четирите метри од мојата соба.
Сето ова за хотелот Истра е тесно за мене,
во овој агол, улицата Кампањ-Премиера.
Lifeивотот на Париз ме угнетува.
Тоа на фрлање болка, од булеварите,
не е за нас.
Десно, го имам Булеварот Монпарнес,
лево, Булевар Распал.
Одам и одам без да ги боцкам стапалата,
Одам дење и ноќе
како стандарден поет,
до пред моите очи,
духови се креваат. (…)

Порто

Листови вода под стомакот.
Скинати во бранови од бели заби.
Тоа беше стенкање од огништето - како да одеа
loveубов и страст за бакарно огниште.

Чамците се приближуваа кон излезите на креветчињата
да си ја цица железната мајка.
Во ушите на глувите бродови
гореа обетките на сидрото.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.