Сеќавајќи се на Дон Педро Калдерон де ла Барса. 20 фрази и тишина

Статуа на Калдерон де ла Барса. Плаза де Санта Ана.Мадрид. Фотографија на (в) Мариола ДЦА.

Денес 25 мај е нов годишнина од смртта во Мадрид на Дон Педро Калдерон де ла Барса во 1681 година, можеби најважниот поет и драматург, заедно со Лопе де Вега, од нашиот Златни години. Некои од неговите најпознати дела се Ивотот е сон, Градоначалникот на Заламеа, Големиот театар на светот, o Гоблинската дама. Денес, во спомен на неговото сеќавање, истакнувам 20 фрази на неговите текстови и фрагментот од песна, Во пофалба на тишината.

20 фрази

 1. Но, честа е наследство на душата и душата му припаѓа само на Бога.
 2. Богатството не е освоено со неправда и одмазда, затоа што порано се поттикнува повеќе.
 3. Смртта на убовта е jeубомора, која никому не простува, ниту го остава смирен, ниту го почитува како сериозна.
 4. Од најубавата каранфилче, помпа на пријатна градина, асписот црпи отров, надмоќниот пчелен мед.
 5. Секогаш кога competeубовта и омразата се натпреваруваат, loveубовта е таа што победува.
 6. Толку се плашам што дури и да побегнам немам храброст.
 7. За да се смири штетата, претпазливиот нем совет.
 8. Величественоста и величината не е во тоа да се биде господар, туку во тоа да ве има како такви.
 9. И имам повеќе душа, имам ли помалку слобода?
 10. Никогаш не давајте совет на некој што ве прашува за пари.
 11. Кој сака без чувство, звукот го прави инструментот, но не дека звучи добро.
 12. Причина, причина, до кога ќе те победи loveубовта?
 13. На краевите на судбината нема човек толку мизерен што нема завидлив човек; ниту има човек толку среќен што не му завидува.
 14. Намерата прави погрешно.
 15. Кој не знае да сака, било да е тоа од мермер, не од жена. Оној што ме сака, јас го сакам. На што заборавам, заборавам.
 16. Измама денес и чекање утре.
 17. Смртта е секогаш рана и никому не штеди.
 18. Од зла до стока велат дека лесно се пренесува; но од лошо во лошо, велам дека е почеста.
 19. Иако меморијата има тенденција да умре во рацете на времето, таа исто така има тенденција да оживее во поглед на предметите, особено кога нивните договори се болни.
 20. Вистинско пријателство е без крвно сродство.

Во пофалба на тишината (извадок)

Тишината е резервирана датотека
каде дискрецијата има свое место;
воздржаност на умот, колку е надмено
ползи без мислата;
лукава измама на помалку дискурзивните,
и најдискурзивно разбирање:
бидејќи никој не жали што молчеше,
и на многумина им беше жал што зборуваа.

       Тоа е против најлутиот непријател
најумерената кочница на гневот,
на страста најлегалниот сведок,
зашто тој што воздивнува кажува повеќе од оној што зборува;
за вистината, толку познат пријател,
отколку на симулацијата на лагата
тенот згаснува, бидејќи колку, скитници,
јазикот лажеше, лицето негираше.

       Тоа е неподвижност на божествениот дух,
кого светот не можеше да го спореди;
аџија слика на скромност,
што едната рака и ја дава на усната, другата на штитот.
Колку жртви виделе недостојните
обожавање на риба, немо животно,
забрането беше тоа во светло на жртвата,
Вицето сè уште не ја опустоши оваа доблест.

       И ако му дадат разговор и тишина
време до кое совршенството најмногу посакува,
тоа беше затоа што на срцето на судијата тоа го сторија
на неговата искреност или злоба.
Не заради тишината во која не веруваа
биди најголемиот култ на правдата,
зашто ако Бог во неговите дела го почитувам,
Божји јазик е тишината.

       Кажи го на небото на првиот ден
дека моќта на Создателот се манифестира,
бидејќи на небото владееше голема тишина,
додека Мигел со змејот се бореше.
Земјата, тогаш, замрзнатата и студена ноќ
дека човекот ја обожаваше, во тишина таа беше,
и веќе од судијата беше во мир и војна:
што ја сакаше, рече небото и земјата.

       Училиштето на Питагора пет години
даде само лајтот да молчи;
Ла Тебаида, во нејзините разумни разочарувања
тој се собра само да молчи;
Па, ако самите филозофи и странци
реторичка тишина индоктринирана,
Која спортска сала имаше најмногу ловорики
од оној што присуствувал на верен и не верен?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.