Палми во снегот од Луз Габас

Палми во снегот од Луз Габас

Берта Васкез во филмската адаптација на Палмерас ен ла Ниве, од Луз Габас.

Особено позната по премиерата на нејзината амбициозна филмска адаптација во 2015 година, Палми во снегот од Луз Габас Тоа е патување до островот Фернандо Пу, во Шпанска Гвинеја, што отвора нови наративи за публиката која сака историски романи кои не се лишени од романтизам.

Содржина на палми во снегот

Покривка на палми во снегот

Годината е 1953 година и Килијан, млад човек од Хуеска, тргнува во авантура со својот брат Jacејкобо на волшебниот остров Фернандо Пу, кој во тоа време беше окупиран од Шпанците. Бујно и уникатно, ова место е дом на различни фарми и насади со какао што им припаѓаат на некои од најбогатите луѓе во Шпанија, фармата Сампака е онаа во која се сместува голем дел од развојот на историјата.

Заговор кој внимателно ќе го следи Кларенс, ќерка и внука на Jacејкобо и Килијан, соодветно, кои започнаа истрага во 2003 година за нивното потекло да патуваат во Фернандо Пу, сега наречен Биоко, и навлегува во парцелите на имотот Сампака, истовремено отворајќи се кон локалната африканска култура колку е фантастична, толку е и енигматична.

Две теми за заговор што се преплетуваат за да се решат интригите и романсите од една деценија на 50-тите години во кои неговиот чичко Килијан завршил преку опасна граница за byубувајќи се во мајчин јазик Бисила, што се совпаѓа со бурни времиња на силни тензии меѓу самите локални жители, особено помеѓу Буби и Фанг и шпанските колонизатори.

Совршен рентген на една епизода досега не толку експлоатирана во литературата, како што беше животот во Фернандо Пу полн со контрасти, граници и изгубени страсти што ја создаваат приказната за Кларенс.

Палми карактери во снегот

Сè уште филм од палми во снегот

Палмерас ен ла Ниве е фасцинантен збир на ликови зафатени помеѓу традицијата и желбата, обичаите и слободата, обликувајќи уникатна приказна. Ова се главните ликови во романот:

 • Килијан: Главниот јунак на приказната никогаш не ги напуштил планините на неговата родна Хуеска, сè додека во 1953 година не реши да се пријави заедно со неговиот брат Jacејкобо во авантура за работа во Фернандо Пу, остров на денешна Екваторијална Гвинеја, преземен од Шпанците. Килијан ќе започне да работи на фарма каде ќе воспостави нови врски со некои локални жители, вклучувајќи ја и Бисила.
 • Бисила: Припаѓа на етничката група Буби, Бисила е енигматична млада жена која паѓа во прегратките на Килијан откако комуницирала со него по пристигнувањето на фармата. Бисила е еден од најинтересните ликови во претставата, бидејќи и покрај нејзините чувства кон главниот јунак, таа се чувствува поделена помеѓу човекот што го сака и многу традиции наметнати од нејзиниот народ.
 • Јакобо: Постариот брат на Килијан, obејкобо е лик кој претрпува многу трауми, па затоа тој одлучи да се пресели со Килијан во Фернандо Пу за да работи со неговиот татко Антон на фармата Сампака. Тој е привлечен, но жив и алергичен на посветеност.
 • Iaулија: Феминистка и пред своето време, iaулија е весела и сонувана млада жена, која живее на фармата Сампака. Таа воспоставува посебна соучесничка со Килијан од првиот момент, тоа е девојка чии идеи постојано ги уништува времето и местото во кое таа мораше да живее.
 • Кларенс: По откривањето на мистериозно писмо, Кларенс, ќерката на Јакобо и внуката на Килијан, одлучува да започне патување до денешна Биоко со цел да ја открие историјата на нејзините предци и сите интриги на имотот Сампака.
 • Антон: Дедото на Кларенде и татко на Килијан и Јакобо е железен човек кој не одобрува каква било мала промена во неговата околина, особено кога се сели од Хуеска во Гвинеја за да работи со своите две деца.

Палми во снегот: Егзотична Шпанија

Луз Габас

Луз Габас, автор на „Палмерас ен ла Ниве“.

Од сите вртлози во историјата на Шпанија, периодот на освојување на Фернандо Пу, во денешна Екваторијална Гвинеја, бил еден од најмалку третираните и во литературата и во кино. Ова беше причината што го натера Луз Габас да навлезе во тој егзотичен аспект на нашата земја преку неговите карактери, контрасти и насади со какао кои, особено во 50-тите години на минатиот век, станаа магнет за сите оние Шпанци кои сакаа да побегнат од сиромаштијата и да заработат пари на друго место.

По повеќемесечно истражување, ова БА по англиска филологија расплетуваа две приказни, онаа за Кларенс и неговиот чичко Килијан, завиткани во презентација на тој таен свет што го привлече вниманието на каталонската издавачка куќа Тема де Хој, која го објави романот во 2012 година, станувајќи одличен бестселер и преведен на други јазици како што се италијански и холандски.

Сепак, големиот успех на книгата дојде благодарение на нејзината филмска адаптација, кој беше објавен во декември 2015 година по производство од 10 милиони долари и различни локации во Шпанија, Колумбија, Гамбија и Сенегал. Главните улоги ги толкуваат Марио Касас, Берта Васкез, Емилио Гутиерез Каба, Адријана Угарте, Мацера Гарсија и Ален Хернандез, филмот стана успех на благајните, консолидирајќи го потенцијалот на шпанската кинематографија да направи амбициозни литературни адаптации.

По успехот на Палмерас ен ла Ниве, Луз Габас објави и два други романи: Назад кон вашата кожа, објавено во 2014 година и сместено на Пиринеите од Хуеска, кое стана главна поставка за loveубовна приказна; Y Како оган на мраз, објавено во 2017 година што се случува во XNUMX век помеѓу планините на Франција и Шпанија.

Палмите во снегот на Луз Габас се едни од најголемите бестселери Шпанци на деценијата. Фасцинантна истражувачка вежба која успева да нè пренесе во Африка на спојувања, онаа на банани обележани од домородни племиња, колонијални замоци окупирани од амбициозни Шпанци и loveубовни приказни кои се обидуваат да ги заобиколат законите на светот

Дали сакате да прочитате Палми во снегот од Луз Габас?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.