Откријте која жена писател објавила во годината на вашето раѓање

Во нашето општество, и затоа, во нашиот ден за ден секогаш мора да има простор за феминизам. Зошто? Од едноставна причина што сè уште нема достоинствена еднаквост, споредлива со третманот што го добиваат мажите. Поради оваа причина, и исто така затоа што многу години жените мораа да користат псевдоним за да ги објават своите дела, денес ви донесуваме напис само за нив, за жени писатели.

Ако сакате да знаете што објавила жена-писател во годината на вашето раѓањеИли, само треба да продолжите да го читате овој напис и да ја барате таа година во која за прв пат сте ја виделе светлината. Таму ќе се појави името на добро познатата писателка што ја објавила таа година и книгата што ја објавила. Јас веќе ги погледнав моите: 1984 година, Анџела Картер со «Ноќи во циркус ».

Година, автор и публикација

2017. Сабина Урараца со „Девојките од чудо“.

2016. Хан Канг со Вегетаријанецот.

2015. Лусија Берлин со „Прирачник за средства за чистење“.

2014. Сири Хувштет со „Блескавиот свет“.

2013. Чимаманда Нгози Адичи со Американах.

2012. Зади Смит со „Северозападен Лондон“.

2011. Елена Феранте со „Прекрасниот пријател“.

2010. Херта Милер со Денес повеќе би сакал да не се пронаоѓам.

2009. Хилари Мантел со „На дворот на волкот“.

2008. Роза Монтеро со „Инструкции за спас на светот“.

2007. Миранда Јули со «Никој не е повеќе од тука од тебе.

2006. Алисон Бедчел со «Забавен дом: трагикомично семејство ».

2005. Ана Старобинец со «Тешка возраст ».

2004. Витлеем Гопеги со «Студената страна на перницата.

2003. Hумпа Лахири со „Доброто име“.

2002. Слатка Шакон со «Гласот на спиење ».

2001. Ребека Солнит со «Талкање ».

2000. Марјане Сатрапи со «Персеполис ».

1999. Амели Нотомб со «Ступор и треперење ».

1998. Лори Мур со «Птици на Америка ».

1997. Светлана Алексиевич со «Гласови од Чернобил ».

1996. Хелен Филдинг со "Дневникот на Бриџит onesонс".

1995. Лидија Дејвис со „Крајот на приказната“.

1994. Алис Мунро со «Отворени тајни ».

1993. Ени Пралкс со "Поврзување на точките".

1992. Кони Вилис со «Книгата на денот на последната пресуда ».

1991. Изабел Аleенде оон «Бесконечен план.

1990. КАКО Бајат со «Поседување “.

1989. Ејми Тан со «Клубот на добрата starвезда ».

1988. Дорис Лесинг со «Петтиот син ».

1987. Тони Морисон со «Возубени.

1986. Áгота Кристоф со «Одличната тетратка ».

1985. Маргарет Атвуд со «Приказната за собарката ».

1984. Анџела Картер со «Ноќи во циркус ».

1983. Елфриде Јелинек со «Пијанистот “.

1982. Ана Тајлер со «Состанок во ресторанот ».

1981. Карме Риера со «Извор за Доменико Гуарини ».

1980. Одр Лорде со „Дневниците за рак“.

1979. Надин Гордимер со .Ерката на Бургер.

1978. Фран Лебовиц со „Митрополитски живот“.

1977. Ама Ата Аидо, со «Наша забавна сестра.

1976. Криста Волк, со «Детско шоу ».

1975. Глорија Фуертес со «Нецелосни дела ».

1974. Елза Моранте, со «Историјата".

1973. Ирис Мардок, со «Црниот принц.

1972. Еудора Велти со „Daughterерката на оптимистот“.

1971. Елена Понијатовска со «Ноќта на Тлателолко».

1970. Anоан Дидион со «Како што доаѓа играта.

1969. Маја Ангелу со „Знам зошто пее кафезната птица.

1968. Урсула К. Ле Гвин со „Волшебник од Земјиот море“.

1967. Jојс Керол Оутс со „Градина на земни задоволства“

1966. Jeanан Рис со „Широко море Саргасо“.

1965. Фланери О'Конор со „Сè што се искачува мора да се собере.

1964. Една О’Брајан со Среќно оженети девојки.

1963. Елена Гаро со „Сеќавањата за иднината“

1962. Мерсе Родореда со „Дијамантскиот плоштад“.

1961. Наталија Гинзбург со „Ноќни зборови“.

1960. Харпер Ли со „Убиј славеј“.

1959. Ана Марија Матуте со «Прва меморија ».

1958. Муриел Искра со Мементо Мори.

1957. Кармен Мартин Гајт со «Помеѓу завесите ».

1956. Алехандра Пизарник со „Последната невиност“.

1955. Марија Замбрано со „Човекот и божественото“.

1954. Симоне де Бовоар со Мандарините.

1953. Барбара Пим со „Janeејн и Пруденс“.

1952. Вислава Симборска со „Затоа живееме.

1951. Маргерит Вајценар со „Спомени за Адријано“.

1950. Патриша Хајсмит со Странци во воз.

1949. Ширли acksексон со „Лотаријата и другите приказни.

1948. Силвина Окампо со „Автобиографија на Ирина“.

1947. Нели Сакс со „Во живеалиштата на смртта“.

1946. Кејт О’Брајан со Таа дама.

1945. Роза Чацел со „Сеќавања на Летиција Вале“.

1944. Кармен Лофорет со „Ништо“.

1943. Кларис Лиспектор со „Близу до дивото срце“.

1942. Марија Тереза ​​Леон со Dieе умреш далеку.

1941. Ајви Комптон-Барнет со „Татковци и синови“.

1940. Карсон МекКалерс со „Срцето е осамен ловец.

1939. Агата Кристи, со „Десет мали црнци“.

1938. Габриела Мистрал, со «Тала ».

1937. Грација Деледа, со «Козима ».

1936. Ернестина де Шампурсин, со «Бескорисна песна ».

1935. Ненси Митфорд, со «Тепачката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.