Омилени книги на папата Фрањо

Папата Фрањо - Омилени книги

Едно од најпознатите хобија на Папа Франциско е читање Покрај тоа, самиот Папа е одговорен за ширење на неговата страст кон писмата со цел да постигне поголем број на следбеници на литературното хоби. Од Actualidad Literatura ние ви го нудиме списокот на обете омилени книги на папата Францис како од нејзините најистакнати автори. Можеме да ви го понудиме благодарение на интервјуто што го даде на директорот на Цивилто Католика, езуитот Антонио Спадаро, пред неколку години. Ако многу внимателно ги следите зборот и „поуките“ на папата Фрањо, а исто така ви се допаѓа и литературата, убедени сме дека ќе бидете воодушевени кога ќе знаете во кои читања уживаше во негово време или што чита во моментов.

Од устата на самиот папа Франциско

„Станав fondубител на автори кои се многу различни едни од други. те сакам многу Достоевски y Хелдерлин. Од Хелдерлин сакам да се сеќавам на таа прекрасна поезија за роденденот на неговата баба, што ми направи многу духовно добро. Тоа е оној што завршува со стихот „Мажот нека го одржи ветувањето на детето“. Тој ме импресионираше затоа што многу ја сакаше мојата баба Роса и во таа поезија Холдерлин ја става својата баба покрај Марија, онаа која го роди Исус, кого го сметаше за пријател на земјата, кој не сметаше дека е странец ниту едно живо суштество.

Меѓу неговите омилени автори е италијанскиот писател Алесандро Манзони, автор на многумина, на делото "Парот". Оваа книга ја прочитал понтифот повеќе од 3 пати, како и работата на „Божествена комедија“ de Данте.

Други негови омилени книги се:

 • „Дон Квијот од Ла Манча“, од Сервантес.
 • „Господар на светот“од Роберт Хју Бенсон.
 • „Доцна, те сакав“ од ерард Менли Хопкинс.
 • „Адам Буеносаирес“ од Леополдо Махерал кога ги имаме информациите.
 • „Сеќавања на подлогата“од Фјодор Достоевски.
 • „Другиот, истиот“од Хорхе Луис Борхес.
 • „Духовни вежби“, од Сан Игнасио де Лојола.
 • «Најомилена свежина»од eraералд Менли Хопкинс.
 • „Медитација за црквата“од Анри де Лубак.
 • „Оди“од Фридрих Хелдерлин.
 • „Мартин Фиеро“од Хозе Хернандез.
 • «Августин или мајсторот е тука»од Josephозеф Малег.
 • „Енеида“од Вирџилио.
 • „Поларната опозиција“, Романо Гвардини.
 • „Божествениот нетрпелив“од Хозе Марија Пеман.
 • „Приказна за аџилак“, од Сан Игнасио де Лојола.
 • „Од среќната возраст“, ​​од Хорхе Милија.
 • „На свештенството“, од Сан Агустин.
 • „Меморијал“од Пјер Фавр.
 • „Сто песни“од Нино Коста.

Книга «Los novios» од Алесандро Манцони

Папата Франциско - Книга за невестата и младоженецот

Како што ви кажавме пред ставовите, книгата на Алесандро Манзони, "Парот" е еден од најчитаните од папата Фрањо. Ако сакате да знаете за што станува збор, прочитајте го неговиот синопсис. Тоа е најпознатата книга на авторот.

Синопсис

Ова фундаментално дело на книжевноста е приказна за угнетувачите и угнетените, со новина дека хероите што ја гледаат загрозена нивната loveубов се двајца скромни селани. Враќајќи ги многуте несреќи на протагонистичката двојка, постои обемен социјален свет пресечен од стигми и неправди, и со ликови толку вистински, што читателот ги познаваше Сите тие предизвикуваат сожалување, loveубов, смеа, презир или восхит.

Колку од овие книги сте прочитале? Дали вашите литературни вкусови се слични на оние на папата Фрањо?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)