Ова се најплатените писатели во светот

Стивен Кинг

Многу луѓе им рекоа дека никогаш нема да се живее од пишување. За среќа, добрите идеи, упорноста и можноста да се допре до пошироката јавност во соодветно време им овозможија на старите сонувачи да станат успешни писатели. За докажување, списокот штотуку објавен од Форбс со најскапо платените писатели во светот помеѓу кои се прикрадуваат изненадувањата и другите радости донекаде попредвидливите.

Списокот е составен врз основа на авторите кои успеале да продадат повеќе од 30 илјади томови на своите книги во последните 12 месеци.

Највисоко платени писатели на светот

11. Рик Риордан (11 милиони долари)

Риордан стана еден од најплатените писатели во светот благодарение на неговите две главни книги саги: Хероите на Олимп, чиј прв наслов „Изгубениот херој“, објавен во 2010 година, започна уште 4 други објавени книги, но особено Перси acksексон и олимписките богови, составена од 5 книги.

10. Даниел Стил (11 милиони долари)

Дамата на романтичен бестселер во Америка Објавува книги од 1973 година и стана репер за романи за возрасни. До денес, Челик објави 113 романи (плус уште 2 закажани за 2018 година), правејќи ги неговите лични кризни приказни безвременски.

9. ЕЛ Jamesејмс (11.5 милиони УСД)

Сакале или не, на «Феномен на 50 нијанси на сиво» ја одбележа литературната деценија повторно измислувајќи еротска литература помеѓу пораките на Блекбери, камшици и шеќер благодарение на ЕЛ ELејмс, еден од најплатените автори во светот денес.

8. Пола Хокинс (13 милиони долари)

Девојчето на воз стана нешто како вирус по објавувањето на почетокот на 2015 година. Практично секој читател што ја прочитал првата страница ја следел приказната за една алкохоличарка која секој ден патувала со воз шпионирајќи ги своите соседи до крајот на истиот на време. . Бум кој го круниса Хокинс еден од најперспективните англиски писатели во моментот.

7. Нора Робертс (14 милиони долари)

Dеј еј Роб, illил Марш, Сара Хардести. . . Ова се некои од псевдонимите со кои авторката Нора Робертс има ткаено библиографија до 213 романи кои се однесуваат на романтични теми. Кариера што му ја даде на авторот 176 број 1 на списокот The New York Times и астрономска продажба во последните 36 години.

6. Johnон Гришам (14 милиони долари)

Продаден е Вистлер, последната книга на Гришам Само во 660 година 2016 илјади примероци од книга со тврд повез, уште еден пример за добра работа на квинтесенцијалниот автор на американскиот трилер чии дела вклучуваат Клиентот, Извештајот за пеликан и Времето да се убие.

5. Стивен Кинг (15 милиони долари)

Со 55 книги зад себе, Стивен Кинг продолжува да потврдува дека жанр на книжевен хорор Има сопственик. Креаторот на класиците како Кери, Блескањето или сагата за Темната кула во чија филмска адаптација не навлезе во целост, Кинг е еден од оние автори кои успеале да се провлечат во масите поврзани со жанр во кој се развива како малку други .

4. Ден Браун (20 милиони долари)

Објавувањето на Кодот на Да Винчи во 2003 година воспостави интерес дотогаш застој во верски заговори, криптограми и препрочитување на нашата историја. Години подоцна, Браун успеа да закачи легија на следбеници кои не го пропуштиле состанокот со титули како Ангели и демони или Пекол. Неговата следна книга „Потекло“ ќе биде објавена во септември.

3. ffеф Кини (21 милиони долари)

Творец на добро познатата сага Дневникот на Грег, составен од приказни наменети за деца и адолесценти од страниците на весниците и илустрациите на самиот автор, писателот и карикатурист ffеф Кини ја најде кај децата главната публика на која треба да и се обраќаат преку неговите книги и неговата веб-страница Поптропица.

2. Jamesејмс Патерсон (87 милиони долари)

Американски највисоко платен писателДел од своето богатство му должи на Алекс Крос, агентот на ФБИ, кој глумеше во неговите најпродавани романи: Колекционерот на overубовникот и Часот на пајакот. Човек рекорд, Патерсон беше првиот автор што продал повеќе од 1 милион е-книги.

1. Kеј Кеј Роулинг (95 милиони УСД)

Објавувањето на Хари Потер и проклетото дете Во 2016 година, воскресна глад не толку мирен за универзумот Хари Потер кој ја обележа литературата од овој милениум. На овој начин, авторот кој во тоа време беше одбиен од најмногу 31 различни издавачи продолжува да биде најбогатиот писател на светот.

Кој од овие најплатени писатели ви е омилен?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.