ноември. Избор на новитети

Ноември, претпоследниот месец во годината. Ова е едно избор на новитети излегуваат едиторијали. За сите вкусови и потпишан од Кен Фоле, Лорена Франко, Луис Росо, Лука Д'Андреа, Пем Џеноф и Шарлот Линк. Погледнуваме.

Жената со сината ѕвезда - Пем Џеноф

3 ноември

Авторот на Исчезнатите девојки од Париз y Вагонот за сирачиња ја објавува оваа нова приказна поставена во 1942. Ѕвездите Сејди Голт, осумнаесетгодишно девојче кое заедно со нејзините родители мора да побегне кога тие нацисти уништи гетото на Краков каде што живеат. Тие се засолниле во канализацијата и оттаму еден ден Сејди, гледајќи низ решетка, здогледува девојка на нејзина возраст како купува цвеќе, која исто така ја открива. Се именува Еле Степанек и живее релативно добро благодарение на неговата маќеа, соработничка на Германците. Ел и Сејди стануваат пријатели, но ситуацијата е комплицирана и војната ќе ги стави на тест.

Лиси - Лука Д'Андреа

4 ноември

Лука Д'Андреа стана еден од најпознатите италијански писатели на црн жанр. Сега објавете го овој нов наслов што се поставува во зимата на 1974. Во него глуми млада жена по име Marlene кој открива дека е бремена Господинот Вегенер, нејзиниот сопруг и најстрашниот човек во цел Тирол. Одлучи да побегнеш затоа што сакате да го воспитувате вашето дете далеку од насилство, но притоа има сообраќајна несреќа од која спасува Сајмон Келер, фармер кој живее на традиционалниот тиролски начин и ја носи на својата далечна фарма за да се грижи за неа.

Додека Вегенер Тој ја презема потрагата по сопругата за да го задржи својот углед кај моќната криминална организација на која и припаѓа. Ќе испрати а сикарио наречен Човек од доверба, кој нема да застане додека не ја исполни својата мисија. Но, поентата е дека Марлен нема да знае која закана е полоша: нејзиниот сопруг, платен убиец или Лиси, мистеријата на фармата на Келер.

Врските на земјата - Шарлот Линк

11 ноември

На трета рата de Сезона на бури, најпопуларната и проследена семејна сага на овој германски писател.

Протагонистот, Фелисија ЛаверњТој продолжува да го води својот бизнис, но знае дека наскоро ќе мора да делегира на младите луѓе. Но, неговите ќерки не се подготвени да го носат неговото наследство. Belle Тој живее во САД од крајот на Втората светска војна, но никогаш не се адаптирал во таа земја. Susanne Таа живее отуѓена од своите ќерки со кои не можела да се справи со траумата на сопругот и таткото на нацистичкиот воен злосторник. Ќе биде Александра Следете ја по стапките на нејзината баба. Но еден неочекувана трагедија тоа ќе промени сè.

Сите демони - Луис Росо

8 ноември

Луис Росо вратете го инспекторот Ернесто Тревехо, ликот кој му дал успех и кој глуми Пороен дожд y Сурова пролет.

Ние сме во летото на 1960 а во Мадрид е убиен висок функционер од германска јавна институција. Шпанската влада се обидува да избегне дипломатски инцидент и случајот му го дава на Тревехо. Ова, во придружба на мистериозен американски професор, ќе го истражи потеклото на а кутија изложена во музеј во Цирих, што се чини дека е клучот за злосторството. Но, без намера, тој ќе се најде вмешан во еден од најцрните заплети на режимот на Франко: Нацистички бегалци бегалци во Шпанија од крајот на Втората светска војна.

Никогаш - Кен Фолет

11 ноември

Што ако невидена светска криза се заканува да не стави пред портите на а Трета светска војна? Па тоа е она што го покренува Кен Фолетт во овој нов роман, каде историскиот жанр малку се паркира и го обновува трилерот. Протагонистите се А група посветени и истрајни ликови кои ќе треба да се борат во трка со времето од различни делови на светот.

Деновите што ни останаа - Лорена Франко

Ноември 24

Лорена Франко продолжува незапирливо во својата книжевна кариера и веќе ѝ го додава овој нов наслов долга траекторија  уште откако почна да се огласува на Амазон и постигна невиден успех со Времепловецот. Сега презентирајте ја оваа приказна сместена во рурална Каталонија.

Ѕвездите Olivia, кој работи во најважната програма за паранормални настани во земјата. Дваесет години по смртта на неговата мајка, факт кој и го одбележа животот, а истрауматизиран од чудното исчезнувањето на Абел, нејзиното момче и колегата, во Аокигахара, мистериозната самоубиствена шума во Јапонија, страда од несреќа што ја остава внатре кома неколку дена. По будењето, тој решава да се врати во родниот град, Лерс, познат како град на вештерките. Таму повторно ќе се сретне со своите младешки пријатели и со својата прва љубов, Иван, стане познат новинар, со кого ќе го истражува минатото на Лерс и вистинските причини за смртта на неговата мајка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.