25 фрази на Густаво Адолфо Бекер на годишнината од неговото раѓање

Кој не ги знае тие стихови? Кој никогаш не рецитирал една од неговите песни? Кој веќе може да има во светот и универзумот, кој не знае Густаво Адолфо Бекер? Бидејќи севилскиот поет се смета како еден од најчитаните шпански писатели на сите времиња. И тој е роден на ден како денес, 17 февруари, но 1836 година. Со други зборови, да ја завршиме оваа недела на loveубов, ништо подобро од тоа да ги поминеме овие неколку слободни денови за да ја прочитам неговата работа.

Од семејство на уметници, кога Бекер започна да пишува поезија Шпанија беше културно потопена во реализам, уметнички тренд очигледно спротивен на романтичен период. Неговите најпознати дела се неговите Рими и легенди, збирка песни и раскази. Денес се сеќаваме на некои од неговите најубави фрази.

Бекер почина многу млад, само 34 години и од туберкулоза (како не можеше да биде романтичен поет?). И тогаш неговото дело стана познато и признато. Но, ние го славиме неговото раѓање и делото што тој ни го остави.

Тоа се 25 од неговите најпознати фрази:

 1. Поети можеби нема, но секогаш ќе има поезија.
 2. Воздишките се воздух и одат во воздухот. Солзите се вода и одат кон морето, кажи ми жена, кога loveубовта се заборава, знаеш ли каде оди?
 3. Осаменоста е империја на свеста.
 4. И, мислата е неопходна за да се искористи, треба да се размислува секој ден, повторно и повторно, да се зачува животот на мислата.
 5. Loveубовта е месечина.
 6. Спектаклот на убавото, во која било форма што е претставен, го крева умот на благородни аспирации.
 7. Душата што може да зборува со своите очи може да се бакне и со своите очи.
 8. Тој што има имагинација колку лесно може да извлече свет од ништо.
 9. Мојот мозок е хаос, моите очи уништуваат, мојата суштина ништо.
 10. Осаменоста е многу убава ... кога имаш кој да кажеш.
 11. Loveубовта е мистерија. Сè што е во него се појави на кои повеќе необјасниво; сè за него е нелогично, сè за него е нејасно и апсурдно.
 12. За поглед, свет; за насмевка, небо; за бакнеж ... Не знам што би ти дал за бакнеж!
 13. Сонцето може да биде вечно облачно, морето може да се исуши за миг, оската на земјата може да се скрши како слабо стакло ... Сè ќе се случи! Смртта може да ме покрие со својот погребен креп, но пламенот на твојата loveубов никогаш не може да згасне во мене.
 14. Дали сакате да задржиме сладок спомен од оваа loveубов? Па, ајде да се сакаме многу денес и утре да се збогуваме!
 15. Две идеи кои никнуваат истовремено, два бакнежи кои експлодираат истовремено, два ехо што се спојуваат, тоа се нашите две души.
 16. Штета што Loveубовта, речник, нема каде да најде кога гордоста е едноставно гордост и кога е достоинство!
 17. Loveубовта е поезија; религијата е loveубов. Две работи како третина се еднакви една на друга.
 18. Кога ќе помине времето и ќе ме заборавиш, тивко ќе живееш во мене; затоа што во мракот на моите мисли, сите спомени ќе ми кажат за тебе.
 19. Ако може да се изврши дисекција на душите, колку мистериозни смртни случаи ќе бидат објаснети.
 20. Велите дека имате срце и го кажувате само затоа што го чувствувате неговото чукање; тоа не е срце… Тоа е машина што се движи кон ритамот што прави бучава.
 21. Додека железото се расекуваше од раната, неговата toубов ми раскинуваше од утробата, иако чувствував како што чувствував дека животот ми одзема со него!
 22. Таа ја има светлината, го има парфемот, бојата и линијата, формата што ја предизвикува желбата, изразот, вечен извор на поезија.
 23. Денес земјата и небото ми се насмевнуваат, денес сонцето стигнува до дното на мојата душа, денес го видов… го видов и ме погледна…. Денес верувам во Господ!
 24. Плачи! Не се срами да признаеш дека малку ме сакаш.
 25. Сè е лага: славата, златото. Она што го обожавам е точно: Слобода!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Isabel dijo

  Генијален