Некои комплетни приказни, од Доминго Вилар. Преглед

Некои комплетни приказни е насловот на новата книга од Доминго Вилар, што е илустрирано со линорези на неговиот пријател Карлос БаонцаНа Само што е објавено во многу уредно издание и може да се прочита во попладневните часови, или помалку. Тоа е компилација од 10 приказни или раскази и имав среќа што авторот ми го посвети на последниот Саем на книгата во Мадрид. Ова е мое преглед.

Привилегија

Во јануари 2020 година присуствував на средба со Доминго во организација на Културен опсег во Мадрид и модерирано од Рафаел КаунедоНа Бевме околу 20 луѓе и одлично си разговаравме со него за неговите книги во главните улоги инспекторот од Виго Лав Калдас. Три романи, Водени очи, Плажата на удавениот y Последниот брод дека, иако долго време помеѓу неговите изданија, тие му донесоа успех и, пред с, престиж што би го сакале многу други со 20 титули.

Во завршниот дел од неделната средба ни раскажа за овие приказни и тој ни прочита еден. Бевме толку воодушевени и го охрабривме да ги објави толку многу што, ако веќе има идеја да го стори тоа, можеби ќе бидеме целосно убедени. Покрај тоа, тоа исто така може да биде начин да се „платиме“ себеси за трпение поради долгите чекања помеѓу романите и романите на кои сме навикнати на многуте читатели што се негови. Значи, тоа беше привилегија.

Сега, откако ги прочитав приказните, ја идентификувам приказната: станува збор за Дон Андрес е убавНа И повторно ме насмеа. Па, с all всушност.

Идејата

По пат на Предговор, авторот ни кажува малку за тоа како отсекогаш пишувал приказни без друго побарување освен да ги споделите или вброите собири на семејството или пријателитеНа Исто така, дека некои веќе биле објавени и дека секогаш кога го охрабрувале да им даде форма на книга, се преправал дека сака да ги остави за таа поинтимна и поблиска средина.

Во исто време, и за пријателството со уметникот Карлос Баонца, кој почна да ги илустрира во лет додека ги читаше. Но, потоа доаѓа расправија фантастична како и реалноста на а пандемија што го заклучува светот дома. И треба да се обидете да ги рекреирате оние најдобри моменти што не можете ниту да ги имате, ниту да ги споделите. Така, време беше да ги изнесеме овие приказни на виделина.

Хумор, носталгија, магија, мистерија

Насловите се:

 1. Еличка и месечината
 2. Ла Маруксаина и г -дин Гиле
 3. Спиритистот на О Гроув
 4. Сојузот Свети Свети Бела
 5. Филип Месијата
 6. Мејбел и разговорливите
 7. Дон Андрес Згодниот
 8. Мајкл „Чико“ Круз
 9. Петнаесетте години на Изабел Дапонте
 10. Комодор Ледесма

И сите, во поголема или помала мера, имаат допири на носталгија, назад кон минато, на магија, мистерија и, се разбира, на хумор, но од онаа на галициската земја од која е Вилар. Најдолгиот е последниот, кратка приказна отколку приказна. И што исто така споделување е музичкиот тон на прозата на овој писател, која е исто толку извонредна колку што е убава и речиси лирска.

За оние од нас кои знаат малку за најсесептичниот и функционалниот дел од јазик, покрај сензибилитет што може да се пренесе, читањето Доминго Вилар е а двојно задоволство. И во неговите романи и во овие приказни, во кои можеби уште повеќе се издвојува, постапувањето што го има со него и со каденција и Ritmo наративот што ја печати содржината е непосреден. И тоа се цени во панорамата на литературата што е толку лесна или лесно сварлива.

Овие приказни се читаат како песни и оставаат ехо и трага, на морето, на starsвездите, на митовите и легендите, на чудата или духовите, на војната и мирот. Тие добиваат насмевка од оние меки и тие секогаш ве упатуваат на таа магична позадина што дестилира таква одредена земја.

Останете со еден? Не можев. И а? Дека се малку и брзо завршуваатНа Тоа е проблемот со Доминго Вилар: не е важно дали пишува романи од 640 страници или приказни од 1 зборови. Секогаш ве остава да сакате повеќе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.