Невидливата девојка

Фраза сини фармерки

Фраза сини фармерки

Невидливата девојка е роман на младинскиот писател за романтична литература Франциско де Паула Фернандез Гонзалес, познат како Сини фармерки. Делото беше објавено на 05 април 2018 година, со што авторот се впушти во жанрот трилер и започна хононимна трилогија до првата книга. Во овој полициски судски заговор, тинејџерка е убиена во своето училиште, место полно со енигми и осомничени.

Сините фармерки создадоа приказна во која младите беа протагонисти, остро прикажувајќи ги тешкотиите со кои се соочуваат и како обично се справуваат со нив. За тоа, допира прашања од интерес, како што се: малтретирање, социјални медиуми, лажни вести и сексуални преференцииНа Целта на авторот е да размисли за реалностите што младите моментално ги доживуваат.

Краток преглед Невидливата девојка

Сè започнува

Во петокот, 19 мај 2017 година, младите Аурора Тој бара низ својата истрошена облека облека за излегување. Придружете го неговото истражување со неговата омилена песна: „Замокот на ридот“ од Ед Ширан. Со тоа обидете се да ја игнорирате реалноста во кој живее заедно со својата мајка, Вера. И на двајцата им беше тешко по неговиот татко -Бернард- ќе ги напушти Пред три години.

Беше жешка ноќ Аурора конечно наоѓа што да облече, се шминка и престанува да го гледа часовникот: беше осум часот. Непосредно пред заминувањето, примајте порака на WhatsApp: „Дојди сега? Нема да можам да останам долго. До девет часот. Побрзај". Наскоро, Ги зема своите работи и оди на местото на закажување: институтот Рубен Дарио, кој беше веднаш зад аголот.

Неочекувана средба

По пристигнувањето во училиштето - кое с still уште беше отворено за вечерни часови -, Аурора успева да влезе без да биде набудуван. Оди во соблекувалната но тој запира кога ќе стигне до спортскиот терен, бидејќи еден млад човек вежбаше кошаркаНа За да не ја видат, таа одлучува да остане таму додека не се расчисти областа. Во меѓувреме, таа испраќа WhatsApp на секој што чека да објасни што се случило, но таа не добива одговор.

Неколку минути подоцна, младиот човек заминува и Аурора веднаш одете до вашата дестинација. Кога влегува во соблекувалната не наоѓа никого, помислете дека можеби вашиот состанок имал нешто непредвидено. Одеднаш, тие ја отвораат вратата, младата жена брзо се врти, но нејзината емоција згасна кога виде кој пристигна. Младата жена - преплашена - се сопнува и паѓа, во исто време ги слуша зборовите: "Здраво, зарем јас не сум личноста што ја очекувавте?"

Завршни испити

Истата ноќ, Јулија - соученик на Аурора - студира на последните испити кај Емилио, ова преку видео повик на Skype. И двајцата беа најдобри пријатели откако се пресели - мотивирани од работата на нејзиниот татко - во малиот град пред 3 години. Откако се согласија да се сретнат следниот ден за појадок и да продолжат со студиите, тие се збогуваат и го завршуваат повикот.

Интригантен повик

Јулија Се сведува на вечера, неговата мајка - Аитана - нарача пица. Мигел Анхел, таткото на семејството, им раскажува за несреќа. Во тоа време, младата жена прима повик непознато; присуствува и излегува дека е Вера, кој прашува да твојата ќерка Аурора е со неа.

Јулија е изненадена, бидејќи не е поврзано со неговиот осамен придружник Таа и Емилио дури ја класифицираат како невидлива девојка.

Страшно откритие

Во саботните рани часови Вера ја пријавила својата ќерка како исчезната и веднаш случајот е доделен на наредникот Мигел Анхел, таткото на Јулија. Следното утро, безживотното тело на Аурора беше пронајдено во институтот, со силен удар во главата и компас на негова страна. Трагичниот настан ги шокираше сите, и во училиште и во градот.

Јулија беше многу вознемирена од веста, таа веднаш му рече на Емилио дека треба да се распрашаат што се случилоНа Таа е остроумен млада жена и привилегирана да има информации од прва рака и од нејзиниот татко и од мајката-кои се судски истражувачи. Сите во институтот ќе бидат интервјуирани, вака, малку по малку и додека го истражуваме убиецот на Аурора, се откриваат изненадувачки и мрачни тајни.

Анализа Невидливата девојка

структура

Невидливата девојка се одвива во 544 белези поделено со пролог, 72 поглавја и епилогНа Секој дел е краток, со едноставен јазик и кратки дијалози што го прават читањето течно и пријатно. Историјата е раскажано во трето лице и заплетот се одвива помеѓу сегашноста и некои моменти од минатото, особено за животот на Аурора.

Карактерите

Аурора Риос

Млад е 17 години кој учи средно училиште и Таа стана изолирана и интровертна од денот кога замина нејзиниот татко. Неговата личност го спречи да има пријатели, покрај тоа, тој беше жртва на отфрлање и исмевање во неколку наврати. Таа е убиен на мистериозен начин во училиштето каде што бил прва година средно училиште.

Јулија Плаза

Таа е протагонист на приказната, млада девојка со неверојатна интелигенција со прилично висок коефициент на интелигенција и неверојатна меморијаНа Таа е fanубител на мистериозни романи, особено оние на Агата Кристи; тој сака да игра шах и го идолизира Магнус Карлсен. Додека се обидувате да го решите убиството на Аурора, ќе се соочите со најсложената загатка во целиот ваш живот.

Emilio

Тој е необично момче, засолнето во своето асоцијална личностНа Сепак, тој е тотално различно кога е со Јулија; се најдобри пријатели и доверливи лицаНа Иако на почетокот била привлечена од неговиот начин на живеење, нивната врска била само пријателска. Емилио ја придружува Јулија во истрагите за чудната смрт на Аурора, што го буди неговиот новинарски инстинкт.

Други ликови

Во трилер Varietyе бидат вклучени најразлични ликови, вклучувајќи наставници, ученици и селани. Меѓу нив Микеланџело се издвојува -полицискиот наредник Судски на локалитетот - и Ајтана - форензичар-, двајцата задолжени за случајот на Аурора.

Собрани е авторот

Сини фармерки

Сини фармерки

Франциско де Паула Фернандез Гонзалес е роден во Севилја на 7 ноември 1978 година. Тој ја живеел својата младост во Кармона, таму учел во училиштето Салесијанос и во средното училиште Маес Родриго. Тој започна универзитет со диплома по право, но за неколку месеци знаеше дека тоа не е негова професија. Се пензионираше, отпатува за Мадрид и дипломирал како новинар на Европскиот универзитет, И специјализирал во областа на спортот.

Во повеќе наврати соработувал за различни медиуми со својата работа како спортски новинар. Тој исто така беше тренер за деца во футсал тимовите на спортскиот клуб Палестра Атенеа. По тие искуства, одлучи да се посвети на пишување, специјализиран за создавање романи во жанрот за малолетници, кои вклучуваат романтика и актуелни технологии.

Во 2009, шпанскиот писател објавен Песни за Пола, неговиот прв наратив, кои потпишан како Сини фармерки - Псевдоним по кој е препознаен денес. Неговата деби игра започна романса за младинска трилогија со истото име. Успехот на овие изданија ја тргна неговата кариера. Оттогаш, тој напиша три дополнителни серии и неговиот последен независен роман, The трилаr: Кампот (2021).

Сини фармерки работи

 • Серија Песни за Пола:
  • Песни за Пола (2009)
  • Знаеш дека те сакам? (2009)
  • Замолчи ме со бакнеж (2011)
  • Серија Клубот на неразбраните:
   • Добро утро принцезо! (2012)
   • Не насмевнувај се дека се за inубувам (2013)
   • Може ли да сонувам со тебе? (2014),
   • Имам една тајна: дневникот на Мери (2014)
   • Серија Нешто толку едноставно:
   • Нешто едноставно како твитање те сакам (2015)
   • Нешто едноставно како да те бакнувам (2016)
   • Нешто едноставно како да си со тебе (2017)
   • Серија Невидливата девојка:
   • Невидливата девојка (2018)
   • Кристалната загатка (2019)
   • Ветувањето на Јулија (2020)
   • Кампот (2021)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.