Најдобри футуристички книги

Најдобри футуристички книги

Белетристиката поставена во иднина, општо осврнувајќи се на дистописка реалност која опседнуваше со уметност и писма со децении, отсекогаш била еден од жанровите со најголем аплауз од читателите. Доказ за ова се овие најдобри футуристички книги што натера повеќе од еден да се запраша дали Земјата, како што ја познаваме денес, е на најдобриот пат.

Време на машината, од ХГ Велс

Време на машината на ХГ Велс

Многу години пред тоа Орсон Велс сее паника во Америка со емитување на радио запис што предупредуваше на доаѓањето на вонземјани од романот на ХГ Велс Војна на световите, започна еден од највидливите писатели од неговата генерација Времето машина, водечка работа на литературата за научна фантастика. Објавено во 1895 година, делото служеше за смислување на терминот «временска машина»Со кој протагонистот, научник од 802.701 век, отпатувал во XNUMX година за да открие присуство на суштества наречени Елои, без култура и интелигенција. Класик.

Храбар нов свет, од Олдос Хаксли

Храбар нов свет од Алдоус Хаксли

О, какво чудо!
Колку убави суштества има тука!
Колку е убаво човештвото! О среќен свет
каде што живеат такви луѓе.

Овие зборови споменати од ликот на Миранда во драмата Бура, од Вилијам Шекспир, би била совршена инспирација за Хаксли при пишувањето Среќен свет, неговото најголемо дело и едно од најдобри футуристички книги досега. Објавена во 1932 година, приказната нè води кон потрошувачко општество поддржано од хипнопедија или можност за учење преку соништа се применува на луѓе култивирани во ликот и сличноста на монтажната линија. „Среќен“ свет постигнат благодарение на сузбивањето на културата, глобализацијата или концептот на „семејство“ во светот каков што го познаваме денес. Сосема (страшно) откровение.

Јас, робот, од Исак Асимов

Јас робот од Исак Асимов

  • Прв закон за роботика: Робот не може да му наштети на човечко суштество или, со неактивност, да дозволи да му наштети на човекот.
  • Втор закон: Робот мора да ги почитува наредбите дадени од човечки суштества, освен кога тие се косат со првиот закон.
  • Трет закон: Робот мора да го заштити сопствениот интегритет, се додека тоа не спречува усогласеност со првиот и вториот закон.

Овие три закони служеа како основа за Фондација Трилогија, збир на книги и приказни со кои стана Асимов визионер во некое време, во 30-тите години на XNUMX век, кога науката почнува да зема замав. Од сите вклучени приказни, робот Јо е можеби најпознат од сите нив, претставувајќи го на повеќе наративен начин конфликтот што го започна роботика замислена како голем сојузник на општеството во иднина не премногу далеку.

1984 година од Georgeорџ Орвел

1984 година од Georgeорџ Орвел

La Втората светска војна ја поттикна вербата кај многу мислители дека човечките суштества можат да станат свој непријател и да го користат тоталитаризмот за да ја уништат човековата слобода. Оттука, во 1949 година, читателите го прифатија лансирањето на книгата на Орвел, кои на нејзините страници пронајдоа откритие кое беше најавувано долго време. Сместен во Лондон во дистописка 1984 година, романот го претставува познатиот ресурс на Постар брат, главниот сојузник на Полицијата за размислување кога станува збор за контролирање на општество каде што тотално е забрането размислување или изразување на друг начин од утврдениот. Години по 1984 година, општеството сè уште не подлегнало на ваква дистописка панорама, но контролата што ја вршат новите технологии или постојните диктатури потврдуваат дека, можеби, не сме толку далеку.

Дали сакате да прочитате 1984од Georgeорџ Орвел?

Фаренхајт 451, од Реј Бредбери

Фаренхајт 451 од Реј Бредбери

Сметани заедно со претходниот 1984 и Храбриот нов свет како „тројство“ на дистописки романи на нашето време, Фаренхајт 451 станува директна референца за литературата, уметност што во иднина претставува опасност за човештвото, бидејќи ги тера да размислуваат премногу и да започнат да поставуваат прашања. Оттука, на главниот јунак, пожарникар по име Гај Монтаг, му е доверена парадоксалната задача да запали книги. Името на романот, што се однесува температурата на Фаренхајтовата скала на која книгите почнуваат да горат (еквивалент на 232,8 º C), произлегува директно од влијанието на една од најголемите инспирации на Бредбери, Едгар Алан По, да ни раскаже исто толку злобна и моќна адаптиран во кино во 1966 година од визионер Франсоа Труфо.

Патот, од Кормак Мекарти

Автопатот Кормак Мекарти

XNUMX-от век стана добро време за дистопискиот и футуристички роман, претворајќи го жанрот во најдобриот културен мотор кога станува збор за рефлексија. Добар пример е Патот, еден од најдобри американски романи во последните дваесет години како што е демонстрирано со неговиот успех во продажбата или Наградите на Пулицер и Jamesејмс Тејт Блек Меморијал ги доби Мекарти неколку месеци по објавувањето на книгата во 2006 година. Поставена во идната Земја уништена од катастрофа што не е наведена во книгата, претставата оди по стапките на татко и неговиот син низ светот на прашина, осаменост и пред сè , глад, главната причина што ги тера протагонистите да се соочат со новите канибали на планетата што умира.

Игри со глад, од Сузана Колинс

Игрите на гладта од Сузана Колинс

Во идната држава Панем, Капитолот доминира во 12 области погодени од сиромаштија. Ова е причината зошто перфидниот водач Сноу секоја година регрутира момче од секоја држава да се натпреварува на телевизиски натпревар наречен Гладните игри, каде што мисијата се состои во елиминирање на сите противници се додека не биде победник. Традиција која е оспорена по пристигнувањето на Катнис Евердин, протагонист на трите рати објавени во 2008, 2009 и 2010 година, што доведува до славната филмска сага со ringенифер Лоренс. Еден од најуспешните дистописки романи за млади од поново време и извор на инспирација за многу други слични дела како на пр. Divergent или The Maze Runner, објавено во подоцнежните години.

Кои се, за вас, најдобрите футуристички книги во историјата?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.