Најдобри сметки за писатели на Инстаграм

Фотографија: Наративна муза

Во последниве години, социјалните мрежи им дозволија на писателите да најдат алтернативни начини на изразување преку кои ќе ги направат своите текстови познати на светот. Ако пред неколку години Твитер ги предизвика уметниците да ги напишат своите приказни во само 140 карактери, модната социјална мрежа, Инстаграм, предлага да се направи текст на едноставен плоштад највизуелен и моментален начин да се придобијат идните читатели. Некои од корисниците знаат многу добро како да го направат тоа и да ви покажат дека ви ги донесуваме овие сметки за најдобри писатели на Инстаграм тоа ќе ве освои.

Најдобри сметки за писатели на Инстаграм

Рупи Каур

со 2.4 милиони следбеници, Рупи Каур е една од писателите која успеа да го извлече најдоброто од модната социјална мрежа. Родена во Индија, но израсната во Канада, оваа 2.0 поетеса го започна своето патување објавувајќи ги своите две книги, Млеко и мед и Сонцето и цвеќињата благодарение на различните песни што таа започна да ги објавува на Инстаграм во 2014 година. За оние кои се восхитуваат на прозата со феминистички, романтични и расни допири, галеријата на Каур е воодушевување, иако може да ја најдете и фотографијата со која нејзината слава се искачи: фотографски проект на уметникот во кој се појавила легната во кревет оставајќи трага од нејзината менструација. Фотографијата ја објави Инстаграм, а подоцна се врати во Каур.

Читање минатата ноќ

Социјалните мрежи ги потврдија многуте начини на изразување на кои може да се потпре уметникот кога ќе достигне нови следбеници, а добар пример е оној на читателот Кејт Гавино. Овој млад автор и илустратор од Newујорк е задолжен за прочитајте што е можно повеќе книги и, по завршувањето, објавете карикатура на авторот на книгата придружена со фраза. Aубопитна храна што може да се вклопи од Зади Смит до Габриел Гарсија Маркез, давајќи сметка што претставува задоволство за читателите ширум светот. Се разбира, книгата на Гавино заснована врз овој генијалец наскоро беше објавена и се вика  Читања од минатата ноќ: Илустрирани средби со извонредни автори.

Чимаманда Нгозие Адичи

Минатата сабота на WOW Велика Британија.

Пост дели од Чимаманда Нгози Адичи (@adichiechimamanda) на

Најоткриваниот африкански автор во оваа деценија дојде да ни раскаже приказни за болка и феминизам од нејзината родна Нигерија заслепувајќи ги сите и поставувајќи нови стандарди во литературната дијаспора. И иако изгледа дека Чимаманда не го сака премногу Инстаграм, нејзините внуки Чисом, Амака и Камси навистина управуваат со нејзината сметка на социјалната мрежа. Во текот на овие недели, писателката започна со проектот „Носи Нигерија“, во чии снимки се појавува облечена во типични локални фустани на нејзината земја, иако крие и литературни скапоцени камења за нејзините најжестоки обожаватели.

Енџи Томас

Оваа американска авторка стана една од најголемите протагонисти за 2017 година по успехот на нејзината книга, Омразата што ја даваш (објавено во Шпанија од издавачката куќа GranTravesía), кое наскоро беше крунисано како # 1 на списокот на бестселери во Newујорк Тајмс. Расна историја за поволни времиња, книгата му овозможи на Томас да ужива во слава што се дестилира на Инстаграм со фотографии од неговите публикации и секојдневниот живот што ќе ги маѓепса откривачите на овој писател. Неговото следно издание, На ајде, ќе излезе во мај 2018 година.

Алфредо Манзур

Тој беше чуден човек, во тоа сум сигурен. Неговиот поглед беше сочувствителен, неговата посебна насмевка и забите беа искривени. Носеше чадор за да ги заштити очите од сонцето, одеше полека поздравувајќи се со секоја личност што му се приближуваше. Единственото правило во градот беше дека на Шаманот може да му поставите само едно прашање. Само едно, што сакате, но само едно прашање. Никогаш не помислив дека е Шаман; Во мојот ум, еден шаман има долга коса, но такви се луѓето, тие никогаш не се онакви какви што очекувате да бидат. Луѓето преполни заедно чекајќи го својот ред, Шаманот внимателно ги слушаше прашањата, паузираше и потоа одговараше. Неговите одговори беа кратки и концизни, немаше простор за одговор. „Како можам да бидам среќен? праша една дама која гушкаше букет цвеќе. „Научи да се насмевнуваш“ - одговорил Шаманот и продолжил да се движи меѓу луѓето како сплав што преминува река полна со алги. „Бог постои? - праша човек со мустаќи. „Прашај се“ - одговори Шаманот со прст покажувајќи кон срцето. Шаманот беше на неколку метри од мене, имаше толку многу луѓе на пазарот, но немаше бучава, се слушаа само прашања и одговори. Ја извадив камерата и кога погледнав нагоре, Шаманот ме гледаше однапред. Се двоумев да ја подигнам камерата и реков: „Може ли да те сликам?“ Шаманот застана и се насмевна. Јас ја направив фотографијата. „Кое е смислата на животот? Јас побарав. Шаманот се насмевна и рече: „Можеш да поставиш само едно прашање, а веќе си поставил“. Ги ставив рацете кон главата кога сфатив дека кога побарав дозвола да ја направам фотографијата, поставив прашање. Шаманот ме фати за рамо и насмеан ми рече: „Одговорот на твоето прво прашање е: Не двоуме се, само постапувај. Сомневањето е бескорисно. Сомнеж е само моментот на неодлучност… пред да дејствувате “. 🎶 Прочитајте го додека слушате: „Клинт Менсел - Yellowолтата куќа“ 🎶 💮 # Приказни од накит # БревисимосРелатос 💮

Пост дели од Алфредо Манзур • Писател (@anotherwriter) на

Последните неколку недели следев писател на Инстаграм кој е најинспиративен. Под името  друг писател, Мексиканецот Алфредо Манзур пишува она што го смета за „раскази за салфетки“ или приказни што ги остава напишани на салфетки. Храната на овој автор се карактеризира со фотографии од сите видови, особено од неговите патувања, придружени со приказни од неговиот секојдневен живот. Силно се препорачува.

Моника Карило

Чувствувам. # микроброј

Пост дели од Моника Карило (@monica_carrillo__) на

Популарниот водител на Антена 3 е исто така одличен писател кој го искористи влечењето на Инстаграм кон објавете некои од неговите микро-приказни и промовирајте ги неговите две книги, „Ла луз де Кандела“ и „Ел тиемпо додо локура“. Новинарката има повеќе од 55 илјади следбеници и меѓу нејзините снимки има моменти со нејзините колеги или феминистички барања.

Карлос Руиз Зафон

Авторот на сагата Гробиштата на заборавени книги Тој ја започна својата кариера на Инстаграм пред година и пол, но веќе има собрано повеќе од 20 илјади следбеници на социјалната мрежа. Сите loversубители на делото на Зафон ќе се чувствуваат како дома кога ќе го откријат фотографскиот маршрута на авторот, особено во град во Барселона каде тој презентира агли од неговите дела придружени со цитати од нив. Прекрасно патување низ библиографијата на една од најпопуларните автори на нашата земја.

Елој Морено

Погледнете што штотуку ми дојде! 💜 Илјада благодарам @pilot_spain за убавиот одговор и што ми ја испрати оваа група пенкала за да можам да продолжам со потпишување. Голема благодарност и до сите вас што го овозможивте тоа. И како што ветив, јас само рафтоирав 5 пенкала меѓу сите што ставивте коментар да ми помогнете. На крајот од објавата ја ставам врската на победниците. Од @pilot_spain ми испратија и две кутии со ограничено издание на МИКА за да ги томболам на мојот профил, ќе го сторам тоа за неколку дена. Патем, ако сакате да им се заблагодарите во коментар, би било одлично. ВИ БЛАГОДАРАМ. Ја ставив врската на победниците на мојот профил. Испрати ми порака и ќе ти ја испратам # нацртај # пилот # читај # книга # elbolígrafodegelverde @somosinfinitoslibros @megustaleer

Пост дели од Елој Морено (@eloymorenoescritor) на

Објавувањето на работната површина има многу врска со социјалната мрежа Инстаграм во која авторите наоѓаат слобода да ги објавуваат своите дела. Елој Морено, автор на Зелено пенкало со гел, успех на Амазон по објавувањето, знаете многу за тоа. Автор на други книги како што се „Невидливи“, „Она што го најдов под софата“, „Подарокот“ или „Приказни за разбирање на светот“, Морено објавува публикации на неговите работни места, текстови кои придружуваат слики од природата или да, исто така и од зелените пилот-кутии.

Мануел Бартуал

️ # ЕлОтроМануел

Пост дели од Мануел Бартуал (@ manuel.bartual) на

На крајот на август 2017 година, еден мистериозен твит на сметката на Мануел Бартуал вели: „Јас сум на одмор неколку дена, во хотел близу плажата. Сè беше во ред додека не почнаа да се случуваат чудни работи. Од тогаш, Твитер се револуционизира без да знае дека се работи за наратив што овој карикатурист и писател ќе го врти низ различни микро-приказни. Месеци подоцна, Бартуал продолжува да војува на социјалните мрежи, а неговиот профил на Инстаграм е просторот во кој ја користи можноста да сподели фотографии од интересни прес-конференции, списи или некои од неговите цртани филмови.

Карме шапаро

Со повеќе од 81 илјади следбеници на Инстаграм, Карме Шапаро е една од најактивните писатели на Инстаграм. Презентер на „Нотиас де 4“, новинарката неодамна ја освои наградата „Примавера“ и ја претвори својата книга „Јас не сум чудовиште“ во хит уреднички. Бранител на правата на жените пред сè, Чапаро е чиста инспирација.

Кои сметки на писатели на Инстаграм ги следите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ана Белен Кање Хименес dijo

  Здраво! Јас сум Ана Кањете (@ana_bolboreta на Инстаграм и неодамна @anabolboretawrite на Фејсбук и @ anabolboreta1 на Твитер) и би сакала да ви кажам за мојата книга „Апарта, не ми е вер!“. Станува збор за романтична комедија која успеа да биде број 1 во категоријата млади Амазон, 30 во романтична и под 70 години воопшто за само десет дена.
  Откако излезе, беше многу добро прифатен и оваа недела излегува второто издание и, ако сакате, би сакал да го погледнете.
  Таа е објавена од Malbec Ediciones и можете да најдете повеќе информации на нејзината веб-страница и исто така на Amazon.
  Ви благодарам многу за вашето време и со почит.
  -Тоа може да се прочита бесплатно на KindleUnlimited
  - Исто така, навистина сакам да пишувам поезија.

 2.   Џулијан dijo

  Сметам дека сметката на Jordорди главниот лидер на Вила Сивил е многу креативна и интересна и вреди да се спомене.
  е insta_top_writer

 3.   Цезар Фонсека dijo

  Само што креирав сметка на Инстаграм, за да објавувам свои фотографии, придружени со фрагменти од песни кои алудираат на темата на секоја слика. Јас ве охрабрувам да го следите и да бидете инспирирани од визуелниот производ и лирската порака: fonsitesorprende

 4.   Јулија dijo

  Една од најдобрите е @juanpelb од Колумбија, и страницата @literland

 5.   Ернесто Буркија dijo

  Постои сметка за човек, се вика @juanpelb, не е монотематична, туку допира на многу теми. Однесува многу писатели што ги споменуваат. Истото за @whatapoem Мексикана Лора Сото. Ние сме две омилени сметки.