Најдобри книги од Перез-Реверте

Капетанот Алатристе тоа е, без сомнение, една од најдобрите книги на Перез-Реверте. Ова се тврди без да се потценува неговиот широк репертоар на романи, повеќе од 40 примероци и преведени на десетици јазици. Влијанието на овие дела врз читателската јавност и критиката доведе до тоа писателот да припаѓа на списокот на „бестселери“. Покрај ова, неколку негови дела се успешно адаптирани за филм и телевизија.

Перез-Реверте е шпански писател и новинар високо признат по својата плодна и беспрекорна кариера. Во моментов, тој е посветен исклучиво на литературата, особено на историскиот роман. Неговата работа му овозможи да освои значителен број национални и меѓународни награди и признанија, што значи дека не може да остане незабележан.

Биографија на Перез-Реверте

Артуро Перез-Реверте Гутиерез е роден на 25 ноември 1951 година во Картагена, автономен град во регионот Мурсија, во Шпанија. Студирал стручни студии на Универзитетот Комплутенсе во Мадрид. Таму, тој разви истовремено две кариери во текот на првите 3 години: новинарство и политички науки. Сепак, тој на крајот се наведна кон претходниот, со што стана дипломиран новинар.

Перез-Реверте, новинарот

Кариерата ја вршеше како репортер 21 последователна година, од 1973 до 1994 година. 12 години во весникот Pueblo и последните 9 години во ТВЕ како експерт за вооружен судир. Во својата новинарска кариера, тој опфаќаше големи конфликти низ целиот свет, меѓу кои можеме да споменеме:

 • Фолкландската војна
 • Војна на заливот
 • Босанската војна
 • Пучот во Тунис.

Исто така, од 91 година направи познати написи за мислење за XL неделно (Анекс на групата Восенто). Слично на тоа, во 1990 година, Перез-Реверте имаше присуство на радио, во програмата Уличниот закон de РНЕ (Шпанско национално радио).  Завршувајќи ја својата кариера во ТВЕ, беше домаќин на програмата Код еден, чија тема беше црната хроника.

Перез-Реверте и литература

Перез-Реверте се зафати со литература во 1986 година, кога објави Хусарот, неговата прва книга, настаната во XNUMX век. Две години подоцна тој го претстави делото Господар на мечување, развиен во Мадрид. И покрај тежината на овие дела, писателот започна да се препознава по лансирањето на Табелата Фландрија (1990) y Клубот Думас (1993).

Откако се повлече од новинарството (во 1994 година), Перез-Реверте се посвети целосно на литературата, што го инспирираше да создава одлични романи. Овие вклучуваат збир на книги што ги сочинуваат авантурите на Капетанот Алатристе, и тоа се појави од 1996 година. Може да се каже дека токму оваа сага му донесе меѓународен успех на писателот, толку многу што е објавена во повеќе од 40 земји.

Од 2003 година, Перез-Реверте е дел од просветлените членови на Кралската шпанска академија, окупирајќи ја фотелјата Т. во 2016 година ја основаше страницата за книги Зенда, од кој тој е и главен уредник. Истата година тој издаде уште еден од неговите најголеми хитови, трилогијата Лоренцо Фалко. Во оваа минатата година авторот ги претстави своите две книги: Огнена линија y Пештерата на киклопите.

Сагас од Перез-Реверте

Писателот Перез-Реверте има важни и признати романи во својот извештај, а во нив се издвојуваат два прекрасни лика: Алатристе и Фалко. И двајцата глумат во две книги кои во првото издание постигнаа толку голем успех што заслужија продолжување на нивните приказни. Оттаму се родија следниве саги:

Капетанот Алатристе Сага

Колекцијата книги на Алатристе започна во 1996 година и е составена од 7 романи. Овие започнуваат со Главниот град Алатристе, подготвено од Перез-Реверте и неговата ќерка Карлота Перез-Реверте. Останатите дела ги продолжи само писателот. Тие се базираат на приказната за Диего Алатристе и Тенорио, пензиониран војник на третина од Фландрија.

Книгите се полни со акција, раскажувајќи ги авантурите на капетанот како мечувалец во Мадрид во текот на XNUMX век. Овој компендиум значеше претходно и потоа за Перез-Реверте, што се рефлектира во милиони продажби ширум светот. Покрај тоа, имаше неколку адаптации на делото, како во филм, телевизија, стрипови, па дури и во игра со улоги. Во 2016 година, авторот направил компилација од сите дела, кои ги нарекол: Сите Алатристе. Книгите што ја сочинуваат колекцијата се:

 • Капетанот Алатристе (1996)
 • Чистење на крв (1997)
 • Сонцето на Бреда (1998)
 • Кралот злато (2000)
 • Витезот во жолт двојник (2003)
 • Подигање на Корсари (2006)
 • Мостот на атентаторите (2011)

Трилогија на Фалко

Во 2016 година, Перез-Реверте започнува серија од три романи во главна улога на Лоренцо Фалко. Тие се дела полни со мистерија, насилство, страст и лојалност кои за свој протагонист имаат шверцер на шпион и оружје без умереност. Развојот на приказните се случува во Европа, во годините 1936 и 1937 година, во времето на Граѓанската војна. Авантурите брзо го фаќаат читателот и го наведуваат да ја почувствува емоцијата од секоја акција.

Фалко е придружуван од две жени и еден маж, браќата Монтерос и Ева Ренгел; ова се негови пријатели, а во исто време и негови жртви. Серијата има одлични патувања, полни со заговори, каде може да се види континуираното соочување на главните ликови за да се добие она што го сакаат. Главниот јунак се карактеризира затоа што и покрај тоа што има значителен број на доблести што можат да му помогнат да ги постигне своите цели, тој користи неконвенционални методи за нивно извршување. Формулата што ја користеше Перез-Реверте му донесе одлични критики и милиони читатели.

Трилогијата на Фалко е составена од:

 • Фалко (2016)
 • Ева (2017)
 • Саботажа (2018)

Книги Перез-Реверте

Една од најдобрите работи што може да му се случат на светот на шпанските букви е тоа што Перез-Реверте реши да и се посвети целосно на литературата. Неоспорно, неговото пенкало значително ја збогати галеријата со дела на библиотеката во Кастилија. Некои од најистакнатите романи на авторот се:

Капетанот Алатристе (1996)

Ова историско-фантастично дело раскажува за почетоците на авантурите на енергичниот мечувалец и пензиониран воен војник: Диего Алатристе и Тенорио. Приказната е сместена во Мадрид од XVII век, во една расипана и опаѓачка Шпанија. Приказната ја раскажува Ижиго Балбоа, син на поранешен воен партнер на капетанот во третите од Фландрија.

Заплетот започнува со Диего Алатристе во затвор, бидејќи тој не можел да ги плати своите даночни долгови. По излегувањето од затвор, започнуваат авантурите на Алатристе. Во нив, битките со челик што трепкаат во темнината на ноќта се главните протагонисти. Гуатерио Малатеста - збор и убиец - Фернандо де Квеведо - поет и пријател на Аларисти - и Фреј Емилио Боканегра - суров инквизитор - се само некои од ликовите што им даваат живот на овие страници.

Ла Реина дел Сур (2002)

Овој роман се фокусира на животот на Тереза ​​Мендоза Чавез (ака Ла Мехикана), млада жена од Синалоа (Мексико). По смртта на нејзиното момче „Ел гуеро“ - пилот за авијација тесно поврзана со картелот Хуарез - Тереза ​​е принудена да патува во Шпанија, каде ќе има нов почеток, но како шверцер на дрога.

Заплетот се одвива помеѓу поставките во Мексико, Шпанија и теснецот на Гибралтар. Таму, Тереза ​​ќе се обиде да се наметне во деловна активност која се карактеризира со предавство, loveубов, амбиција и алчност. Многумина тврдат дека се заснова на вистински настани, иако Перез-Реверте инсистира на тоа дека станува збор за измислена приказна. Овој роман беше адаптиран за телевизија во 2011 година и емитуван на каналот Телемундо. Треба да се напомене дека на писателот не му се допадна адаптацијата.

Фалко (2016)

Првата книга од трилогијата Фалко, од фантастичен-историски жанр, ги започнува авантурите на шпионажниот експерт и агентот за разузнавање: Лоренцо Фалко. Приказната го става читателот во средината на Шпанската граѓанска војна, во средина обележана со корупција и каде платениците се најдобро платени.

Фалко има за задача да се инфилтрира и спаси важен револуционер од затворот во Аликанте. Тоа е практично самоубиствена мисија која може да го смени текот на шпанската историја. Браќата Монтеро и Ева Ренгел се задолжени за придружба на главниот јунак во средина полна со неизвесност, акција, предавство и страст.

Пештерата на киклопите (2020)

Тоа е една од последните книги на Перез-Реверте, во која се собрани повеќе од 45.000 пораки напишани од 2010 година на Твитер - мрежа што авторот ја нарекува „пештера на циклопот“ (а веќе знаете каде е името) -. Делото содржи 10 години кратки, но вредни мисли, главно од литературата. Неговите редови се пресоздадени во таканаречениот локал на Лола, виртуелно место каде авторот се среќава со неговите следбеници и им отстапува место на вредни разговори.

За заинтересираните, Пештерата на киклопите е достапен во формат eBook.

Други книги од Перез-Реверте

 • Хусар (1986)
 • Господар на мечување (1988)
 • Табелата Фландрија (1990)
 • Клубот Думас (1993)
 • Сенката на орелот (1993)
 • Територија на Команче (1994)
 • Прашање на честа (Качито) (1995)
 • Кратка работа (1995)
 • Кожа на тапан (1995)
 • Сферичното писмо (2000)
 • Со намера да се навреди (2001)
 • Ла Реина дел Сур (2002)
 • Кејп Трафалгар (2004)
 • Не ме фаќај жив (2005)
 • Сликарот на битките (2006)
 • Ден на лутина (2007)
 • Сини очи (2009)
 • Кога бевме почестени платеници (2009)
 • Опсадата (2010)
 • Малиот Хоплите (2010)
 • Бродовите се губат на брегот (2011)
 • Танго на стариот чувар (2012)
 • Пациентот снајперист (2013)
 • Кучиња и кучкини синови (2014)
 • Добри мажи (2015)
 • Граѓанската војна раскажана на младите (2015)
 • Тешките кучиња не танцуваат (2018)
 • Историја на Шпанија (2019)
 • Сиди (2019)
 • Линија од оган (2020)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)