Најдобри книги од Јеел Дикер

Цитат на ëlоел Дикер.

Цитат на ëlоел Дикер.

Кога корисник на Интернет се распрашува за „книгите на Јеел Дикер“, резултатите ќе го водат кон Вистината за случајот Хари Квеберт. И не е ни чудо, бидејќи овој роман го претвори младиот писател во starвезда. Делото е преведено на повеќе од 40 јазици и е продадено во повеќе од 4.000.000 примероци ширум светот.

Во моментов, el Њујорк тајмс тој го означува како „Иритирачкото литературно чудо“; други медиуми како што е „Малиот принц на современата црна литература“. Иако на почетокот не беше сè розово, тоа не го спречи писателот. Напротив, секоја линија повлечена од него станува нешто од вредност. Доказ за тоа се неговите повеќе од 10 милиони продадени книги, што во превод значи огромен успех.

Биографска синтеза на Јеел Дикер

Јел Дикер дојде во светот на 16 јуни 1985 година во Geneенева, швајцарски град чиј службен јазик е француски јазик. Иако не бил добар ученик како дете, тој секогаш демонстрирал голем природен талент за букви. Со само 10 години тој воспостави La Gazette des Animaux (Списание за животни), со кој претседаваше седум последователни години. Ова дело му ја донесе наградата Prix Cunéo за заштита на природата како „најмладиот главен уредник на Швајцарија“.

Младоста на Дикер помина во неговиот роден град, но На 19 години решил да замине во Париз. Таму одел часови по глума во театарското училиште Курси Флорент. Една година подоцна, тој се врати во Швајцарија за да студира право на Универзитетот во Geneенева, стекнувајќи се со диплома во 2010 година.

Почетоци во литературата

Кога зборуваме за почетоците на Дикер како писател, постои релевантна анегдота: неговото учество на младински литературен натпревар. Во оваа конкуренција го претстави краткиот роман Тигарот, и беше дисквалификуван затоа што главниот судија презентираше сомневања за неговото авторство. Иако ситуацијата го вознемири младото момче, тој во моментов гледа на тоа само на сопнување што на крајот го натера да се подобри.

Во 2009 година, Дикер го заврши својот прв роман наречен Последните денови на нашите татковци, врз основа на тајната разузнавачка служба на Обединетото Кралство. Откако не предизвика интерес за ниту еден издавач, во 2010 година реши да го запише на Prix ​​des Ecrivains Genevois за необјавени дела. Писателот беше добитник на оваа важна награда, за конечно да го постигне своето објавување една година подоцна со изданијата на Фалоа.

Најдобри книги од Јеел Дикер

Еве ги најдобрите книги на Јеел Дикер:

Вистината за случајот Хари Квеберт (2012)

Ова дело го катапултираше успехот на младиот романсиер, надминувајќи ги 4 милиони продадени примероци во светот. Покрај тоа што беше преведен на повеќе од четириесет јазици, тој беше адаптиран во ТВ минисерија во 2015 година, во кој игра главниот актер Патрик Демпси. Треба да се напомене дека на овој роман му се доделени две важни награди, како што се:

  • Голема награда за роман на Француската академија
  • Награда Гонкур дес Лајсенс, доделена од студентите

Синопсис

Тоа е криминалистички роман што започнува во 2008 година. Сместен е во малото гратче Аурора, Newу Хемпшир. Приказната воведува Маркос Голдман - млад писател - кој живее во Newујорк и е под притисок да го заврши своето второ литературно дело. Барајќи инспирација, тој дознава дека Хари Квеберт - пријател и познат писател - е обвинет за убиството на младата Нола Келерган, инцидент што се случил во текот на 1975 година.

Маркос, убеден од неговите инстинкти, верува дека Квеберт, неговиот ментор, е невин, па затоа тој решил да отпатува во Аурора за да помогне во решавањето на енигмата. Таму започнува заплетот на овој неверојатен роман, кој се одвива помеѓу различни периоди - 1975 година, 1998 и 2008 година - и разни поставки. Среде толку многу откритија, Маркос, паралелно со истрагата, почнува да пишува книга за случајот. Крајот на оваа заговор ќе дојде по долго, комплицирано и возбудливо патување.

Книгата од Балтимор (2015)

Тоа е трет роман објавен од Дикер. Нешто интересно е што го има како свој протагонист Маркос Голдман, истото Вистината за случајот Хари Квеберт. Не obstante, иако некои се обидуваат да се фокусираат дека тоа е продолжение на најпродаваниот хит, ништо не би можело да биде подалеку од вистината. Можеби единствената значајна случајност помеѓу двата текста е дека тие го имаат истиот главен лик. Од останатите, ова ново дело е семејна драма заснована врз колапс на односите на членовите на кастата Голдман.

Монтклер Голдманс - на страната на која припаѓа Маркос - се семејство од средна класа, кое живее во Newу Jерси. Напротив, Балтимор Голдманс - кои живеат во овој град - се опкружени со пари и луксуз. Во 2012 година, Маркос, презадоволен од спомените од минатите времиња во кои среќно се споделуваа, реши да бара детали што ќе му дадат до знаење кога семејството ќе се распадне. За да го направите ова, главниот јунак прави патување до Балтимор, каде што заговорот е целосно развиен.

Малку по малку, Помеѓу периодичните спомени од семејните искуства, се откриваат мрачните скриени вистини што му дадоа место на банкрот на Голдманс. Индициите се ослободуваат како загатка во различните сеќавања на Маркос, што значи дека читателот мора да биде внимателен кон сè и да ги организира своите конечни заклучоци околу драмата.

Исчезнувањето на Стефани Мејлер (2018)

По 3-годишна пауза, Дикер го претстави својот четврти роман, повторно обложувајќи се на мистеријата. Тоа е приказна што се одвива во бањата наречена Орфеја, лоцирана во Хемптонс. Сè започнува во 1994 година, кога Самуел Паладин очајно ја бара својата сопруга Меган. Подоцна, човекот ја наоѓа својата сопруга мртва, непосредно пред куќата на градоначалникот Гордон.

Како горенаведените опишани да не се доволно трагични, сè станува полошо. Паладин, вознемирен, одлучува да влезе во имотот на службеникот и наидува на ужасна и крвава сцена: сите внатре се мртви. Двајца полицајци (essеси Розенберг и Дерек Скот) се одговорни за спроведување на истрагата, успевајќи да го фатат „убиецот“.

После долги 20 години, Скот се совпаѓа во церемонијата на пензионирање на неговиот партнер Розенберг; таму се појавува и новинарот Стефани мејлер. Нејзината тврди дека истражителите направиле грешка и дека уапсиле погрешно лице за четирикратно злосторство во 1994 година. Тој коментар сее сомнежи кај офицерите. Тогаш Мејлер мистериозно исчезнува, а со тоа генерира интриги кај населението. Токму во тој момент, потрагата по индиции помеѓу минатото и сегашноста започнува конечно да ја состави сложувалката што ќе доведе до неочекуваната вистина.

Загатката на просторијата 622 (2020)

Во овој најнов роман, книжевниот лауреат продолжува да се обложува на мистеријата. Сега главната сцена се наоѓа во Швајцарските Алпи, поточно во луксузниот хотел Паласио де Вербие, во текот на зимата 2014 година. Таму престојуваа вработени во позната швајцарска приватна банка, кои ќе одржат состанок за да го објават новиот директор. Ноќта на состанокот - во просторијата 622 - еден од директорите на субјектот е убиен. И покрај сериозноста на работата, злосторството не беше расчистено и помина неказнето.

Четири години по настанот - летото 2018 година - еден млад и познат писател (кој го носи истото име како и авторот, Јеел Дикер) престојува во хотелот. Човекот се обидува да се расчисти по failureубовен неуспех и физичка загуба на неговиот уредник. Без да очекува, ја запознава Скарлет, убава млада аспирантска новелистка, која го запознава со таа зима 2014 година, откако раскажа за мистериозното нерасчистено убиство. Од тој момент, и двајцата влегуваат во истрагата за да ги врзат лабавите краеви среде loveубовни конфликти и предавства.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)