Најдобри книги за фантазија досега

Најдобри книги за фантазија досега

Фантастичната литература отсекогаш била еден од најбараните жанрови, прикажувајќи колекција приказни кои со текот на времето ткаеле нови светови и ликови. Овие најдобри книги за фантазија досега Тие треба да бидат на полиците на сите оние верни џуџиња, епски битки и кралства на легендата.

Најдобри книги за фантазија досега

Господарот на прстените, од ЈРР Толкин

Господарот на прстените од R.Р.Р. Толкин

На почетокот замислен како продолжение на неговиот хит роман „Хобит“, Господарот на прстените стана најдолгата верзија на почетната приказна осмислена од Толкин и до која дојде објавено во три различни тома во 1954 и 1955 година. Претставата, сместена во таа славна средна земја на џуџиња, џуџиња и хобити, ја раскажа приказната за Фродо Болсон, главниот јунак избра да уништи прстен на моќ, по кој копнееше стравуваниот Саурон. Трилогијата ја адаптираше режисерот од Нов Зеланд Питер Џексон entre 2001 y 2003 година.

Песна од мраз и оган

Игра на тронови од Rорџ РРМартин

Игра на тронови Стана култен телевизиски феномен чие потекло може да се најде во познатата сага „Песна за мразот и огнот“ напишана од Rорџ Р.Р. Мартин во 90-тите и чиј прв том,Игра на тронови, беше објавена во 1996 година. Во моментот, објавени пет тома и уште два планирани чија елаборација продолжува да биде контроверзно месо, тие нè префрлија до измисленото кралство Вестерос, тоа место каде што различни кралства заговараат за власта на Ironелезен трон, игнорирајќи ја фантазијата и суштествата што се појавуваат зад нив, додека различните приказни напредуваат.

Американски богови од Нил Гајман

Покривање на американските богови

Се смета за еден од големите писатели на фантастична литература Во последниве години, Гајман го најде во американските богови својот најрепрезентативен роман по успехот на другите наслови како на пр Ardвезден прав или графички роман „Песочник“. Замислена како збир на американски легенди, фантазија и митологии од целиот свет, книгата ја раскажува приказната за Сомбра, човек кој штотуку излегол од затвор и кој, по смртта на неговата сопруга, одлучи да работи за г. среда со регрутирање богови во кои светот престана да верува.

Дали сакате да прочитате Американски богови од Нил Гајман?

Хроника на убиецот на кралевите, од Патрик Ротфус

Името на ветерот од Патрик Ротфус

Затворено во рамките на големото фантастични саги на XNUMX век, Името на ветрот, прва титула во сагата за Хроника на убиецот на кралевите напишана од Ротфус, е можеби една од најоригиналните и најсвежите романи од жанрот. Повеќе од 800 илјади продадени примероци, овој прв роман објавен во 2007 година ја раскажува приказната за Квоте, арканист, музичар и авантурист, кој со текот на годините стана легенда. Самото сведочење на главниот лик служи како основа за овој прв роман и неговиот втор дел, Стравот од мудар човек, објавено во 2011 година.

Летописите на Нарнија, од CS Луис

Летописите на Нарнија, од CSLewis

Напишано помеѓу 1959 и 1956 година од Луис, Летописите на Нарнија е сага со седум книги за фантазија за млади веќе стана репер на жанрот, откако продаде повеќе од 100 милиони копии ширум светот. Волшебен универзум што произлегува од земјата Нарнија населена со суштества што зборуваат и животни во кои се истакнува присуството на лавот Аслан и присуството на браќата Певенси, кои пристигнале од „другата страна на плакарот“. Првата титула, Лавот, вештерката и гардеробата, беше адаптиран во кино во 2005 година постигнувајќи голем успех во бокс-офисот, проследено со принцот Каспијан и „Крстот на зората“.

Neverending Приказна, од Мајкл Енде

Неверендирана приказна за Мајкл Енде

Книжевна икона на една генерација, Бесконечна приказна е еден од најсаканите книги за фантастична литература како и стана моментален успех по објавувањето во 1979 година. Напишана од германскиот писател Мајкл Енде, приказната се одвива помеѓу кралството Фантазија и светот од кој потекнува главниот јунак Бастијан, млад човек кој го отелотворува вистинскиот суштината на книгата според Енде: идејата за истражување на светот и реалноста преку внатрешниот универзум на секој од нас наместо наметнатиот од општеството. Сосема триумф.

Хари Потер

Хари Потер и каменот на филозофот од .К. Роулинг

Ако има сага со фантастични книги кои засекогаш би револуционизирале во навиките на потрошувачите последните дваесет години тоа беше Хари Потер. Напишана од K.К.Роулинг во шкотските кафулиња каде беше затскриена за време на нејзината фаза како невработена и самохрана мајка, сагата започна од Хари Потер и Филозофскиот камен во 1997 година тој беше во можност да привлече орди млади читатели до вратите на книжарниците, да измисли свој универзум кој стана култен феномен и да ја претвори неговата филмска адаптација во една од најпрофитабилните саги во историјата. Авантури на млад волшебник кој сè уште продолжува да подарува нови поглавја како што е неодамнешната театарска адаптација Хари Потер и проклетото дете.

Discworld од Тери Прачет

Боја на магијата на Тери Прачет

Почина во 2015 година на 66-годишна возраст, англискиот писател Тери Прачет зад себе остави библиографија обожавана од fansубителите на фантазијата и младата литература за возрасни. Збир од повеќе од десетина дела од кои дел се вклучени во сагата Discworld, чиј прв наслов, Бојата на магијата, беше објавено во 1983 година што резултираше мозаик од Лавкрафт, Змејови и зандани и уникатен универзум ткаен од тој рамен свет поддржан од четири слонови кои, пак, лежат на лушпата на Големата А'Туин, големата stвездена желка.

Темната кула, од Стивен Кинг

Темна кула на Стивен Кинг

Волшебникот на хоророт отсекогаш сакал да ги зачинува своите неизвесни приказни (или барем дел од нив) со оној натприроден и фантастичен допир што го прави еден од најголемите сметководители на нашето време. Сагата за Темната кула е можеби оној што може да се пофали со најголемиот дел од овој карактер благодарение на осум романи кои ја опфаќаат одисејата на главниот јунак, Роланд Дешајн, и неговата потрага по метафоричка кула претставена на три различни начини во оној познат како Се-свет. Крст помеѓу Дивиот Запад и Господарот на прстените кои сочинуваат солидна сага чија филмска адаптација не ја доживеа истата судбина.

Кои се, според вас, најдобрите книги за фантазија во историјата?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Моето скромно мислење dijo

  Навистина ми се допадна оваа листа
  Иако има приказна која многу ми се допаѓа, било да е тоа поради драмата и начинот на раскажување на авторот, „Посакувајќи aвезда“, делото не е добро познато, но заслужува многу, јас лично би препорачал тоа на сите луѓе, бидејќи зборува за реалноста на луѓето и ефектите од егоизмот на ова, откако го прочитав ова прекрасно дело имав голема огорченост кон човечката раса, без сомнение тоа е најубавата, најубава приказна што достигнува твоите чувства, без сомнение најсовршеното дело што го прочитав, и досега мое омилено, имајќи предвид дека сум прочитал широк спектар на книги.