Најдобрите книги за да ги дадете овој Божиќ

Најдобрите книги за да ги дадете овој Божиќ Одредени датуми се приближуваат и со нив доаѓаат главоболки за оние од нас кои во последен момент размислуваме што ќе им дадеме на нашите најблиски. Ако сè уште не сте го затвориле божиќниот шопинг и веќе ви недостасуваат идеи, дозволете ми да ви кажам дека книгата е обично многу добра опција. Постојат безброј жанрови и теми, изберете оној што ја интересира таа посебна личност и изненади ја со добра приказна. 

Во овој пост Toе споделам со вас листа на најдобри книги што ќе ги подарам овој Божиќ. Се надевам дека моите препораки, со различни теми, ќе ви помогнат да ве инспирираме за да можете да престанете да завиткате подароци и да започнете да уживате во неколку слободни денови. 

Невидливи

Невидлива младинска книга Елој Морено што треба да се даде на Божиќ

Книгата можете да ја купите тука: Невидливи

Овој роман на Елој Морено е една од оние воодушевувачки приказни кои немаат ограничување на возраста. Ако барате емотивно, различно, реално и предизвикувачко размислување, ова е книгата што ја барате. 

Невидливи раскажува приказна за дете, колку добро тоа може да биде приказна за кој било од нас, и нè повикува да размислиме што сторивме или претрпевме како млади луѓе и што се случува денес во училиштата. Не сакам да го вадам заговорот во мојот синопсис затоа што тоа ќе ја украде магијата да ја откриеме малку по малку, во исто време кога ќе се ставите во местото на ликовите. Да, ќе ви кажам дека овој роман, и покрај тоа што е тежок, ќе ве маѓепса, ќе ви помогне да залечите стари рани и ќе украде солза (од вас или од личноста на која ќе и дадете). 

Океан да стигне до вас

Океан да ти дојде подарок за Божиќ

Книгата можете да ја купите тука: Океан да стигне до вас

Оваа книга, финалист за наградата Планета 2020, е роман полн со loveубов, нежен, смел и полн со семејни тајни. Ако сакате да ги разбудите чувствата и емоциите, не размислувајте за тоа, Сандра Барнеда е непогрешлива и пишува приказни што го допираат срцето.

Покрај тоа, отсуството е една од централните теми на романот и loveубовта е претставена како лек за да се надмине, така Океан да стигне до вас Тоа е совршен подарок за овие датуми. На Божиќ, повторно се разбудува сеќавањето на оние најблиски кои веќе ги нема, а приказните што се занимаваат со толку тешки фази од животот се тие што ни помагаат да се справиме со тие загуби.

Убиството на Сократ

Убиството на Сократ Маркос Чикот, роман што треба да се даде на Божиќ

Книгата можете да ја купите тука: Убиството на Сократ

Друг финалист за наградата „Планета“ што не може да изостане од списокот на најдобрите книги што треба да се подарат овој Божиќ е Убиството на Сократ, постигна Маркос Чикот. Романот е врз основа на вистински настани и карактериИако авторот си дозволи некои креативни лиценци кои, според мое мислење, ја збогатуваат заплетата и ја прават попривлечна.

Поставен во класична Грција, Делото на Чикот ве транспортира, потопува во начинот на живот на времето и ве приближува до фигурата на еден од најголемите филозофи на човештвото. Убиството на Сократ е несомнено плод на прецизна документација и може да биде совршен Божиќен подарок за секој lубител на филозофијата и историјата. 

Човечко пребарување на значење

Човечко пребарување на значење Автобиблиографски роман и психологија за Божиќ

Книгата можете да ја купите тука: Човечко пребарување на значење

Виктор Франкл беше австриски психијатар и писател кој беше затворен во различни логори во нацистичка Германија, вклучувајќи го и Аушвиц.

Човечко пребарување на значење е автобиографско дело во кое Франкл не само што раскажува како биле неговите искуства на тие полиња, но исто така вклучува и анализа на психолошките фази низ кои поминале затворениците, зборувајќи за како тој најде значење во болката, страдањето и животот. Добра книга е да се подари овој Божиќ, особено ако лицето кое ќе го прими претпочита вистински приказни од измислени.

Драг дедо: помеѓу мене и тебе. Кажи ми ја приказната за твојот живот

Драг дедо: помеѓу мене и тебе. Кажи ми ја приказната за твојот живот. Книга да им ја дадете на бабите и дедовците на Божиќ

Книгата можете да ја купите тука: Драг дедо: помеѓу мене и тебе. Кажи ми ја приказната за твојот живот

Веќе однапред ве предупредувам дека оваа книга не е роман за употреба, повеќе од сè затоа што нејзините страници се скоро празни. Според мое мислење добрите подароци враќаат спомени или се доволно силни за да ги генерираат Зарем не би било одлично да се направи подарок способен за обете?

Драг дедо: помеѓу мене и тебе. Кажи ми ја приказната за твојот живот Тоа е полу-напишана книга и тоа им дава можност на нашите постари да ја раскажат својата приказна. Ретко седнуваме со нив да слушаме кои биле кога биле млади, не ги знаеме нивните соништа и можеби не сме застанале ниту да помислиме дека ги имале или дека сепак може да ги задржат. Ако сакате да му дадете подарок на вашиот дедо, не двоумете се, оваа книга ќе биде подарок за двајцата. Бабите и дедовците не се вечни, но нивните зборови можат да патуваат со нас засекогаш.

Акватанија

Аквитанија Ева Гарсија Историски и мистериозен роман што треба да го даде Божиќ

Книгата можете да ја купите тука: Акватанија

Дали тој посебен некој има слабост во мистерија? Ви го претставувам идеалниот кандидат да го окупирате просторот што сè уште е слободен под вашето дрво: Акватанија, роман на Ева Гарсија Саенз де Уртури.

ова трилер, добро натоварен со интриги и одмазда, се фокусира на атентатот врз војводата од Аквитанија, во 1137 година. Еленор ќе се обиде да ги расчисти сметките со она што мислеше дека е убиец на нејзиниот татко, во брак со неговиот син, не знаејќи дека нејзините планови ќе тргнат на лошо. Личната одмазда ќе се претвори во потрага по одговори и Еленор ќе истражува со нејзиниот нов сопруг што го одвело нејзиниот татко до гробот. 

Огнена линија

Книга за линија на огнот Перез Реверте, за да го подариме овој Божиќ

Книгата можете да ја купите тука: Огнена линија

Последниот воен роман на Артуро Перез Реверте Овој пат тој нè враќа во Шпанската граѓанска војна за да ни раскаже за битката кај Ебро, една од најкрвавите во историјата на Шпанија. Ликовите, млади војници кои се бореле во борбата, се измислени, но фактите и приказните од кои се инспирирани се реални.

Со многу добра документација, Реверте нè внесува во приказната и во суровоста на војната, благодарение на неговото одлично пенкало и со реализам на новинарот кој опфати повеќе конфликти. Историјата и фикцијата се надополнуваат едни со други за да го создадат ова одлично дело тоа би можело да биде многу успешен подарок за овој Божиќ. Ако сакате да дознаете повеќе книги од авторот, не пропуштајте го овој пост на нашиот блог.

Нашата несовршена loveубовна приказна

Нашата несовршена loveубовна приказна Ана Гарсија Романтична книга што ќе ја даде овој Божиќ

Книгата можете да ја купите тука: Нашата несовршена loveубовна приказна

Романтичните романи обично се оптеретени со стереотипи, не велам дека ова е погрешно, со читање бараме да избегаме и фантазијата на цвеќиња, чоколади и страст може да нè исполни со надеж. Сепак, во ред е да научите да ја цените loveубовта каква што е: несовршена.

Во оваа книга, Ана Гарсија нè освојува со вистинска loveубовна приказна, несовршено, нежно и тоа бега од класичните клишеа на секогаш. Во семејствата не е сè розово, а бракот не е само јадење еребици, има потешкотии и не е тоа зошто помалку се сакаме. 

Нашата несовршена loveубовна приказна е одраз на таа реалност и, и покрај нејзината грубост, ќе може да го допре срцето на лицето на кое ќе му го дадете овој подарок. Исто така, има и втор дел, Нашата совршена loveубовна приказна, во случај да сакате да ја разгалите малку повеќе. 

Womenени од мојата душа

Мујерес дел алма ми книга за феминизмот што треба да се даде на Божиќ Изабел Аleенде

Книгата можете да ја купите тука: Womenени од мојата душа

Womenени од мојата душа е последниот роман на Изабел Аљенде. Чилеанската авторка нè приближува до нејзините искуства и нејзината перспектива за феминизмот со оваа автобиографска книга што вклучува многу лични рефлексии.

На нејзините страници, таа патува низ целиот свој живот и ни раскажува за врската што ја одржувала со феминистичкото движење од нејзиното детство до денес. Запомнете жени кои го одбележаа неговиот живот, на писатели и фигури кои биле важни во светот на уметноста и чии приказни заслужуваат да бидат разгледани. Возбудлива работа и со моќ да предизвика интересни дискусии. Според мене, една од најдобрите книги што може да се даде овој Божиќ.

Кога ќе пораснам сакам да бидам ... среќна

Кога ќе пораснам, сакам да бидам среќна, романтична приказна што ќе ја дадам на Божиќ

Книгата можете да ја купите тука: Кога ќе пораснам сакам да бидам ... среќна

Оваа компилација на приказни од Ана Морато Гарсија е Одлична опција ако сакате најмалите во куќата да се закачат на читање. Приказната на авторката беше далеку од литература, таа беше посветена на маркетинг и деловни проблеми, сè додека не стана мајка. Theелбата да им внесе на своите деца низа вредности и позитивен став кон животот ја натераа да ги пишува своите приказни.

Напишани со многу loveубов, приказните собрани во Кога ќе пораснам сакам да бидам ... среќна, пренесувајте вредности важно како емпатија, самодоверба или благодарност, служат како додаток на забава и помагаат да се зајакне самодовербата на децата.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)