Најдобри книги за криминалистички романи

Кристи Агата.

Кристи Агата.

Кога мрежниот „Гугл“ „книги за најдобри криминалистички романи“, на екранот се прикажуваат некои од најпопуларните наслови за убиства на XNUMX век. Исто така е случај со корисниците на англиски јазик во врска со пребарувањето криминална фикција (име на родот на англиски јазик). Поради оваа причина, криминалистичкиот роман се смета за варијанта или поджанр на детективски текстови.

Во овој поглед, делото на највозвишените писатели е неизбежно кога се пресоздаваат највитканите злосторства. Тоа е Дашиел Хамет, Агата Кристи, Jamesејмс М. Кејн или Рејмонд Чендлер, за да именуваме неколку претходници. Во поново време вреди да се истакне работата на автори како Патриша Хајсмит, Скот Туроу, Jamesејмс Елрој и Рут Рендел, меѓу другите. Еве список на најдобри книги за криминалистички романи.

Црвена жетва (1929), од Дашиел Хамет

Повеќето научници истакнуваат Црвена жетва (оригинално име на англиски) како наслов што официјално го инаугурираше криминалистичкиот роман. Добро, американски писател Д. Хамет Тој беше првиот што се оддалечи од архетипот на детективските класици во XNUMX век.. Всушност, главниот јунак на оваа приказна нема многу врска со беспрекорниот морал на Дупин на По или Дол на Холмс.

Наместо тоа, Хамет претставува агент кој е безгрижен по својот изглед, крајно тврдоглав, индивидуалистички и со неконвенционални методи. И покрај фактот дека овој лик има извонреден капацитет за набудување, тој не користи дедуктивна логика во своите истраги. Наместо тоа, тој претпочита да „шутира по улиците“ и да се придржува до нивните посебни закони за решавање на злосторствата.

Смрт по ред на денот

En Црвена жетва Опишани се 26 насилни смртни случаи. Така, Тоа беше книга многу критикувана од најконзервативните сектори на американското општество. Дополнително, во развојот на романот се случуваат безброј убиства помеѓу масакри, конфронтации на банди и „колатерални смртни случаи“.

поштарот Секогаш се јавува двапати (1934), од ејмс М. Каин

Потресната комбинација (особено за времето на објавување) на секс и насилство изложени во овој роман ги скандализира властите во Бостон. Затоа, Поштарот секогаш Rвони - Наслов на англиски јазик - беше забранет во тој американски град. Гореспоменатата конјуктура дополнително го зголеми интересот на јавноста за многу успешна книга во продажбата.

Аргумент и синтеза

Френк е ситничар-скитник и човек кој започнува да работи во ресторан лоциран во калифорниска област. Таму тој се в loveубува во Кора, младата сопруга на Ник „Гркот“, сопственик на естаблишментот. Бидејќи не може повеќе да го поднесе сопругот (кој е одвоен неколку години), Френк и Кора планираат да го убијат Ник.

По неуспешниот обид во када, криминалната двојка ја постигнува својата мисија симулирајќи сообраќајна несреќа. Иако обвинителите одговорни за случајот не успеаја да ја докажат вината на убијците, на крајот и двајцата се доведени во заблуда од адвокат и на крајот меѓусебно се инкриминираат На крајот, Кора загина во сообраќајна несреќа, а Франк е осуден на смрт.

Вечниот сон (1939), од Рејмонд Чендлер

Биг Спиј - Оригиналниот наслов на англиски јазик - претставуваше неисправност на авторот Рејмонд Чендлер во сферата на криминалистичкиот роман. Од Ле монд, е една од 100-те најдобри книги на дваесеттиот век. Исто така, овој текст го одбележа првото формално појавување на Филип Марлоу, најпопуларниот лик на американскиот писател, со приказна сместена во Лос Анџелес.

Нов вид на детектив

Всушност приватниот истражувач Марлоу се појавува претходно во расказот Доверливиот (1934). Меѓутоа, во тој наратив не се евидентни особините на агентот на „подземјето“ што претходно ги истакна Дашиел Хамет во публикациите на списанието. Црна маска.

Сепак, во Вечниот сон Песимистички, циничен и идеалистички детектив навистина изгледа добро дефиниран, убеден дека „целта ги оправдува средствата“. Тоа е повеќе, Марлоу не чувствува никакво каење или страв од прилагодување на правилата кон неговиот сомнителен морален кодекс.. Неговото извинување: тоа е единствениот начин да се надвладее во нечистотијата на таквото корумпирано општество.

Аргумент

Генералот Стернвуд ги бара услугите на Марло со цел да го заобиколи митото на некој познат како Гајгер. Вториот наводно сака да ги искористи долговите на Кармен, најмладата ќерка на генералот. Но, Кога Гајгер се појави застрелан во неговиот стан со Кармен (соголен и дрогиран), Филип разбира дека акцијата само што започнува.

Десет мали црнци (1939), од Агата Кристи

Аргумент

Насловен на англиски јазик И тогаш имаше Никој, е вистинско ремек-дело на Британски писател. Приказната започнува кога осум луѓе пристигнуваат на одмор на прекрасниот остров Негро (измислен), каде што има само една голема фарма во сопственост на анонимен сопственик среде идиличен пејзаж. Таму, маѓепсаните ликови ги поздравуваат слугите на домаќините (господин и г-ѓа Роџерс).

Влегувајќи во нивните простории, гостите наоѓаат копија од песната „Diez Negritos“ обесена на theидот. Подоцна, гостите погледнаа десет порцелански фигурини (црни) во трпезаријата. По вечерата, снимката ги обвинува сите присутни (вклучително и службениците) дека извршиле или биле соучесници во смрт во минатото.

При секоја смрт, еден помалку црнец

Надвор од зградата изби жестока бура. Значи, никој не може да избега кога ќе започнат убиствата. Со секој починат, исто така исчезнува и статуетка. Најлошото нешто за преплашените вечери е што едно прашање наскоро станува јасно: безмилосниот убиец е меѓу преживеаните.

Некои препорачаа криминалистички романи од втората половина на XNUMX век

Пресуда поставена во камен (1977), од Рут Рендел

„Јунис Пергмент го уби семејството Ковердејл затоа што не знаеше да чита и пишува“. Читателот е на почетокот на оваа откривачка фраза, која го опфаќа целото јадро на заговорот, жртвите и идентитетот на сторителот. Сепак, Таквата реченица не одзема ни трошка емоција од ремек-дело претворено во бестселер и дека е успешно адаптирана во кино.

Странци во воз (1983), од Патриша Хајсмит

Двајца очајни мажи (со претходната идеја за извршување убиство) се среќаваат во воз и склучуваат макабарски пакт. Двајцата се согласуваат да ги разменат своите цели. Но, додека едниот од нив ја следи зделката до писмото, другиот е фатен во застрашувачка и клаустрофобична игра на ловџија и плен.

Се претпоставува дека е невин (1986), од Скот Туроу

Светот на успешниот адвокат инквизитор Русти Сабич е превртен наопаку кога неговиот lубовник се најде силуван и убиен. Од оваа причина, тој се смета за главен осомничен за злосторството. Следствено, Сабич е принуден да не верува на никој да ја докаже својата невиност и да демаскира цела мрежа на корупција и предавство.

Црната далија (1987), од ејмс Елрој

Лос Анџелес, 1947. Појдовна точка на расправијата е откривањето на една млада жена - крстена од медиумите како Црната Далија- со очигледни знаци на тортура. Всушност, Оваа книга се базира на вистинскиот случај на Елизабет Шорт. Таа беше холивудска ванабе, чие убиство предизвика една од најбесните и најпознати претреси во историјата на Калифорнија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)