Најдобрите книги досега

најдобрите книги досега

Кога станува збор за избор на најдобри книги досега, мислењата можат да бидат многу. Поради оваа причина, ние се придржувавме до нашите сопствени критериуми веќе подготвени, како на пр Светска библиотека, произведена од 100 писатели од 54 различни земји кога станува збор за наоѓање на 10-те најдобри книги во историјата. Дела кои веќе се дел од светот на буквите за вечност.

Сто години самотија, од Габриел Гарсија Маркез

Латиноамериканските букви ни дадоа дел од најдобрите книги на XNUMX век, експлодира во светови на бои, цврстина и волшебен реализам чиј главен амбасадор е, без сомнение, Колумбиецот Габриел Гарсија Маркез. По објавувањето во 1967 година, сто години самотија, најголемиот опус на Нобеловата награда, стана успех благодарение на третманот на историјата на Буендија, семејство кое во текот на неколку генерации претрпува трансформација на Макондо, град изгубен среде тропските предели на Јужна Америка каде што престојувала најмоќната метафора за современата историја на целиот континент.

Сè уште не сте прочитале Сто години осаменост?

Гордост и предрасуди, од Janeејн Остин

Гордост и предрасуди од Janeејн Остин

После векови на негирање на писателките, Англичанката Остин знаеше како да ја растовари целата иронија натрупана во овој роман објавен во 1813 година. Се смета за еден од првите романтични комедии во историјата на литературата, Гордост и предрасуди се врти околу една класика во делото на Остин: војната на половите на рурален англиски јазик, во овој случај помеѓу Елизабет Бенет и нејзиното мислење за Фитцвилијам Дарси, човек со висока аристократија, кој пак ја оценува според нејзината позиција Социјална.

Сè се распаѓа, од Чинуа Ачебе

Сè се распаѓа од Чинуа Ачебе

La африканска литература со години страдаше од угнетување на европската колонизација што ги наметна нејзините норми, нејзината религија и нејзините книжевни класици, наместо да им дозволува на народите од најголемиот континент во светот да зборуваат. Реализирана реалност како и неколку други пати во Сè се распаѓа, најпознат роман на нобеловецот роден во Нигерија, Чинуа Ачебе. Приказна преку која сме сведоци на пад на моќен африкански воин по доаѓањето на англиските евангелисти во Африка, составувајќи приказна за напнатоста во крешендо.

1984 година од Georgeорџ Орвел

1984 година од Georgeорџ Орвел

Во историјата на литературата имало многу визионерски приказни, но малкумина се способни да палпираат дистописки терор, како што тоа го стори работата на Georgeорџ Орвел од 1984 година. Објавен во 1949 година, романот ја нагласи тоталитарната политика на тоа „око што гледа“, т.е. Постар брат што ја принудува целата слобода и изразување. Поставена во футуристички свет, поточно во познатиот „Ер Стрип 1“, позната како стара Англија, 1984 година беше бестселер во времето во XNUMX век кога целиот свет ги преиспитуваше последиците од своите ексцеси.

Дали сакате да прочитате 1984 година од Georgeорџ Орвел?

Дон Кихот де ла Манча, од Мигел де Сервантес

На гореспоменатиот список на Светска библиотека, Дон Кихот де ла Манча беше одделен од останатите за да се смета како «најголемото дело напишано некогаш« Еден пример, меѓу многу други, го потврдува влијанието што го има делото на Мигел де Сервантес врз славниот благородник кој се борел со ветерници што тој ги посакувал за гиганти го имало од нејзиното објавување во 1605 година.

Дон Квијот од Ла Манча мора да го прочитате еднаш во животот.

Војна и мир, од Леон Толстој

Објавено во фасцикли од 1865 година до последното објавување во 1869 година, Guerra y paz се смета не само за една од најдобрите книги во историјата на руската литература, но и на универзалната. Во претставата, Толстој анализира различни ликови низ последните 100 години од руската историја, со посебен акцент на наполеоновата окупација низ очите на четири семејства на почетокот на XNUMX век.

„Илијада“, од Хомер

хомерова илидија

Се смета како најстарото дело во западниот свет„Илијада“ е епска песна чиј лик, Ахил, син на кралот Пелеј и Нереид Тетис, е разбеснет со Агамемнон, грчки водач кој му ја одзема својата сакана Бризеис. Составени од 15.693 стихови поделени во 24 песни од грчки интелектуалци кои ја користеле оваа епопеја за едукативни цели во Античка Грција, Илијадата е универзална класика на литературата заедно со Одисеја, исто така, од Хомер, хроника за возбудливото патување на Улис до Итака.

„Улис“, од ејмс oyојс

„Улис“ од ејмс oyојс

Ирецот oyојс го прилагоди митот за грчкиот херој од „Одисеја“ во она што многумина го сметаат за најдобриот роман во англиската литература досега. Подложен на бројни анализи и дискусии од експерти, Улис го раскажува минувањето низ улиците на Даблин, Леополд Блум и Степен Дедалус, обајцата сметани менува его од самиот oyојс. Метафизички универзум каде растечкиот нихилизам дефинира генерација и чии ликови и симболики имаат многу заедничко со познатото грчко дело од кое го позајмува името на својот протагонист.

Дали сакате да прочитате „Улис“ од ејмс oyојс?

Потрага по изгубеното време, од Марсел Пруст

Во потрага по изгубеното време од Марсел Пруст

Едно од ремек-делата на француската литература беше поделено на седум тома објавени помеѓу 1913 и 1927 година за да ни ја раскаже приказната за Марсел, еден млад човек од француската аристократија, кој и покрај копнежот да биде писател, го понесува loveубовта, сексот и јас -откривање. Потрагата по минатото преку внатрешниот глас на нараторот како монолог открива сложено дело што ќе остане во историјата поради доброто дело на Пруст, кој почина до објавувањето на последните три тома и е еден од првите приказни во литературата кои започнаа да го третираат прашањето за хомосексуалноста.

Lee Во потрага по изгубеното време.

Арапски ноќи

Би можеле да избереме многу книги од западната литература, но на крајот на краиштата, наративот го негуваат многу нијанси во зависност од различните делови на светот што го толкуваат начинот на раскажување за себе. И еден од најдобрите примери за оваа реалност беше доаѓањето на Арапски ноќи во Европа од XNUMX век кој бил заведен од приказните за Шехерезада, куртизаната која морала да ја задоволува султаната секоја вечер со нејзините приказни ако не сака да го изгуби разумот. Песочна бура полна со приказни за магични ламби, пловечки острови и мистериозни чаршии што ја собира наративната суштина на земји како Индија, Персија или Египет.

Кои се најдобрите книги во историјата за вас?

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.