Минатото лето на Силвија Бланч

Минатото лето на Силвија Бланч е криминалистички роман на шпанската авторка Лорена Франко. Објавено е во 2020 година и е една од последните книги на актерката и писателка. Главната заговор на насловот е исчезнувањето на Силвија Бланш. Тоа е, без сомнение, интересна приказна полна со мистерии, во која малку, но интересни ликови се оживуваат.

Лорена Франко признава дека ја сторила приказната заснована на исчезнувањето на Американката Лиа Робертс, што се случи во март 2000 година. Франко додаде неколку детали за овој случај во неговиот роман, како што е исчезнувањето на Силвија - како Лија - на автопат. Само неговото возило беше пронајдено таму без никакви траги и траги од неговото наоѓање, факт што до сега е мистерија.

За авторот

Лорена Франко е родена во Барселона, родена е во 1983 година. Таа има студии по драмски уметности, што ги направила во реномираната театарска школа „Нанси Тусон“. Франко изгради успешна кариера како актерка, и на ТВ и во шпанското кино, со филмови како што се: Отчукување на срцето, Ишалем y Ханелих маневар. Неговиот последен филмски успех е како главен јунак на Пахаргањ (Боливуд).

Книжевна трка

Лорена Франко го карактеризираше својот премин низ писмата користејќи самостојно објавување за да ги рекламира своите дела. Се разбира, платформата за презентацијата не беше ништо друго освен Амазон. Неговото прво доставено дело беше Приказна за две души (2015). Потоа, во 2016 година, тој претстави вкупно уште 10 книги, вклучително и: Среќен живот, Зборови, Кое време заборави y Тоа се случи во Тоскана (Бр. 1 на продажба Амазон).

Во септември 2016 година, тој ја претстави книгата што му го додели највисокото признание: Времепловецот. Овој роман, со романтичен призвук и научна фантастика, е број 1 во продажбата во дигитален формат, како на национално така и на меѓународно ниво. Со ова дело започна авторот Временската трилогија, што е надополнето со романите: Изгубени во времето (2018) y Меморијата на времето (2018).

Книги од Лора Франко

 • Приказна за две души (Декември 2015 година)
 • Среќен живот (Февруари, 2016 година)
 • Кое време заборави (Март, 2016 година)
 • Theивотот што не го избрав (Април, 2016 година)
 • Остани со мене (Април, 2016 година)
 • Моите денови со Мерилин (Мај, 2016 година)
 • Зборови (Мај, 2016 година)
 • Каде живее заборавот (Јуни, 2016 година)
 • Залудно потрошени часови (Август 2016 година)
 • Тоа се случи во Тоскана (Октомври, 2016 година)
 • Таа го знае тоа (Јуни, 2017 година)
 • Времепловецот (2016 / 2017)
 • Изгубени во времето (Март, 2018 година)
 • Клуб на полноќ (Јули, 2018 година)
 • Меморијата на времето (Ноември, 2018 година)
 • Кој ги влече конците (Јануари, 2019 година)
 • Вистината на Ана Гуирао (Март, 2019 година)
 • Минатото лето на Силвија Бланч (Февруари, 2020 година)
 • Сите ја бараат Нора Рој (Март, 2021 година)

Минатото лето на Силвија Бланч

Лорена Франко претставува трилер на повеќе од 300 страници полни со мистерии и тајни од почеток до крај. Приказната е сместена во Монтсени, мало гратче во Барселона. Во книгата ќе има кратки поглавја без набројување, секое од нив има датум на почетокот и името на главниот јунак, кој е одговорен за раскажување на речениот фрагмент во прво лице.

Завршува 2020 година, авторката на своите социјални мрежи сподели дека Студија Зета ги стекна аудиовизуелните права на ова црн роман. Оваа престижна продуцентска куќа е препознаена по своите успешни проекти, меѓу нив и сериите Елита или филмовите: Три метри над небото, јас те заслужувам y Суперлопез.

Синопсис

Романот започнува во 2018 година, една година по тоа лето кога Силвија Бланч исчезна. Новинарката Алехандра Дуарте е задолжена за правење комеморативен преглед на мистериозната трагедија. Алекс - како што е позната оваа млада репортерка - мора да отпатува во родниот град на Силвија за да ги интервјуира нејзините најблиски и селаните за тоа што се случило.

Монтсени е тивок град во кој Силвија живеела со своето семејство до нејзиното исчезнување, затоа го знаеја сите нејзини жители. Таа беше најмладата од семејството Бланш, интелигентна и многу самоуверена млада жена, со успешна иднина на нејзината нова работа и додворување со години.

Скока на време

Минатото лето на Силвија Бланч започнува во 2017 година, раскажувајќи го исчезнувањето на девојчето. Потоа се поставува една година подоцна, кога на Алекс му е доделен преглед на наведениот настан. Додека ликовите ја опишуваат приказната, патувајте во минатото, и пред исчезнувањето, и кога ќе се одвиваат настаните што би довеле до несреќа.

Покрај тоа, заплетот исто така се развива до 2020 година. Таму се покажува животот на Алекс по истрагата и последователното објавување на извршената работа.

Карактерите

Во историјата, Лорен Франко одликува со многу добро изработени карактери. Нивните заеднички активности се непречено проткаени, што му дава цврстина на романот. Тајните присутни во наративот даваат разновидни гледишта и неочекувани пресврти што успеваат да го фатат читателот додека не го водат до изненадувачки крај. Меѓу нив, тие се издвојуваат

Последна личност што ја виде Силвија

Првото поглавје од оваа интригантна приказна го раскажува една жена, која се вози по авенија во Монтсени со својот автомобил. Таа е шокирана кога ја добила ужасната вест дека има рак. На пат, во далечината успева да го визуелизира и препознае возилото на Бланч; кога ќе застане малку за да го избегне автомобилот, гледа две силуети во шумата и заклучува дека тоа се Силвија и Јан - нејзиното доживотно момче.

Таа продолжува по својот пат, без да giving дава важност на ситуацијата, бидејќи сметаше дека станува збор за loveубовна врска помеѓу неколку млади луѓе. После таа сцена, жената се фокусираше на својата тажна реалност.

Главен осомничен

Првото лице со кое полицијата интервјуираше како главен осомничен беше Јан, момчето на Силвија. Ова се случува поради изјавите на таа жена која наишла на автомобилот на Бланш на авенијата и видела две лица за кои претпоставува дека се Силвија и тој. Но, не беше можно да се потврди дека Јан е таа личност, бидејќи тој имаше многу специфично алиби, што беше потврдено.

Алехандра, новинарот

Алехандра е млад новинар и протагонист на сторијата. Таа е одговорна за создавање напис за комеморацијата на првата година од исчезнувањето на Силвија. Она што започна како едноставна работа за затворен случај, се смени со неговото пристигнување во градот, бидејќи неговиот изглед предизвика голема напнатост во семејството и населението.

Алекс, заинтригирана од однесувањето на сите, дозволува нејзиниот новинарски инстинкт да се појави и одлучи да истражува понатаму. Во потрага по нови податоци, тој решава да интервјуира неколку лица, започнати од Јан, кој ја оставил шокиран од прв поглед и ја тера да жали што се сретнал со него во такви околности. Алекс ќе истражува без страв, сè додека не го достигне дното на овој енигматски нерешен случај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)