Лопе де Вега. 455 години по неговото раѓање. 20 фрази и некои стихови

Феликс Лопе де Вега (1562-1635) беше еден од најважните поети и драматурзи на шпанското златно доба. Само што се запознав 455 години од неговото раѓање и секогаш вреди да се запамети, но, пред сè, да се прочита.

Неговите дела се безброј. Неколку стотици комедии, околу 3.000 сонети и три романи или девет епи, меѓу другите. Фуентовејуна, Перибанез и командантот на Окача, витезот на Олмедо, глупавата дама, казна без одмазда, кучето во јаслида споменеме неколку, тие би биле најистакнати и застапени.

Лопе беше од скромно семејство, но неговиот живот беше полн со крајности и страсти. Оние што живееја најмногу беа пишување и жени. Тој беше во брак двапати и имаше шест признати loversубовници со кои роди четиринаесет деца. Умре во 1635 година на 73-годишна возраст и беше погребан со целата прослава и слава на најголемите. Но се разбира неговото наследство во уметноста е бесмртно. Liveивеј повторно секогаш кога ќе го прочитаме.

Frases

 • Сакањето не е избор затоа што мора да биде несреќен случај.
 • Кога настраданите народи се вознемирени, и тие решат, тие никогаш не се враќаат без крв и одмазда.
 • Не знам дека има зборови во светот толку ефикасни или говорници толку елоквентни како солзи.
 • Jeубомората е деца на loveубовта, но тие се копилиња, признавам.
 • Кастилскиот јазик не сакаше од брак до уморен да има повеќе од една буква на разлика.
 • Коренот на сите страсти е loveубовта. Тага, радост, среќа и очај се раѓаат од него.
 • Што друго убива да се чека добро што е потребно
  да го трпиш злото што веќе го имаш.
 • Принудено е да зборува со вулгарниот на глупав начин за да им угоди.
 • Нема зборови во светот толку ефикасни или оратори толку елоквентни како солзите.
 • Дека илјада добри работи се учат од жена која е добра.
 • Господ нека ме спаси од непријателства на пријатели!
 • Каде што има loveубов, нема господар, таа loveубов е еднакво на сè.
 • Со ветрот мојата надеж пловеше;
  морето и прости, пристаништето ја уби.
 • Поезијата е сликање на ушите, како сликање поезија на очите.
 • Она што е важно не е утре, туку денес. Денес сме тука, утре можеби, ќе нè нема.
 • Дека нема лек да се заборави loveубовта
  како друга нова loveубов, или земјиште во средина.
 • Колку повеќе вино старее, толку е потопло: спротивно на нашата природа, колку подолго живее, толку е поладно.
 • Но, животот е краток: живеење, сè недостасува; умирање, сè останува.
 • Нема задоволство што нема болка како граници; дека со денот да биде најубава и пријатна работа, ноќта конечно ја има.
 • Не ја знам причината за неразумот што го чувствува мојот разум.

Стихови

Versesубовни стихови, расфрлани концепти,
родена од душата во мојата грижа,
испораки на моите чувства на печење,
роден со повеќе болка отколку со слобода;

пронајденци во светот, во кои изгубени,
толку скршен одеше и се промени,
тоа само таму каде што си роден
биле познати по крв;

[...]

 

***

Одам во моите осамености,

Одам во моите осамености,
Јас доаѓам од мојата осаменост,
затоа што да одам со мене
мислите ми се доволни.

Не знам што има селото
каде живеам и каде умирам,
отколку да доаѓам од себе,
Не можам да одам понатаму.

[...]

 • Од неговата религиозна поезија не можеме да ги заборавиме овие:

Христос на крстот

Кој е тој господин
ранет од толку многу делови,
тоа истекува толку близу,
и никој не му помага?

„Исус Назарено“ вели
таа извонредна етикета.
О боже, какво слатко име
не ветува неславна смрт!

[...]

***

Што имам, што го бараш моето пријателство?

Што имам, што го бараш моето пријателство?
Каков интерес следиш, мој Исусе,
тоа на мојата врата, покриено со роса,
Дали ги поминувате мрачните зимски ноќи?

 • И можеби најубавиот loveубовен сонет во шпанската литература:

Онесвестете се, осмелете се, бидете бесни,
груб, нежен, либерален, недостижен,
охрабрен, смртоносен, починат, жив,
лојален, предавнички, кукавички и духовит;

не наоѓајте надвор од добриот центар и одморете се,
биди среќен, тажен, скромен, надмен,
лут, храбар, бегалец,
задоволен, навреден, сомнителен;

избега од лицето до јасно разочарување,
пијте отров од алкохол
заборавете на профитот, сакајте ја штетата;

верувајте дека рајот се вклопува во пеколот,
дајте живот и душа на разочарување;
Ова е loveубов, кој ја вкусил ја знае.

 • И ова, најпознатото:

Еден сонет ми вели да направам Виоланте
дека во мојот живот сум се видел во толку многу неволја;
четиринаесет стихови велат дека тоа е сонет;
исмејување, потсмев, тројцата одат напред.

Мислев дека не можам да најдам согласка
и јас сум среде друг квартет;
но ако се видам во првата тројка,
нема ништо во квартетите што ме плаши.

За првата тројка во која влегувам,
и се чини дека влегов на десната нога,
Па, заврши со овој стих што го давам.

Веќе сум во втората, и сè уште се сомневам
дека ги завршувам тринаесетте стихови;
сметајте ако има четиринаесет, и тоа е готово.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.