Лејарза, Гистау и Перез-Реверте. Најновата работа за Шпанија

Дејвид Гистау и Артуро Перез-Реверте тие се две признати имиња новинари и писатели со повеќе од широка траекторија. Y Микел Лејарза, Волкот, Една од најпознатите фасцинантни ликови, кои ја надминуваат фикцијата, од последните четириесет години од Историја на Шпанија. Сите тројца имаат нови книги под пазувите кои веќе се на улица. Тоа се тие три.

Признавам - Микел Лејарза и Фернандо Руеда

Неодамна слушнав а радио интервју на Фернандо Руеда, новинар кој му подаде рака да ја напише својата спомени до Микел Лејарза, Волкот. Зборуваше и од, се разбира, од неопределено место и со плочата на тишината присилно одржувана од природата на неговите активности.

Интервјуто беше толку добро што отидов на ова Признавам и се надевам дека ќе го фатам наскоро. Што е важно: цел живот бидејќи во 1974 година започна да работи во тајна служба да се инфилтрира ЕТА со алијас на Ел Лобо. И до сега, кога тој продолжува да работи за него ЦНИ.

Зборувајте за сè без половина мерки, со искреност и без да остави ништо, дури ни најлошото. Па дури и дозволете ми да зборувам исто така неговата сопруга, Мамен, доверлив, пријател и придружник во некои од неговите мисии. Таа придонесува за нејзината лична визија за овие настани и моменти што живееле во логично комплицирана врска на жена која имала долги 40 години со него. најстариот агент на нашите тајни служби.

Луѓе кои заминаа - Дејвид Гистау

На Дејвид Гистау Јас го следам во печатот и радиото, прво затоа што е од мојот клас од 70, и второ, затоа што ми се восхитува флуентноста на неговиот говорен говор, неговото јасно размислување и толку добро засновано, без дупки и духовитост што многу ми недостига кога се изразувам без клучеви. Го следев и како колумнист en Светот а потоа во ABC. Тоа е еден од оние новинари кои можат да пишуваат и зборуваат од каде и да ги следите секогаш. Тие ве закачуваат, а не медиумот.

Автор на Ниски удари, Бучава во позадина o Бидејќи нема јајца, меѓу другите, во оваа нова книга што ја собира приказни кои собираат разни ликови кои живеат на различни маргини на животот и минатото. Тие се мали хроники кои мешаат светлина со темнина, хумор со насилство и го извлекуваат необичното од вообичаеното во нивните ликови: преживеани од потег тоа никогаш не запре, рокери од различно крзно, новинари несоници, скршени играчки на уметникот и поурбана фауна што прошета низ Транзицијата.

Историја на Шпанија - Артуро Перез-Реверте

Беше јасно. Оние кои ја прочитавме оваа историја на Шпанија во текот на овие години „Патент на корсо“, Колоната на Перез-Реверте во Неделен XLтоа многу добро го знаевме. Сите тие написи би завршиле во ова компилација што се најде во продажба на 14-ти. На крајот тие останаа внатре 91 поглавје плус епилог.

И ќе биде нова радост да ги препрочитуваме. Според неговиот тон така пријатен, кисел, горчлив и ироничен. И субјективно, се разбира, или поточно уникатен дека г-дин Перез-Ревер треба да ни каже работи.

Оваа историја на Шпанија оди од потеклото до крајот на Транзицијата и можете да видите дека авторот се забавувал пишувајќи го. Влезе и во тие ќошиња и отвори што не сакате толку многу да ги гледате или обидете се да разберете. Или дека тие директно не сакаат да разберат зошто значи да размислуваат и да размислуваат. И не секој е подготвен да го стори тоа, особено најпрецизниот и православниот.

Но, тоа е идеално читање за оние од нас кои се приврзаници на авторот, особено во неговиот колумнистички аспект, на историјата воопшто и на тоа што не се многу врели крпи. И, со вакви ставови, неговата работа е да го прочита да или да:

Од Поглавје XII: „Едно од овие племиња беше оној на Алмохадите, тврдоглави луѓе, кои го прогласија ihaихад, света војна - им звучи истиот термин -, го нападнаа југот на старата Испанија и му дадоа на кралот Алфонсо VIII од Кастилја - друг кралството беше поделено меѓу синовите, за да не се изгуби обичајот, Леон и Кастилја се разделија - ќотек од татко ми и мојот драг господар во битката кај Аларкос, каде што беше облечен сиромашниот Алфонсо за прва причест ».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)