Лажливиот живот на возрасните

Лажливиот живот на возрасните

Лажливиот живот на возрасните

Во септември 2020 година, италијанската авторка Елена Феранте го објави својот роман Лажливиот живот на возрасните, станувајќи неоспорен уреднички успех. Понатаму, фактот дека не знае кој е автор - со оглед на нејзината анонимност - го прави романот да изгледа попривлечен за јавноста. Во оваа смисла, тоа е приказна за откритието што го прави една девојка за скриените навики на возрасните.

Под овој аргумент, ние сме сведоци на приказна за потенцијалниот конфликт што настанал кај адолесцент поради откривањето на вистините што ги нарушуваат емоциите. Така, нараторот, ovanована, ги раскажува своите искуства во прво лице и убедува, без трикови, читателот за настаните. Во исто време, се создава еден вид соучесништво и солидарност кон главниот јунак.

За авторот, Елена Феранте

Придавката мистериозна за оваа авторка е неизбежна константа од објавувањето на нејзиниот прв роман пред скоро три децении. Добро, До денес, идентитетот на писателот не е сигурен, надвор од интервјуто по е-пошта. Познато е само дека - наводно - таа е родена во 1943 година во Неапол, Италија и дека Елена Феранте е псевдоним.

Од овие причини, постои само претпоставка за писателот. Покрај тоа, некои од неговите читатели веруваат дека неговите романи се автобиографски портрети. Соодветно на тоа, секоја нова публикација беше придружена со теории и истражувања за да се открие која е дефинитивно Елена Феранте. Затоа, најчестите биографски податоци за авторката ги обележува нејзината литература.

Елена Феранте, производ на нејзината литература

Овој случај не е прв од италијански автор кој одлучил да остане анонимен. Но, несомнено е дека, како што истакнува порталот Амазон, оваа жена е „најголемата енигма во тековната литература“. Токму таму, се вели дека „фасцинира 20.000.000 читатели во 46 земји“ низ целиот свет. Покрај тоа, Лажливиот живот на возрасните е една од најдобрите 100 книги избрани од списанието време.

Следствено, таа е вистински писател колку што постои нејзината литература. Имено, Елена Феранте (или која и да е таа) е писател затоа што нејзините романи (пред сè) и го даваат јавниот живот. Потоа, може да се каже дека нејзините романи претставуваат збир на вистински референтни документи за креаторот на текстовите.

Скоро три децении литература

Познато е дека Елена Феранте се прослави низ цела Европа во 2011 година кога започна да објавува позади четири книги. Од второто, познато како Двајца пријатели, четвртиот роман излезе во 2015 година (на шпански јазик) со големо прифаќање од народот. Сега твоето првото објавување беше на италијански јазик во 1992 година, Досадна loveубов, за повторно објавување во 2002 година Деновите на напуштање.

Подоцна, тој објави Темната ќерка (2006), роман со моќен наратив и мистериозни ликови, каде што покажа знаци на извонредна книжевна еволуција. После, како што беше речено претходно, ја објави својата осветена тетралогија помеѓу 2011 и 2015 година. Конечно, со лансирањето на Лажливиот живот на возрасните (2020 година), Елена Феранте се етаблираше како голем книжевен феномен.

Содржина на Лажливиот живот на возрасните

Почетен пристап

Во овој роман на Елена Феранте, Како дете, ovanована ја открива фаталноста на лагите во сопственото јадро на loveубовта, онаа на нејзините родители. Ова се случува кога ќе слушне како татко му алудира (без тој да знае за тоа) на грдотијата на неговата ќерка. На овој начин, девојчето мора да се соочи со нова реалност, во која разбира како постарите луѓе лажат, дури и до најблиските.

Семејни тајни

Неизбежно, малото девојче е под влијание на лагите и однесувањето на нејзиното семејство (член на неаполската буржоазија од 1990-тите години на минатиот век). Значи, ovanована, се сеќава дека нејзиниот татко рекол „таа е грда како тетката Виторија“, за кого не знаела.

Следствено, тој започнува да ја бара оваа тетка и сомнителен кон нејзиното семејство сè додека не се сретне со Виторија, која е со понизок економски статус. Малку по малку ovanована разбира дека нејзината тетка е погодена жена со хаотичен живот, многу различен од секојдневниот живот на неговите родители, интелектуалци и буржоазија.

Книгите како начин на одговарање

Поради ситуациите опишани во претходните пасуси, ovanована (редовна читателка) повеќе се потопува во книгите. Покрај тоа, адолесцентот ја интернализира важноста на студијата и образованието воопшто. Во овој контекст, се појавува Роберто, наставник кој ја мотивира постојано да бара ново учење и да воспоставува големи очекувања за себе.

Така, нарацијата напредува - опфаќа период од приближно четири години - заедно со други мали приказни паралелни со централната приказна. Веќе кон крајот Лажливиот живот на возрасните, сигурноста на девојчето станува „неопходен сомнеж“. Во овој момент, ништо не е кажано и најважно е да се здобијат со нови знаења без ограничувања или цензура.

Кратка анализа на книгата Лажливиот живот на возрасните

Темата на книгата

Во овој најнов роман на Елена Феранте има неколку теми испреплетени во развојот на настаните. Меѓу тие теми, повеќето се вртат околу loveубовта и лагите. Секако, loveубовта е универзална тема, но авторот и приоѓа преку тинејџерка која ја открива нејзината добра и лоша страна.

Потрага по надеж и знаење

Лажливиот живот на возрасните раскажува колапс на идеалот на детската добрина во Giована, главниот лик, поради штетна лага. Сепак, овој адолесцент пред откривањето на блиската измама, го гледа излезот кон потрагата по вистината ... надежта станува решавачко прашање.

Неизбежно, главниот јунак наидува на важни конфликти, неопходни за емоционалниот раст на девојчето во многу деликатна фаза. Психата на жената ovanована многу зависи од тоа самооткривање и од тие чувства. Кој исто така достигнува особено откритие за важноста на изгледот на луѓето.

Стил што ги освојува читателите

Успехот на Лажливиот живот на возрасните Не е во мистеријата на идентитетот на авторот. Со други зборови, не е фер да не се препознаваат литературните заслуги на Елена Феранте. Соодветно на тоа, релевантно е да се разјасни тоа тоа е продорниот стил на нарацијата во прво лице што навистина ги интересира читателите.

Следствено, нарацијата раскажана од глас на протагонист имитира ефект на блискост, што го испраќа сведоштвото на девојчето за вистинитоста. Всушност, штом започне приказната, читателите имаат тенденција да се чувствуваат препознаени во неа и сакаат да ја придружуваат во потрагата до крајот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)